Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lutego 2023 r.
9:18

Po Kongresie Rad Dzielnic. Czy spalarnie śmieci w Lublinie będą toksyczne?

Tak ma wyglądać zakład od strony ulicy Tyszowieckiej
Tak ma wyglądać zakład od strony ulicy Tyszowieckiej (fot. Materiały inwestora)

Czy spalarnia śmieci jest potrzebna i czy szkodzi środowisku? Na te pytania starali się odpowiedzieć eksperci zaproszeni przez senatora Polski 2050. Jacek Bury zorganizował kongres rad dzielnic, który tym razem poruszał temat planowanych w mieście spalarni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

II Kongres Rad Dzielnic zorganizowany przez senatora Polski 2050 Jacka Burego dotyczył problemu wybudowania w Lublinie spalarni śmieci. Polityk nie był obecny, ponieważ — jak poinformowali organizatorzy — w ostatniej chwili się rozchorował. Podczas kongresu uczestnicy zapoznali się z zupełnie odmiennymi opiniami ekspertów na temat planowanych inwestycji.

Chcemy uświadomić naszych mieszkańców, czym są spalarnie śmieci i czy spalarnie o wielkiej mocy przerobowej w ogólne są nam potrzebne w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Być może wystarczy nam cementowania w Chełmie, która spala śmieci. Naszych zdaniem nie potrzebujemy zagłębia, które będzie nam truło powietrze — mówi Agata Opolska, organizatorka spotkania.

W odpadach jest energia…

Senator zaprosił do dyskusji prof. dr. hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego z Politechniki Łódzkiej, który przekonywał, że taka instalacja w Lublinie jest potrzebna. Tytuł jego prezentacji brzmiał „Dlaczego spalarnia odpadów jest potrzebna?”, co nie spodobało się niektórym uczestnikom dyskusji.

– Postaram się udowodnić, że jest potrzebna — odpowiedział naukowiec.

Profesor przypomniał, że w Europie jest ok. 500 nowoczesnych spalarni i planowane są kolejne inwestycje. Zaznaczył też, że te instalacje należy traktować, jako elektrociepłownie, które wytwarzają ciepło i prąd bez wykorzystania m.in. węgla.

Spalarnia śmieci – głosy „za”

— W odpadach jest zawarta energia. Wiele składników naszych odpadów komunalnych zawiera materiały energetyczne i ta energia nie powinna być marnowana. Powinniśmy ją wykorzystywać. Doskonale wiemy, jak rosną ceny paliw kopalnych, przede wszystkim węgla, gazu i biomasy. Te odpady są spalane w warunkach bardzo ściśle kontrolowanych. Przepisy są bardzo precyzyjne i znacznie ostrzejsze niż przy spalaniu drewna i węgla — przekonywał prof. Grzegorz Wielgosiński. — W odpadach komunalnych znajduje się ok. 30 proc. śmieci, które nie nadają się do recyklingu. Jeżeli zgodnie z założeniami unijnymi w 2035 r. recykling musi osiągnąć poziom 65 proc., a poziom składowania nie może przekroczyć 10 proc., to łatwo policzyć, że zostaje nam 25 proc. odpadów. To ta część, którą trzeba będzie spalić — dodaje naukowiec z Politechniki Łódzkiej.

W kontrze do profesora Wielgosińskiego wystąpił Paweł Głuszyński z Towarzystwa na Rzecz Ziemi. Na wstępnie zaznaczył, że nie będzie odnosił się do prezentacji swojego przedmówcy.

— Pan profesor Wielgosiński zaprezentował pogląd, że odpady są paliwem. Natomiast ja uważam, że odpady są przede wszystkim surowcem, których w ogóle nie należy spalać — zauważa Paweł Głuszyński z Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Spalarnia śmieci – głosy na „nie”

Aktywista przypomina, że celem gospodarowania odpadami komunalnymi jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu ponownego wykorzystania tych materiałów. Dąży do tego Unia Europejska poprzez wprowadzanie coraz bardziej rygorystycznych zapisów.

— Komisja Europejska przekazuje sygnały, że spalanie odpadów nie jest częścią gospodarki o obiegu zamkniętym, czy dopełnieniem tego systemu, jak twierdzą niektórzy. Spalanie odpadów jest działalnością wyrządzającą poważne szkody dla środowiska — podkreśla Głuszyński.

„Plan gospodarki dla województwa lubelskiego 2028” zakłada możliwość budowy przynajmniej dziesięć tego typu zakładów w naszym regionie. Zdaniem eksperta nie ma drugiego województwa w Polsce, w którym planowane jest wybudowanie tylu instalacji. — Jest to kompletny absurd, biorąc pod uwagę, ile odpadów powstaje i jakie są prognozy. Wszystkie dotychczasowe przypuszczenia okazały się fałszywe — dodaje.

W 2021 r. w woj. lubelskim wytworzono ponad 500 tys. ton odpadów. Według przepisów dot. recyklingu do spalenia nie wolno przekazać więcej niż 163 tys. ton.

— Cementowania w Chełmie wyczerpuje całkowity limit ustalony dla województwa. Tymczasem planuje się w regionie wybudowanie instalacji o wydajności prawie miliona ton. To kompletny absurd — uważa Paweł Głuszyński.

Obecnie w Lublinie planowana jest budowa aż trzech spalarni śmieci. O pozwolenie niezbędne do uruchomienia takiej instalacji w rejonie ulic Mełgiewskiej, Tyszowieckiej i Grygowej stara się spółka Centrum Nowoczesnych Technologii. Jest ona powiązana z miliarderem Zbigniewem Jakubasem Podobne plany mają firmy KomekoMegatem.

Przeciwko inwestycji opowiadają się radni z trzech dzielnic: Felin, Tatary i Zadębie. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod wnioskiem o zatrzymanie kontrowersyjnych inwestycji.

— Jesteśmy przeciwni, bo są to inwestycje bardzo toksyczne. Mieszkańcy muszą wiedzieć, że takie spalarnie w Lublinie nie są potrzebne. Nasze miasto ma wystarczające moce, jeśli chodzi o energię cieplną — podkreśla Krystyna Brodowska, przewodnicząca rady dzielnicy Felin.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty