Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2024 r.
9:18

Onko-środy i strona internetowa dla pacjentów Zakładu Radioterapii USK1

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem oraz równocześnie 5-lecie istnienia Zakładu Radioterapii USK nr 1 w Lublinie. Z tej okazji, szpital wychodzi na z inicjatywą dla obecnych i przyszłych pacjentów onkologicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakład Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 rozpoczął swoją działalność w 2019 roku. Pracuje tam 7 lekarzy specjalistów radioterapii, 8 fizyków (w tym 6 specjalistów fizyki medycznej) oraz 11 elektroradiologów. W zakładzie leczeni są pacjenci z nowotworem w różnych lokalizacjach.

- Bardzo wielu jest pacjentów z chorobami nowotworowymi przewodu pokarmowego, czyli rakiem przełyku, żołądka, odbytnicy, kanału odbytu, rakiem piersi, ale także współpracujemy z innymi klinikami w obrębie naszego szpitala, w związku z tym leczymy też pacjentów z rakiem płuca, z nowotworami ginekologicznymi, urologicznymi, z obszaru głowy i szyi czy też klatki piersiowej – wylicza dr n. med. Aleksandra Kozłowska, kierownik Zakładu Radioterapii USK1.

Zakład Radioterapii wykonuje coraz więcej procedur. W roku, w którym rozpoczęto działalność było ich 306, w 2020 roku już 611, a w ubiegłym aż 1121. Lekarze wskazują, że sprzęt odgrywa ważną rolę. Pacjenci są leczeni za pomocą nowoczesnych technik napromieniania.

- Poza radioterapią konformalną, trójwymiarową z modulacją intensywności dawki, stosujemy też radioterapię stereotaktyczną wewnątrzczaszkową i pozaczaszkową. napromienianie całego ciała, połowy ciała, napromienianie na głębokim wdechu, które ma ogromne znaczenie w przypadku np. pacjentek z rakiem lewej piersi, ponieważ pozwala to jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko kardiotoksyczności. Dysponujemy dwoma akceleratorami do teleradioterapii oraz jednym akceleratorem do radioterapii śródoperacyjnej. Staramy się, żeby to leczenie przebiegało w atmosferze przyjaznej i pełnej empatii, ponieważ właśnie ta siła psychiczna i zaufanie do personelu, ale też edukacja, żeby pacjenci wiedzieli co z nimi będzie się działo, to wszystko ma przełożenie na pełen efekt naszego działania – zaznacza dr Kozłowska.

Szpital jest przygotowany na zapewnienie pacjentom komfortowych warunków w przypadku leczenia ambulatoryjnego. Mogą oni skorzystać z zakwaterowania w specjalnym hostelu, który posiada 24 miejsca i jest częścią kompleksu budynków. Zakwaterowanie jest dla chorych darmowe, a NFZ pokrywa wszystkie koszty. Taka opcja pozwala na walkę z rakiem i dochodzenie do zdrowia w warunkach bardziej domowych niż szpitalnych. Przeniesienie pacjentów przyczynia się również do częściowego odciążenia oddziału.

- Dowiedziałem się całkowicie przypadkiem, przy okazji innego zabiegu. Miałem zrobione zdjęcie RTG i wyszedł rak lewego płuca złośliwy, jeszcze na dodatek nieoperacyjny. Wszystko było na najlepszej drodze, żeby się załamać, ale ja mam taki charakter, że się nie załamuje. Trafiłem do SPSK4 na chemioterapię i immunoterapię, ale potrzebna jeszcze była radioterapia, więc przyszedłem tutaj. Szybkie przyjęcie, zaproponowanie hostelu, bo jestem z Chełma, także 70 km trzeba było dojeżdżać. Znacznie to ułatwiło. Jak wszedłem do hostelu pomyślałem, że się chyba pomyliłem, nie do tego budynku wszedłem, coś w rodzaju muzeum. Część lekarzy nie chodzi w białym kitlu, co dobrze wpływa na psychikę, bo jak się zobaczy kitel to ciśnienie rośnie – wspomina pan Dariusz, pacjent.

USK nr 1 wychodzi z dodatkową inicjatywą dla swoich pacjentów. Aby zapoznać ich z możliwościami leczenia, z procedurami i jak przejść leczenie „krok po kroku” w każdą trzecią środę miesiąca będą organizowane otwarte spotkania. Pierwszy wykład pt. „Nie taka radioterapia straszna! Fakty i mity na temat napromieniania” już 21 lutego w sali wykładowej przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie. Informacje o kolejnych spotkania z cyklu mają sukcesywnie pojawiać się na stronie internetowej szpitala.

Poza tym, wszelkie dostępne informacje na temat form leczenia, lekarzy, możliwości i wszystkie informacje, które warto wiedzieć, gdy rozpoczyna się walkę z nowotworem znajdą się na nowo stworzonej stronie dla pacjentów  https://onkostrefa.usk1.pl/ . Strona dopiero rusza i będzie na bieżąco aktualizowana.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty