Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2024 r.
15:04

Nie tylko z miłości do sztuki. 25-lecie Galerii Wirydarz

(fot. Katarzyna Nastaj)

Galeria Sztuki Wirydarz, placówka artystyczna, która mocno i na trwałe wpisała się w lubelski i ogólnopolski pejzaż prezentacji najwybitniejszych polskich, współczesnych artystów malarzy obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z okazji srebrnych urodzin w piątek przy ul. Grodzkiej odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy „Konie w pędzie? Coś przybędzie.” Józefa Wilkonia, wybitnego artysty, jednego z filarów polskiej sztuki współczesnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas wernisażu początki lubelskiej galerii przypomniał Andrzej Fogtt, znakomity artysta, malarz, grafik i rzeźbiarz.

– W Lublinie 16 lipca 1999 roku pewien siebie młodzieniec zobaczył na ławeczce piękną dziewczynę, przedstawił się, zapytał o imię, o numer telefonu i tak się zaczęła historia Galerii Wirydarz. – mówił A. Fogtt. – Ten młodzieniec o imieniu Piotr miał 35 lat, a ta piękna dziewczyna o imieniu Małgorzata miała lat 19. Co robić z tą miłością jak w tej piosence… Może ją wypiłam w lampce wina. Może ci ją z drzewa strącił ptak. Może z frazy wiersza. Może z kina przyszła nie wiadomo jak… Póki będzie razem niech trwa.

I proszę państwa miłość trwa do dzisiaj i jak to w miłości bywa coś trzeba robić między pocałunkami. Państwo Zielińscy postanowili założyć galerię – kontynuował artysta, którego prace będzie można oglądać już podczas kolejnej, 170. wystawy w Galerii Wirydarz, a jej wernisaż zaplanowano na 13 września.

Fogtt przypomniał także historię miejsca, w którym przy ul. Grodzkiej na Starym Mieście znajduje się Galeria.

– Jest takie miejsce w Lublinie u sióstr Urszulanek ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę, zbudowane przez jeńców krzyżacki. W tym miejscu, w tej kamienicy powstała Galeria Wirydarz. Piękne gotyckie okno z widokiem na Wirydarz, czyli niewielki ogród klasztorny w wyobraźni zakochanych stał się ogrodem sztuki.

Wyobrażenie to piękne uczucie związane z nadzieją, ale nadzieja powinna przyjąć konkretną formę. Pomocny nadziei jest entuzjazm, którego młodej parze nie brakowało. Prowadzenie galerii i stanie się marszandem to nie taka prosta sprawa. – podkreślił.

Galeria Sztuki Wirydarz przez 25 lat działalności zrealizowała aż 270 projektów artystycznych, w tym 169. wystaw w galerii, ok. 40 wystaw plenerowych i ekspozycji w innych ośrodkach sztuki w Polsce i za granicą, ponad 30 ogólnopolskich plenerów malarskich, 33 aukcje charytatywne. Łącznie wydanych zostało ponad 140 tysięcy katalogów, folderów, plakatów, kart pocztowych, kalendarzy i innych druków o sztuce, a działalność wydawniczą realizujemy dzięki wsparciu sponsorów, miasta Lublin oraz wypracowanym środkom własnym. Istotną jest też rola edukacyjna galerii, bezpłatne warsztaty, lekcje, spotkania (młodzież szkolna, studenci, uniwersytet trzeciego wieku).

Wirydarz jako jedyna prywatna placówka wystawienniczo- artystyczna w Polsce zrealizowała szereg ważnych wystaw z zasobów muzealnych m.in. wielką wystawę pt. „Jacek Malczewski i inni…” w 2003 roku, którą zwiedziło około 12 tysięcy osób (rekord frekwencyjny). Podobnie jak wystawę malarstwa młodopolskiego malarza Marcina Samlickiego „Przystanek Le Vigan” , oraz ekspozycję prac Nikifora, wystawę portretów „Portret sarmacki” z Muzeum Okręgowego w Tarnowie – po raz pierwszy poza murami muzeum! Szerokim echem odbiły się też dwie wystawy prac Andrzeja Wajdy m.in. z Muzeum Manggha w Krakowie oraz Andrzeja Dudi Dudzińskiego, Kiejstuta Bereźnickiego, Pablo Caviedesa (USA) czy Jana Kanty Pawluśkiewicza.

