Dr hab. Przemysław Czarnek ma zostać wojewodą lubelskim. Nominację odbierze najprawdopodobniej w poniedziałek
Oficjalnie działacze Prawa i Sprawiedliwości nie potwierdzają naszych ustaleń. – Poczekajmy cierpliwie na oficjalną decyzję, wkrótce wszystko się wyjaśni. Na pewno na to stanowisko zostanie wybrany najlepszy kandydat – mówi poseł Artur Soboń, rzecznik lubelskiego PiS.
Sprawy nie komentuje także sam zainteresowany. – Jestem jednym z trzech kandydatów na wojewodę rekomendowanych przez lubelskie struktury PiS i to jest jedyna pewna wiadomość na dzisiaj – wiadomość takiej treści wysłał nam w niedzielę esmsem dr Czarnek.
Rekomendację otrzymali również Wojciech Żukowski, który Lubelskim Urzędem Wojewódzkim kierował w latach 2005-2007 i Robert Gmitruczuk, dyrektor biura senatora Grzegorza Biereckiego i były dyrektor delegatury LUW w Białej Podlaskiej. W kuluarach mówiło się, ze to właśnie ci dwaj kandydaci maja największe szanse na powołanie na stanowisko wojewody.
Jak ustaliliśmy, w przypadku Żukowskiego o braku nominacji zdecydowało to, że musiałby zrezygnować z funkcji burmistrza Tomaszowa Lubelskiego, co oznaczałoby konieczność ogłoszenia nowych wyborów. W tej sytuacji wydawało się, że wybór padnie na Gmitruczuka, który był popierany przez senatora Biereckiego, mającego mocną pozycję w partyjnej centrali.
Podobno ostatecznie jednak decydujące okazało się poparcie, jakiego dr hab. Przemysławowi Czarnkowi udzielili posłowie Krzysztof Michałkiewicz z Lublina i Sławomir Zawiślak z Zamościa – pełnomocnicy PiS w obu okręgach wyborczych na terenie województwa lubelskiego.
Na razie nie wiadomo, kto zostanie wicewojewodą. Na giełdzie nazwisk wymienia się m.in. radnego powiatu lubelskiego Zdzisława Antonia, burmistrza Lubartowa Janusza Bodziackiego czy radnego sejmiku województwa Marka Wojciechowskiego.
Dr hab. Przemysław Czarnek
Urodził się 1977 roku w Kole. Mieszka w Lublinie od 15 roku życia. W 1996 r. ukończył II L.O. im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. W latach 1996-2001 studiował prawo na KUL. Po uzyskaniu tytułu magistra rozpoczął studia doktoranckie. Od 2003 roku zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Prawa Konstytucyjnego .
W czerwcu tego roku Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Jest autorem blisko 60 artykułów i haseł encyklopedycznych oraz leksykograficznych.
Był też prawnikiem w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski.
Prywatnie żonaty, ojciec dwójki dzieci.
Źródło: kul.pl, red