Oszacowano już koszt wyeksponowania fundamentów cerkwi odkopanych na pl. Litewskim. Decyzję, czy mury będą pokazane, miasto odkłada na przyszły tydzień. O ile urzędnicy mówią „rozważamy”, o tyle prezydent sugeruje: „trzymajmy się obecnego projektu”
Ceglane fundamenty dawnej cerkwi znajdują się dokładnie tu, gdzie do niedawna była stara fontanna, a za rok pluskać ma nowa.
– Dostaliśmy zalecenie, by rozważyć ekspozycję murów – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Rozważamy to. Decydując się na wyeksponowanie murów musielibyśmy opracować nową dokumentację, nowe pozwolenie konserwatorskie, a to zajmuje pewien czas.
Chodzi nie tylko o czas, ale i o pieniądze. Koszty przeprojektowania fontanny i dodatkowych prac budowlanych zostały już przez miasto oszacowane. – Wstępnie oceniamy je na ok. 300 tys. złotych – mówi Szczepańska. Dodaje, że prezentacja murów byłaby możliwa tylko w jednym miejscu: pięciometrowej grobli oddzielającej dwie części niecki fontanny. – Decyzję podejmiemy w przyszłym tygodniu.
To, że miasto zdecyduje się na poprawki w projekcie nie jest wcale pewne. Pytany o to prezydent Lublina stwierdza: – Mamy dzisiaj projekt, mamy pozwolenie na budowę, trzymajmy się tego, co jest – mówi Krzysztof Żuk. – O tym, że są tam fundamenty cerkwi wiemy przecież nie od dzisiaj. Projektanci muszą się wypowiedzieć, czy jest możliwość ingerencji w istniejący projekt. Moim zdaniem trzeba trzymać się tego harmonogramu i dokumentacji, która jest i nie zmieniać projektu.
W przyszłym tygodniu ogrodzenie otaczające plac budowy wchłonąć ma kolejny fragment pl. Litewskiego. Zaraz po uroczystościach z okazji święta państwowego płot zostanie przesunięty tak, że wchłonie „pomnikową” część placu. Parkan ma stać równo z tym znajdującym się bliżej pomnika Unii Lubelskiej.
Kolejna zmiana nastąpi niewiele później, bo w poniedziałek, 16 maja. Wtedy zamknięta zostanie jezdnia Krakowskiego Przedmieścia, autobusy na stałe zmienią trasy (nocne trafią na pl. Wolności), a poza ogrodzeniem pozostanie tylko chodnik biegnący wzdłuż Poczty Głównej i kościoła.
Historia cerkwi
Prawosławna świątynia została konsekrowana w 1876 r. po trwającej trzy lata budowie. W 1915 r. cerkiew została opuszczona, a w 1923 r., już w niepodległej Polsce, władze miasta zdecydowały o rozbiórce świątyni. Prace te zakończyły się w roku 1925, zaś cegły z rozebranej cerkwi zostały wykorzystane przy budowie Domu Żołnierza.