300 tys. zł otrzymało Muzeum Lubelskie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Budując Niepodległą”. Pieniądze zostaną przeznaczone na kontynuację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program składa się z trzech części. Będą one realizowane we współpracy z oddziałami i filiami instytucji: Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Józefa Czechowicza, Muzeum Bolesława Prusa i Muzeum Stefana Żeromskiego.
W ramach „Lubelskiej Akademii Niepodległej” odbędzie się cykl sobotnich wykładów poświęconych walce o niepodległość. – To druga odsłona tego projektu. Tym razem chcemy pokazać to, co wydarzyło się już po 1918 roku, ten ogromny wysiłek włożony przez naszych przodków, by zbudować państwo polskie od podstaw – mówi Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego.
Kolejny element projektu dotyczy pochodzącej z Lubelszczyzny poetki Anny Kamieńskiej w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą jej urodzin. W planach jest organizacja poświęconej autorce wystawy, wydane zostaną dwie publikacje: „Wiersze zebrane” oraz „Notatnik”.. – Dlaczego właśnie te wydawnictwa? Sądzimy, że warto przypomnieć poezję Kamieńskiej, bo jest to bardzo ciekawe zjawisko w powojennej literaturze polskiej. Dotychczas ukazywały się wybory jej poezji, ale nie wydano nigdy jej wierszy zebranych. Nasza książka będzie zawierać wszystkie teksty poetyckie tej autorki, a tym samy da nam możliwość dokładnego prześledzenia jej drogi artystycznej. Z kolei „Notatnik” został opublikowany jeszcze za życia poetki, w latach 80. ubiegłego wieku i od tamtej pory nie był wznawiany – wyjaśnia Anna Mazurek z Muzeum Józefa Czechowicza.
Ostatnie z przedsięwzięć to „Spacer do źródeł wolności” w Nałęczowie. – Ten spacer będzie odbywał się od połowy kwietnia do końca listopada. Chcielibyśmy trafić dosłownie do wszystkich – zachęca Monika Gabryś-Sławińska z Muzeum Literackiego w Nałęczowie. W programie będą więc m.in. warsztaty dla uczniów i przedszkolaków, wykłady poświęcone twórczości wybitnych postaci związanych z uzdrowiskowym miasteczkiem czy konkurs recytatorski „O złotą różę”.