
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie przeprowadzono zabieg TMVR, czyli przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej we wcześniej wszczepioną. To pierwsza taka procedura wykonana w południowo-wschodniej Polsce. Operacji poddała się osiemdziesięcioletnia pani Halina z Lublina, która od lat zmagała się z problemami kardiologicznymi.
Zabieg wykonał zespół kardiochirurgów pod kierownictwem dr. n. med. Krzysztofa Olszewskiego i dr. n. med. Michała Kozłowicza, wspieranych przez specjalistów z zakresu kardiologii i anestezjologii. W procedurze uczestniczył również włoski profesor Davide Gabbieri, posiadający doświadczenie w tego typu operacjach.
- Razem z trzema klinicznymi oddziałami kardiologii nasza jednostka tworzy Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 w Lublinie, które zabezpiecza całe województwo w zakresie chorób układu krążenia, przyjmując zarówno pacjentów w trybie pilnym, jak i planowym. Kierowane są do nas osoby do zabiegów z innych ośrodków. Tylko w ciągu ostatniego pół roku ośrodki te przekazały nam 139 chorych – mówi dr n. med. Adam Stadnik, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Kardiochirurgii.
– Nie zdarza się, aby zgłoszony do nas w trybie pilnym pacjent nie został przyjęty. Nigdy nie odmawiamy pomocy i jesteśmy do niej przygotowani. W ramach szeroko rozwiniętej współpracy z innymi ośrodkami, od września ubiegłego roku leczyliśmy m.in. 33 pacjentów przejętych od Szpitala Wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej i 15 od szpitala w Puławach, wielu chorych kierowanych jest tu z Chełma, Nałęczowa, Kraśnika, Białej Podlaskiej i innych jednostek, które zwracają się do nas o pomoc – podkreśla lekarz.
Zastosowanie metody TMVR u pani Haliny było konieczne, ponieważ wszczepiona w 2015 roku proteza przestała prawidłowo funkcjonować. Klasyczna operacja wiązałaby się z wysokim ryzykiem powikłań ze względu na wiek pacjentki oraz liczne choroby współistniejące.
- W pewnym momencie zaczęłam się źle czuć. Pojawiły się duszności, niemoc, ból ciała. Zmęczenie organizmu było tak duże, że nie mogłam chodzić. Lekarze z USK Nr 4 w Lublinie powiedzieli mi, że konieczna będzie operacja – przywołuje pani Halina.
– Pacjentka wymagała wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej. Zdecydowaliśmy się na stosunkowo nową metodę polegającą na dojściu przezskórnym do zastawki mitralnej i wszczepieniu tam nowej protezy – tłumaczy dr n. med. Krzysztof Olszewski.
Po zabiegu pani Halina szybko wróciła do sił. – Cieszę się, że jestem już po operacji, bo bardzo bałam się powikłań. Wszystko poszło sprawnie dzięki wspaniałym lekarzom i personelowi. Jestem bardzo zadowolona – przyznała pacjentka.
Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 w Lublinie oferuje najszerszy zakres świadczeń kardiologicznych w regionie. – Jeśli chodzi o ich liczbę, ogranicza nas jedynie wysokość kontraktu z NFZ dla dużych szpitali i płatności za nadwykonania. Biorąc pod uwagę nasze możliwości, deklarujemy współpracę ze szpitalami o każdym poziomie referencyjności – podkreśla Michał Szabelski, dyrektor naczelny szpitala.
Historia oddziału sięga lat 60. XX wieku. Od tego czasu wykonano tu kilkanaście tysięcy operacji serca. – Cieszę się, że przez wszystkie lata kolejne generacje lekarzy mogły korzystać z wiedzy swoich nauczycieli tworzących nowoczesne szkoły kardiologiczne i kardiochirurgiczne – zaznacza prof. dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, koordynator centrum.
Operacja TMVR to kolejny przykład zastosowania nowoczesnych technologii medycznych w regionie, dzięki którym pacjenci z Lubelszczyzny mogą korzystać z metod dotąd dostępnych głównie w wiodących ośrodkach europejskich.
