Monitoring cyfrowy dla Puław okazał się zbyt dużym wyzwaniem dla polskich firm zajmujących się montażem zintegrowanych systemów kamer w miastach.
Tymczasem w Puławach postawiono na monitoring cyfrowy, na bazie nowoczesnej sieci „Pulnet”, należącej do Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Tak nowoczesne rozwiązania technologiczne jakie planują Puławy, funkcjonują na razie tylko w Poznaniu. Dostęp do sieci teleinformatycznej PSM ma już 1/3 mieszkańców tego miasta. Dzięki niej, przy pomocy komputera będzie można już wkrótce korzystać z wielu usług komunalnych, bankowych itp. Telemetria (odczytywanie danych) dla ciepłownictwa, sterowanie węzłami cieplnymi, nadzór chorych w szpitalu, teleszkoła, to tylko niektóre z nich. PSM zadeklarowała bezpłatne użyczenie swojej infrastruktury na potrzeby monitoringu miasta.
Administratorzy podkreślają ogromne możliwości tworzonej sieci teleinformatycznej. Aktualnie określa się je na 100 megabitów na sekundę (Mbps). Dla transferu np. obrazu telewizyjnego wysokiej jakości wystarczy zaledwie 1 Mbps. - Tę sieć tworzymy na przyszłość, by sprostać wymogom nadchodzących czasów – powiedział nam Adam Uhle, administrator sieci „Pulnet”.
Na razie w Puławach ułożono kilka kilometrów światłowodów. Przewiduje się że sieć docelowo będzie miała ok. 20 km długości. Przypomnijmy, że w lipcu br. Puławy przystąpiły do europejskiego projektu „Interaktywne miasto”, zaproponowanego przez stronę portugalską. W ramach tego programu przewiduje się m.in. tworzenie tzw. społeczeństwa informatycznego.