Malarstwo nie umarło!

Z okazji jubileuszu w galerii od piątku można oglądać wystawę malarstwa Konie w pędzie? Coś przybędzie. wybitnego artysty, jednego z filarów polskiej sztuki współczesnej, Józefa Wilkonia.

– Takie zdanie, jak jeszcze opuszczałem mury Akademii Krakowskiej, w tym czasie pojawiały się takie proroctwa. Okazuje się, że się życie to nie tylko wyprostowało, że to było bajecznie głupie, ale cytuję zdania ludzi, którzy w tym czasie zabierali głos w sprawie z poczuciem autorytetu, że mówią coś dla sztuki ważnego. Otóż niektórzy ludzie, których nazwisk nie przypomnę mówili: Malarstwo umarło! Proszę państwa 60 lat temu, historia krytycznej głupoty. Można było cokolwiek innego wymyślić, że jest trudno, że się zmienia ale żeby umarło malarstwo. To paranoja, jak może umrzeć dziedzina, która jest częścią życia i natury, bo malarstwo jest częścią naszego życia. Pozwoliłem sobie troszkę się podgorączkować i więc wstrzymując: Nie tylko, że nie umarło, ale żyje! – mówił Józef Wilkoń podczas piątkowego wernisażu swoich prac, podkreślając, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat powstało wiele znakomitych obrazów w Polsce, a jemu dane jest uczestniczyć w tym, co się dzieje.

W ramach jubileuszu Galerii Sztuki Wirydarz wystawie Józefa Wilkonia towarzyszą wydawnictwa: katalog do wystawy, plakat, karty pocztowe z reprodukcjami oraz plakat jubileuszowy.

-  Jestem przekonany, że jubileuszowy projekt galerii Wirydarz będzie istotnym i ważnym przedsięwzięciem artystycznym dla środowiska, szerokiej publiczności a także promocji Lublina – mówi Piotr Zieliński, który galerię na Starym Miście tuż przy Bramie Grodzkiej prowadzi z małżonką już od 25 lat.

Medale od marszałka i prezydenta

Podczas piątkowego wernisażu odbyła się miła uroczystość. Twórcy Galerii Sztuki Wirydarz, a także artyści związani z Galerią zostali wyróżnieni medalami od marszałka województwa lubelskiego i prezydenta Lublina.

Zbigniew Wojciechowski, były wicemarszałek, a obecnie radny Sejmiku w imieniu Jarosława Stawiarskiego na ręce kustosza Piotra Zielińskiego przekazał Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego w dowód wdzięczności i uznania za nieoceniony wkład w działania wspierające rozwój regionu i utwierdzanie jego tożsamości historycznej oraz kulturowej.

– Gratuluję Piotrze, gratuluję Twojej małżonce, wszystkich którzy tutaj wystawiali, którzy tworzą tą piękną polską kulturę – mówił Zbigniew Wojciechowski, wręczając wyróżnienie.

 

W imieniu prezydenta Krzysztofa Żuka Medale Miasta Lublin wręczyła Monika Kwiatkowska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Wyróżnienia oprócz Małgorzaty i Piotra Zielińskich oraz Galerii Sztuki Wirydarz otrzymali prof. Stanisław Baj za wieloletnią opiekę artystyczną i programową oraz wybitne wystawy malarstwa i współpracę z Galerią Sztuki Wirydarz, a także Józef Wilkoń, Rafał Eret, Henryk Waniek, Józef Panfil, Pablo Caviedes, Andrzej Fogtt, Franciszek Maśluszczak i Stasys Eidrigevicius (wszyscy za przygotowanie i prezentację znakomitych wystaw malarstwa w Galerii Sztuki Wirydarz oraz promocję Miasta Lublin na forum ogólnopolskim i międzynarodowym).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty