Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2019 r.
15:34

Kolej traci podróżnych w woj. lubelskim. Powodów jest co najmniej kilka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Do kolei nie przekonuje m.in. słaba punktualność
Do kolei nie przekonuje m.in. słaba punktualność

Województwo lubelskie jest jednym z dwóch, w których najrzadziej podróżuje się pociągiem. Przez cztery lata liczba pasażerów spadła u nas o 27 proc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chociaż kolej jest najbezpieczniejszym i najmniej uciążliwym dla środowiska środkiem lądowego transportu zbiorowego, to w Polsce wciąż jest mało popularna.

– Francuz wsiada do pociągu prawie 21 razy w roku, Niemiec 35, a Szwajcar 69 razy w roku korzysta z usług kolei – stwierdza w swoim raporcie* Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Ile razy rocznie podróżuje pociągiem „statystyczny Polak”? Zaledwie osiem.

U nas jeszcze gorzej

W naszym województwie daleko nam nawet do „statystycznego Polaka”. W Lubelskiem na jednego mieszkańca przypada tylko 1,9 przejazdu pociągiem rocznie, czyli mniej niż jedna podróż „tam i z powrotem”. Kolej traci podróżnych.

– W stosunku do 2015 r. liczba pasażerów z woj. lubelskiego spadła o blisko 27 proc. – czytamy w raporcie UTK.

Rzadziej jeżdżą pociągiem tylko mieszkańcy woj. podlaskiego, ale tam pasażerów przybywa, dlatego to właśnie nas wymieniono na ostatnim miejscu.

Próbują walczyć ceną

Przebudowa torów mocno utrudniła podróże z Lublina do Warszawy, bo pociągi jadą okrężną trasą przez Łuków. By zawalczyć o klientów spółka PKP Intercity obniżyła ceny biletów z Lublina do stolicy. Przed remontem kosztowały prawie 40 zł, od rozpoczęcia przebudowy płaci się niecałe 31 zł.

– Sama podróż jest dość nieprzewidywalna. Pociągi z Warszawy zwykle wyjeżdżają o czasie, ale w trasie, praktycznie zawsze, łapią spore opóźnienie. Więc nie wiesz, o której dojedziesz – mówi lublinianka Paulina Chudnicka, która pracuje w Warszawie. – Ostatnio dwa razy jechałam pociągiem o 16.20. Słabe było to, że o przesiadce w Puławach dowiedziałam się dopiero od konduktorki.

Od 15 grudnia większość pociągów do Warszawy (poza dwoma) ma wrócić na trasę przez Dęblin. Niższa cena biletu zostanie jednak zachowana, bo nawet po zmianie trasy podróże będą trwać dłużej niż przed remontem. Najszybszy pociąg dotrze na Centralny w 2 godz. 40 min., najwolniejszy w 3 godz. i 10 min.

Często się spóźniają

Do kolei nie przekonuje też słaba punktualność. W bieżącym roku (dane UTK od stycznia do września) średnie opóźnienie pociągu wjeżdżającego na stację Lublin wynosiło 22 minuty.

W pierwszym kwartale do Lublina przyjechało z opóźnieniem 387 pociągów, w drugim 439, a w trzecim już 710. Te liczby byłyby zapewne większe, gdyby nie to, że za opóźnione uznawane są wyłącznie te pociągi, które przyjadą co najmniej 6 minut po czasie.

Odbijamy się od dna

– Od lipca 2019 r. odnotowujemy wzrost liczby pasażerów w przewozach wojewódzkich o ponad 5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego – podkreśla Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa, odpowiedzialnego za organizację regionalnych przewozów pasażerskich.

Samorząd stara się uatrakcyjnić kolej wymianą taboru na nowy. W przyszłym tygodniu ma podpisać umowę na dostawę ośmiu pociągów (elektrycznych zespołów trakcyjnych) wyposażonych w klimatyzację i gniazdka z prądem przy fotelach pasażerów. Pierwsze pojazdy mają dotrzeć za 1,5 roku.

– Nowe pociągi będą dostosowane do poruszania z prędkością 160km/h i zapewnią zdecydowanie większy komfort podróży – dodaje Małecki. – Jednocześnie z ruchu eliminowane będą sukcesywnie wysłużone pojazdy serii EN57.

* „Kolej w województwach – wykorzystanie i polityka transportowa”, Urząd Transportu Kolejowego 2019. Dane za cały rok 2018.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty