Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2020 r.
18:22

Ostatnią mszę odprawił 11 października, zmarł po zakażeniu koronawirusem. Pogrzeb ks. Piotra Sikory

Autor: Zdjęcie autora aa

Rodzina, przyjaciele, znajomi, koledzy ze studiów, księża i przedstawiciele środowiska prawniczego pożegnali w środę ks. Piotra Sikorę. Wikariusz lubelskiej archikatedry zmarł w niedzielę. Miał 44 lata. – Mądry, szlachetny, skromny i uśmiechnięty. Nasz ks. Piotr. Nasz padre – wspominała duszpasterza prawników sędzia Beata Błotnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Każdy życie człowieka wierzącego jest wędrówką do domu Ojca – mówił na wstępie arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, którzy przewodniczył dzisiejszej mszy św. pogrzebowej. – Do kraju, który nam przyobiecał Bóg. Do miasta, które on sam dla nas wybudował. Ta wędrówka skończyła się dla ś.p. ks. Piotra. Pełni smutku i żalu gromadzimy się wokół ołtarza. Licząc po ludzku, jego życie trwało bardzo krótko. Ale światło wiary mówi nam, że Bóg bierze nas do siebie w momencie, który jest dla nas najlepszy. Dla naszego życia wiecznego.

– Jak mam opowiedzieć o tym dobrym i szlachetnym kapłanie i przewodniku w drodze do Pana Boga, o człowieku, który stał się naszym bliskim, bratem i przyjacielem, by nie uronić tego co było w nim najważniejsze i najlepsze? – pytała łamiącym się głosem sędzia Beata Błotnik, reprezentująca duszpasterstwo prawników archidiecezji lubelskiej, którym opiekował się kapłan. – Nikogo nie nawracał. Po prostu zapraszał na spotkanie z Panem Bogiem i z ludźmi w poczuciu wspólnoty. Jak się okazało zaproszenie przynosiło owoce.

Msza św. pogrzebowa w intencji ś.p. ks. Piotra Sikory została odprawiona w archikatedrze lubelskiej, gdzie przez ostatnie blisko 10 lat kapłan był wikariuszem.

– Dziś w katedrze jesteś z nami po raz ostatni. Żegnają cię wszyscy parafianie, wspólnota sióstr oraz my twoi koledzy duszpasterze. Ostatnią mszę św. w katedrze odprawiłeś 11 października o godz. 13. Pięć tygodni później, również w niedzielę o godz. 13 odszedłeś do Pana – mówił proboszcz parafii archikatedralnej ks. Adam Lewandowski, dziękując za posługę kapłana.

– Z wielkim niepokojem nasłuchiwaliśmy przez ostatnie tygodnie wiadomości ze szpitalnej kliniki o walce ks. Piotra o życie. O walce z niebezpieczną chorobą – zaznaczył arcybiskup Stanisław Budzik. – Nie ustawaliśmy w modlitwie aby go Pan ocalił i zachował.

Niestety kapłan, który w ostatnich dniach walczył również z koronawirusem, walkę o życie niestety przegrał.

Pogrzeb księdza Piotra Sikory

– Miał wyjątkowy dar zjednywania ludzi – podkreślała sędzia Beata Błotnik. – Zachęcania ich do działania razem. Bez względu na przeszkody i na dzielące nas różnice. Nikogo nie pomijał. Z każdym rozmawiał. Dla każdego znajdował czas. Każdemu pomagał. Był kapłanem na dobre i na złe czasy. Dobrze rozumiał Chrystusa i jego nakaz wyjścia z nauką do ludzi. Bo ks. Piotr Sikora kochał ludzi a ludzie odwzajemniali mu tę miłość. Nikogo na swojej drodze nie pozostawiał obojętnym.

Sędzia akcentowała, że kapłan nikomu nie odmawiał pomocy „mimo swego stanu zdrowia”.

Ks. Piotra Sikorę wspominała również Elżbieta Sękowska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie, w której kapłan uczył od września 2011 r. – Pracując z nami przez wiele lat dał się poznać jako wspaniały pedagog uwielbiany przez młodzież, cudowny kolega. I przede wszystkim jako mądry i dobry człowiek – zaznaczała Elżbieta Sękowska. – Otaczała go zawsze aura ciepła i serdeczności, która udzielała się innym. Budował wokół siebie relacje oparte na szczerości, prawdzie. Dlatego były one i trwałe i było ich wiele.

Ks. Piotr Sikora zanim rozpoczął pracę w archikatedrze pełnił posługę w innych lubelskich parafiach – Nawrócenia św. oraz Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Przez 10 lat był obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Lublinie. Był też archidiecezjalnym duszpasterzem prawników, dekanalnym wizytatorem nauki religii a także członkiem Rady Kapłańskiej.

Ks. Piotr zmarł w niedzielę. Miał 44 lata.

Po pogrzebie kapłana na stronie archikatedry lubelskiej na Facebooku zostało zamieszczone zdjęcia ks. Piotra. Jest opatrzone podpisem: "Do zobaczenia Piotruś...."

Do zobaczenia Piotruś....

Opublikowany przez Archikatedra Lubelska - pw św Jana Chrzciciela i św Jana Ewangelisty Środa, 18 listopada 2020
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty