Trwają prace w XIX-wiecznym zespół pałacowo-parkowego w podlubelskiej Panieńszczyźnie. - Takiego remontu pałac nigdy nie przeszedł - mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków koło Lublina.
Z tego co pamiętam w latach osiemdziesiątych XX w. kiedy gospodarzem tego miejsca był jeszcze Zakład Doświadczalny Hodowli i Uprawy Chmielu to zrobiony został dach i pomalowana elewacja budynku. Były też remonty pojedyńczych pomieszczeń – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków.
W skład wpisanego do rejestru zabytków zespołu pałacowo-parkowego w Panieńszczyźnie wchodzi: budynek pałacowy, budynek kordegardy i hydrofornia oraz park o powierzchni 8,5 ha. W pałacu mieści się Urząd Gminy Jastków.
Roboty w zabytku trwają już od dłuższego czasu. Najpierw w XIX-wiecznym pałacu zostały wykonane wszystkie izolacje zewnętrzne i wewnętrzne.
– Budynek był odkopany 5 metrów w głąb – opisuje Teresa Kot. – Fundamenty zostały zaizolowane i zasypane, a od środka dodatkowo zabezpieczone preparatami przeciwgrzybicznymi.
W następnej kolejności zostały wymienione okna i drzwi w budynku.
– Są drewniane, tak jak pierwotnie. Wszystko według wytycznych konserwatora zabytków – dodaje wójt.
Pałac został przykryty nowym zrekonstruowanym dachem. – W tym zadaniu mamy także rekonstrukcję i malowanie elewacji zewnętrznej – tłumaczy.
Te prace mają zostać wykonane do czerwca. – Nową kolorystykę pałacu widać już na wieży i w górnej części budynku. Opisałaby ten kolor jako lekki złocisty beż – mówi Teresa Kot. – Na zimę prace zostały zawieszone, ponieważ nie chciałam aby firma wykonywała roboty na elewacji w miesiącach zimowych – przyznaje.
Nadal trwają prace we wnętrzach pałacu. Pięć sal - ze względu na fatalny stan - przez lata nie było używanych. To się zmienia.
– Na dole mieszczą się już wszystkie referaty, które mają najwięcej interesantów – mówi Kot.
Jak biuro obsługi interesanta, które jest już gotowe. Na parterze będzie się mieścić też Urząd Stanu Cywilnego.
W całym pałacu zostały wymienione wszystkie instalacje, w tym m.in. wentylacja.
– Mamy też nowy system ogrzewania i nowe sieci energetyczne. Położony został światłowód. Do pałacu został doprowadzony szerokopasmowy internet. W piwnicy powstała serwerowania i nowoczesne archiwa – wylicza wójt.
Zmienia się też otoczenie pałacu. W części oficjalnej zostało odtworzone ogrodzenie. Wyremontowana została też kordegarda, która znajduje się przy bramie.
– Chcemy aby w tym miejscu powstała izba pamięci. Zbieramy pamiątki z okresu międzywojennego, z okresu I wojny światowej, a konkretnie wszystko z Bitwy pod Jastkowem (30 lipca-3 sierpnia 1915-red.). Już mamy kilka ciekawych eksponatów.
Izba pamięci będzie dostępna dla zwiedzających. Mają odbywać się tutaj także lekcje dla szkół.
– Na teren rok zostaje nam jeszcze do zrobienia tzw. droga przeciwpożarowa – zapowiada wójt gminy. – Zostanie wykonana zgodnie z zaleceniem - z kostki granitowej z jednoczesnym odprowadzeniem z rynien wody od pałacu.
Wszystkie prace są możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu i wsparciu państwa.