Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2024 r.
15:04

Nie tylko z miłości do sztuki. 25-lecie Galerii Wirydarz

0 0 A A
(fot. Katarzyna Nastaj)

Galeria Sztuki Wirydarz, placówka artystyczna, która mocno i na trwałe wpisała się w lubelski i ogólnopolski pejzaż prezentacji najwybitniejszych polskich, współczesnych artystów malarzy obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z okazji srebrnych urodzin w piątek przy ul. Grodzkiej odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy „Konie w pędzie? Coś przybędzie.” Józefa Wilkonia, wybitnego artysty, jednego z filarów polskiej sztuki współczesnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas wernisażu początki lubelskiej galerii przypomniał Andrzej Fogtt, znakomity artysta, malarz, grafik i rzeźbiarz.

– W Lublinie 16 lipca 1999 roku pewien siebie młodzieniec zobaczył na ławeczce piękną dziewczynę, przedstawił się, zapytał o imię, o numer telefonu i tak się zaczęła historia Galerii Wirydarz. – mówił A. Fogtt. – Ten młodzieniec o imieniu Piotr miał 35 lat, a ta piękna dziewczyna o imieniu Małgorzata miała lat 19. Co robić z tą miłością jak w tej piosence… Może ją wypiłam w lampce wina. Może ci ją z drzewa strącił ptak. Może z frazy wiersza. Może z kina przyszła nie wiadomo jak… Póki będzie razem niech trwa.

I proszę państwa miłość trwa do dzisiaj i jak to w miłości bywa coś trzeba robić między pocałunkami. Państwo Zielińscy postanowili założyć galerię – kontynuował artysta, którego prace będzie można oglądać już podczas kolejnej, 170. wystawy w Galerii Wirydarz, a jej wernisaż zaplanowano na 13 września.

Fogtt przypomniał także historię miejsca, w którym przy ul. Grodzkiej na Starym Mieście znajduje się Galeria.

– Jest takie miejsce w Lublinie u sióstr Urszulanek ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę, zbudowane przez jeńców krzyżacki. W tym miejscu, w tej kamienicy powstała Galeria Wirydarz. Piękne gotyckie okno z widokiem na Wirydarz, czyli niewielki ogród klasztorny w wyobraźni zakochanych stał się ogrodem sztuki.

Wyobrażenie to piękne uczucie związane z nadzieją, ale nadzieja powinna przyjąć konkretną formę. Pomocny nadziei jest entuzjazm, którego młodej parze nie brakowało. Prowadzenie galerii i stanie się marszandem to nie taka prosta sprawa. – podkreślił.

Galeria Sztuki Wirydarz przez 25 lat działalności zrealizowała aż 270 projektów artystycznych, w tym 169. wystaw w galerii, ok. 40 wystaw plenerowych i ekspozycji w innych ośrodkach sztuki w Polsce i za granicą, ponad 30 ogólnopolskich plenerów malarskich, 33 aukcje charytatywne. Łącznie wydanych zostało ponad 140 tysięcy katalogów, folderów, plakatów, kart pocztowych, kalendarzy i innych druków o sztuce, a działalność wydawniczą realizujemy dzięki wsparciu sponsorów, miasta Lublin oraz wypracowanym środkom własnym. Istotną jest też rola edukacyjna galerii, bezpłatne warsztaty, lekcje, spotkania (młodzież szkolna, studenci, uniwersytet trzeciego wieku).

Wirydarz jako jedyna prywatna placówka wystawienniczo- artystyczna w Polsce zrealizowała szereg ważnych wystaw z zasobów muzealnych m.in. wielką wystawę pt. „Jacek Malczewski i inni…” w 2003 roku, którą zwiedziło około 12 tysięcy osób (rekord frekwencyjny). Podobnie jak wystawę malarstwa młodopolskiego malarza Marcina Samlickiego „Przystanek Le Vigan” , oraz ekspozycję prac Nikifora, wystawę portretów „Portret sarmacki” z Muzeum Okręgowego w Tarnowie – po raz pierwszy poza murami muzeum! Szerokim echem odbiły się też dwie wystawy prac Andrzeja Wajdy m.in. z Muzeum Manggha w Krakowie oraz Andrzeja Dudi Dudzińskiego, Kiejstuta Bereźnickiego, Pablo Caviedesa (USA) czy Jana Kanty Pawluśkiewicza.

Malarstwo nie umarło!

Z okazji jubileuszu w galerii od piątku można oglądać wystawę malarstwa Konie w pędzie? Coś przybędzie. wybitnego artysty, jednego z filarów polskiej sztuki współczesnej, Józefa Wilkonia.

