Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2024 r.
9:18

Onko-środy i strona internetowa dla pacjentów Zakładu Radioterapii USK1

0 0 A A

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem oraz równocześnie 5-lecie istnienia Zakładu Radioterapii USK nr 1 w Lublinie. Z tej okazji, szpital wychodzi na z inicjatywą dla obecnych i przyszłych pacjentów onkologicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakład Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 rozpoczął swoją działalność w 2019 roku. Pracuje tam 7 lekarzy specjalistów radioterapii, 8 fizyków (w tym 6 specjalistów fizyki medycznej) oraz 11 elektroradiologów. W zakładzie leczeni są pacjenci z nowotworem w różnych lokalizacjach.

- Bardzo wielu jest pacjentów z chorobami nowotworowymi przewodu pokarmowego, czyli rakiem przełyku, żołądka, odbytnicy, kanału odbytu, rakiem piersi, ale także współpracujemy z innymi klinikami w obrębie naszego szpitala, w związku z tym leczymy też pacjentów z rakiem płuca, z nowotworami ginekologicznymi, urologicznymi, z obszaru głowy i szyi czy też klatki piersiowej – wylicza dr n. med. Aleksandra Kozłowska, kierownik Zakładu Radioterapii USK1.

Zakład Radioterapii wykonuje coraz więcej procedur. W roku, w którym rozpoczęto działalność było ich 306, w 2020 roku już 611, a w ubiegłym aż 1121. Lekarze wskazują, że sprzęt odgrywa ważną rolę. Pacjenci są leczeni za pomocą nowoczesnych technik napromieniania.

- Poza radioterapią konformalną, trójwymiarową z modulacją intensywności dawki, stosujemy też radioterapię stereotaktyczną wewnątrzczaszkową i pozaczaszkową. napromienianie całego ciała, połowy ciała, napromienianie na głębokim wdechu, które ma ogromne znaczenie w przypadku np. pacjentek z rakiem lewej piersi, ponieważ pozwala to jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko kardiotoksyczności. Dysponujemy dwoma akceleratorami do teleradioterapii oraz jednym akceleratorem do radioterapii śródoperacyjnej. Staramy się, żeby to leczenie przebiegało w atmosferze przyjaznej i pełnej empatii, ponieważ właśnie ta siła psychiczna i zaufanie do personelu, ale też edukacja, żeby pacjenci wiedzieli co z nimi będzie się działo, to wszystko ma przełożenie na pełen efekt naszego działania – zaznacza dr Kozłowska.

Szpital jest przygotowany na zapewnienie pacjentom komfortowych warunków w przypadku leczenia ambulatoryjnego. Mogą oni skorzystać z zakwaterowania w specjalnym hostelu, który posiada 24 miejsca i jest częścią kompleksu budynków. Zakwaterowanie jest dla chorych darmowe, a NFZ pokrywa wszystkie koszty. Taka opcja pozwala na walkę z rakiem i dochodzenie do zdrowia w warunkach bardziej domowych niż szpitalnych. Przeniesienie pacjentów przyczynia się również do częściowego odciążenia oddziału.

- Dowiedziałem się całkowicie przypadkiem, przy okazji innego zabiegu. Miałem zrobione zdjęcie RTG i wyszedł rak lewego płuca złośliwy, jeszcze na dodatek nieoperacyjny. Wszystko było na najlepszej drodze, żeby się załamać, ale ja mam taki charakter, że się nie załamuje. Trafiłem do SPSK4 na chemioterapię i immunoterapię, ale potrzebna jeszcze była radioterapia, więc przyszedłem tutaj. Szybkie przyjęcie, zaproponowanie hostelu, bo jestem z Chełma, także 70 km trzeba było dojeżdżać. Znacznie to ułatwiło. Jak wszedłem do hostelu pomyślałem, że się chyba pomyliłem, nie do tego budynku wszedłem, coś w rodzaju muzeum. Część lekarzy nie chodzi w białym kitlu, co dobrze wpływa na psychikę, bo jak się zobaczy kitel to ciśnienie rośnie – wspomina pan Dariusz, pacjent.

USK nr 1 wychodzi z dodatkową inicjatywą dla swoich pacjentów. Aby zapoznać ich z możliwościami leczenia, z procedurami i jak przejść leczenie „krok po kroku” w każdą trzecią środę miesiąca będą organizowane otwarte spotkania. Pierwszy wykład pt. „Nie taka radioterapia straszna! Fakty i mity na temat napromieniania” już 21 lutego w sali wykładowej przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie. Informacje o kolejnych spotkania z cyklu mają sukcesywnie pojawiać się na stronie internetowej szpitala.

Poza tym, wszelkie dostępne informacje na temat form leczenia, lekarzy, możliwości i wszystkie informacje, które warto wiedzieć, gdy rozpoczyna się walkę z nowotworem znajdą się na nowo stworzonej stronie dla pacjentów  https://onkostrefa.usk1.pl/ . Strona dopiero rusza i będzie na bieżąco aktualizowana.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty