Nasz Czytelnik dostał od lekarza orzeczenie o niezdolności do pracy. Zabrakło mu jednak kilku miesięcy stażu składkowego, żeby spełnić wszystkie wymagania konieczne do otrzymania renty.
– Mam 58 lat i jestem po operacji kręgosłupa. Lekarz przyznał mi rentę na dwa lata, ale ZUS odmówił mi wypłaty świadczenia – mówi pan Edward.
Dziwi się, że nie może dostać pieniędzy. – Spełniam podstawowy warunek, którym jest 25 lat stażu pracy, bo ja przepracowałem 30. To nie moja wina, że w ostatnim dziesięcioleciu nie przepracowałem wymaganych pięciu lat – tłumaczy mężczyzna. Dodaje, że był w tym czasie zarejestrowany w Urzędzie Pracy, ale nie znalazł zatrudnienia.
– Czekam teraz na drugą operację i nie mogę nawet chodzić. Jak mogę nie dostawać renty? – dziwi się pan Edward.
Niestety, ZUS może wypłacać rentę tylko tym, którzy spełniają warunki przewidziane w prawie. Natomiast orzeczenie lekarza nie jest jednoznaczne z wypłatą świadczenia. – O przyznaniu renty świadczy dopiero decyzja wydana na podstawie orzeczenia i po ustaleniu, czy wnioskodawca spełnia również warunki dotyczące stażu ubezpieczeniowego – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego Oddziału ZUS.
Spełnienie tylko jednego lub kilku z tych warunków nie wystarcza. – ZUS może przyznać rentę jedynie takiej osobie, która spełnia łącznie wszystkie warunki – wyjaśnia Małgorzata Korba.
To kryterium nie miałoby jednak znaczenia, gdyby w swoim 30-letnim stażu pracy miał równocześnie pełne 30 lat okresu składkowego i orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Tymczasem brakuje mu kilku miesięcy.
Co może w tej sytuacji zrobić? – Od każdej decyzji ZUS przysługuje prawo złożenia odwołania do sądu w ciągu 30 dni od otrzymania tej decyzji – przypomina Małgorzata Korba.
Druga możliwość to ubieganie się o rentę w drodze wyjątku. W tym przypadku trzeba się zwrócić bezpośrednio do prezesa ZUS i spełnić kilka kryteriów. Po pierwsze wnioskodawcą musi być osoba, która była lub jest ubezpieczona. Powodem, dla którego nie uzyskała świadczeń na ustawowych warunkach, muszą być szczególne okoliczności. Taka osoba musi być całkowicie niezdolna do pracy albo być w wieku, który uniemożliwia jej podjęcie. Dodatkowo musi wykazać, że nie ma niezbędnych środków utrzymania.
Wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku można pobrać ze strony www.zus.pl lub otrzymać w każdej jednostce ZUS. Komplet można przesłać pocztą do prezesa ZUS lub złożyć w placówce w swoim mieście.