– Takie zdanie, jak jeszcze opuszczałem mury Akademii Krakowskiej, w tym czasie pojawiały się takie proroctwa. Okazuje się, że się życie to nie tylko wyprostowało, że to było bajecznie głupie, ale cytuję zdania ludzi, którzy w tym czasie zabierali głos w sprawie z poczuciem autorytetu, że mówią coś dla sztuki ważnego. Otóż niektórzy ludzie, których nazwisk nie przypomnę mówili: Malarstwo umarło! Proszę państwa 60 lat temu, historia krytycznej głupoty. Można było cokolwiek innego wymyślić, że jest trudno, że się zmienia ale żeby umarło malarstwo. To paranoja, jak może umrzeć dziedzina, która jest częścią życia i natury, bo malarstwo jest częścią naszego życia. Pozwoliłem sobie troszkę się podgorączkować i więc wstrzymując: Nie tylko, że nie umarło, ale żyje! – mówił Józef Wilkoń podczas piątkowego wernisażu swoich prac, podkreślając, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat powstało wiele znakomitych obrazów w Polsce, a jemu dane jest uczestniczyć w tym, co się dzieje.

W ramach jubileuszu Galerii Sztuki Wirydarz wystawie Józefa Wilkonia towarzyszą wydawnictwa: katalog do wystawy, plakat, karty pocztowe z reprodukcjami oraz plakat jubileuszowy.

-  Jestem przekonany, że jubileuszowy projekt galerii Wirydarz będzie istotnym i ważnym przedsięwzięciem artystycznym dla środowiska, szerokiej publiczności a także promocji Lublina – mówi Piotr Zieliński, który galerię na Starym Miście tuż przy Bramie Grodzkiej prowadzi z małżonką już od 25 lat.

Medale od marszałka i prezydenta

Podczas piątkowego wernisażu odbyła się miła uroczystość. Twórcy Galerii Sztuki Wirydarz, a także artyści związani z Galerią zostali wyróżnieni medalami od marszałka województwa lubelskiego i prezydenta Lublina.

Zbigniew Wojciechowski, były wicemarszałek, a obecnie radny Sejmiku w imieniu Jarosława Stawiarskiego na ręce kustosza Piotra Zielińskiego przekazał Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego w dowód wdzięczności i uznania za nieoceniony wkład w działania wspierające rozwój regionu i utwierdzanie jego tożsamości historycznej oraz kulturowej.

– Gratuluję Piotrze, gratuluję Twojej małżonce, wszystkich którzy tutaj wystawiali, którzy tworzą tą piękną polską kulturę – mówił Zbigniew Wojciechowski, wręczając wyróżnienie.

 

W imieniu prezydenta Krzysztofa Żuka Medale Miasta Lublin wręczyła Monika Kwiatkowska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Wyróżnienia oprócz Małgorzaty i Piotra Zielińskich oraz Galerii Sztuki Wirydarz otrzymali prof. Stanisław Baj za wieloletnią opiekę artystyczną i programową oraz wybitne wystawy malarstwa i współpracę z Galerią Sztuki Wirydarz, a także Józef Wilkoń, Rafał Eret, Henryk Waniek, Józef Panfil, Pablo Caviedes, Andrzej Fogtt, Franciszek Maśluszczak i Stasys Eidrigevicius (wszyscy za przygotowanie i prezentację znakomitych wystaw malarstwa w Galerii Sztuki Wirydarz oraz promocję Miasta Lublin na forum ogólnopolskim i międzynarodowym).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poniedziałkowa konferencja prasowa Rafała Zwolaka (na zdjęciu w środku) i jego zastępców Marty Pfeifer oraz Marka Kudeli była pierwszym takim spotkaniem z dziennikarzami. Zapowiedziano, że będą one organizowane regularnie

Prezydent zapowiada zaciskanie pasa. To dotknie również oświaty

Subwencja nie wystarcza. Do oświaty trzeba dokładać. I to dużo. Za dużo. A zadłużonego miasta na to nie stać. Więc władze Zamościa zapowiadają szukanie oszczędności. Mogą być cięcia w tzw. godzinach niesubwencyjnych oraz dodatkach motywacyjnych dla nauczycieli.

Brakujący fragment ścieżki

Jest decyzja wojewody. Można połączyć ścieżki miasta i gminy

Wojewoda lubelski wydał decyzję, więc można budować. Chodzi o 200 metrów, tak by ścieżki rowerowe miasta i gminy połączyły się w Sławacinku Starym.

Daniela Tkachuk zdobyła brązowy medal w 28. Turnieju Poland Open

Trzy medale zapaśniczek Cementu-Gryfa Chełm w 28. Turnieju Poland Open

Zapaśniczki Cementu-Gryfa Chełm wywalczyły jeden srebrny i dwa brązowe medale podczas 28. Turnieju Poland Open.

"Łowcy głów" schwytali 29-letniego pedofila

"Łowcy głów" schwytali 29-letniego pedofila

Policjanci z KWP w Lublinie zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany listem gończym za współżycie z małoletnią. Posiedzi za to w więzieniu 2,5 roku.

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre sypialnie wydają się być wyjęte z bajki, a inne, mimo wysiłków, pozostają jedynie funkcjonalnym pomieszczeniem bez tej oto magicznej iskry? Istnieje pewne tajemnicze połączenie elementów, które sprawia, że sypialnia zamienia się w przytulną oazę spokoju, która jednocześnie, niczym strój szyty na miarę, odzwierciedla nasz indywidualny gust i styl.

5 niezbędnych gadżetów dla każdego miłośnika biwakowania

5 niezbędnych gadżetów dla każdego miłośnika biwakowania

Wyobraź sobie szelest drzew, przytłumiony szum strumienia i rozgwieżdżone niebo nad głową – biwakowanie to niezrównane doświadczenie bliskości z przyrodą. Jednak by ten idylliczny obraz był pełen, nieodzowne okazują się gadżety, które sprawiają, że każda chwila na łonie natury staje się wygodna, bezpieczna i niezapomniana. Poniżej przedstawiam wybór pięciu elementów wyposażenia, które zdecydowanie wzbogacą Twój outdoorowy ekwipunek.

Jedna z poniedziałkowych strażackich interwencji w powiecie zamojskim

Burza przeszła nad powiatem. Strażacy wyjeżdżali kilkanaście razy

Nie padało długo, ale bardzo intensywnie. Na dodatek burzy, która przeszła w poniedziałek nad powiatem zamojskim towarzyszył silny wiatr. Strażacy mieli więc co robić.

W finale barażów o IV ligę Sparta Rejowiec Fabryczny musiała uznać wyższość Huczwy Tyszowce - przegrała 1:3

Spartę Rejowiec Fabryczny rozłożyły problemy kadrowe

Sparta Rejowiec Fabryczny miała za mało argumentów aby odeprzeć atak Kłosa Gmina Chełm na pierwsze miejsce na koniec sezonu. Nie zdołała też awansować do IV ligi przez baraże.

6 sposobów, jak dbać o rozwój pracowników

6 sposobów, jak dbać o rozwój pracowników

Zwiększanie kompetencji pracowników i odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi to ważny punkt rozwoju firmy. Kompetentny zespół jest bardziej efektywny, a to przynosi zyski. Z tego powodu, zarówno dla właścicieli firm, jak i menadżerów ważne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji kadry i wykorzystywanie potencjału każdego pracownika. Przeczytaj, w jaki sposób dbać o rozwój pracowników.

Odkryj nowoczesne rozwiązania: Wanna przyścienna- idealne połączenie funkcjonalności i designu

Odkryj nowoczesne rozwiązania: Wanna przyścienna- idealne połączenie funkcjonalności i designu

Współczesne wnętrza mieszkalne stawiają na funkcjonalność połączoną z wyjątkowym designem, co odzwierciedla się także w wyborze elementów wyposażenia łazienek. Wanna przyścienna, będąca jednym z najnowszych trendów w aranżacji łazienek, stanowi doskonały przykład tego, jak nowoczesne technologie i estetyka mogą iść w parze. Dzięki swojej konstrukcji, która pozwala na montaż wanny bezpośrednio przy ścianie, maksymalizuje przestrzeń użytkową, jednocześnie oferując wyrafinowany wygląd i unikalny styl.

Rowerzyści z Puław lubią jeździć wspólnie łącząc ogólnopolską rywalizację z integracją i zabawą

Puławy drugim najbardziej rowerowym miastem w kraju

Przez cały czerwiec w całym kraju trwała rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Wśród najaktywniejszych miłośników dwóch kółek znaleźli się puławianie. Puławy po raz drugi z rzędu zdobyły drugie miejsce dając się wyprzedzić jedynie Białej Podlaskiej.

Paczki do Anglii – najczęstsze problemy i jak je rozwiązać

Paczki do Anglii – najczęstsze problemy i jak je rozwiązać

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przełożyło się na codzienność firm i osób fizycznych, szczególnie w kwestii transportu do UK i odwrotnie. Jakie są najczęstsze problemy związane z wysyłaniem paczek i jak je skutecznie rozwiązać? Poznaj wskazówki, które pomogą uniknąć stresujących sytuacji.

Jak używać kolorów w brandingowej strategii komunikacyjnej?

Jak używać kolorów w brandingowej strategii komunikacyjnej?

Kolory mają niesamowitą moc wpływania na emocje i zachowania konsumentów, co może być decydujące w budowaniu relacji z klientami. W artykule tym odkryjemy, jak różne barwy mogą odzwierciedlać wartości i misję marki, jak skutecznie je dobierać i stosować w materiałach marketingowych, oraz jak testować i optymalizować ich użycie w kampaniach.

Dorota Lachowska
Dzień Wschodzi
film

Stawką światowa sława w turystyce

Dzisiaj w porannym cyklu Dzień Wschodzi gościem Krzysztofa Kota jest - Dorota Lachowska, dyrektorka Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (LROT). Już po raz 15. Wystartował konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego. Konkurs ten ma na celu wyróżnienie najciekawszych i najatrakcyjniejszych miejsc, szlaków oraz wydarzeń turystycznych, które są wysoko oceniane i często wybierane przez turystów.

Lider pokonany, Motor Lublin z drugim zwycięstwem w Ekstralidze U24

Lider pokonany, Motor Lublin z drugim zwycięstwem w Ekstralidze U24

Dziewiąty występ w sezonie i dopiero druga wygrana młodzieży Motoru Lublin w ramach Ekstraligi U24. „Koziołki” w zaległym meczu siódmej kolejki pokonały na swoim torze Polcopper Agromix Unię Leszno 51:38.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

390,00 zł

Komunikaty