Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2017 r.
11:32

Poroniłaś albo urodziłaś martwe dziecko? Dostaniesz ankietę. "Czy chcesz porozmawiać z osobą duchowną?"

440 27 A A

Kiedy utracisz ciążę, przyniosą ci ankietę i zapytają, czy potrzebujesz księdza albo czy chciałabyś dostać „jakąś formę pamiątki po dziecku”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ankieta jest jednym z elementów dokumentu „Niekorzystne zakończenie ciąży” – rekomendacje dla personelu medycznego oddziałów ginekologiczno-położniczych w województwie lubelskim. Dotyczy postępowania z pacjentkami, które poroniły, urodziły martwe dzieci albo ich dzieci zmarły tuż po porodzie. Na podstawie ankiet szpitale będą prowadzić statystyki dotyczące m.in. liczby kobiet, które skorzystały ze wsparcia księdza lub psychologa.

W kwestionariuszu ankiety, która ma wypełniać personel, znajdujemy m.in. takie pytania:

• Czy życzy sobie Pani porozmawiać z: osobą bliską; psychologiem; osobą duchowną?
• Czy chciałaby Pani zobaczyć dziecko?
• Czy chciałaby Pani otrzymać jakąś formę pamiątki po dziecku np.: opaskę, karteczki z inkubatora?

– Nie wiem, jak można myśleć o jakiś ankietach w chwili, kiedy umiera ci dziecko – oburza się pani Anna, która straciła syna na początku piątego miesiąca ciąży. – Moim zdaniem powinno być tak, że jeśli kobieta potrzebuje rozmowy z psychologiem lub z księdzem, to powinno jej się to umożliwić. Ale nie narzucać. W szpitalu brakowało mi wsparcia i zrozumienia oraz normalnej ludzkiej rozmowy.

Dla dobra kobiet

Dokument, który prawdopodobnie w marcu trafi do szpitali w Lubelskiem, powstał z inicjatywy wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka (PiS).

– Do wojewody docierały nieformalne sygnały od rodziców. Widać było, że dla wielu osób takie kwestie są ważne. Stąd potraktowanie tej sprawy priorytetowo – wyjaśnia Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Rekomendacje zostały opracowane przez lekarzy, psychologów i duchownego pod kierunkiem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii dr. hab. n. med. Marka Gogacza.

– To cenne uzupełnienie postępowania medycznego o pomoc psychologiczną i organizacyjną, dotyczące np. praw, jakie przysługują takim kobietom, czy kwestii pochówku – mówi dr Gogacz. – Kobiety w takich chwilach odczuwają żal, smutek, ale też mają postawę roszczeniową, pretensje do siebie albo otaczającego je świata. Wsparcie jest w takich chwilach niezbędne.

Wojewódzki konsultant dodaje, że zbieranie ankiet nie będzie obowiązkowe. – Jeśli kobieta odmówi jej wypełnienia, nikt nie będzie jej do tego zmuszał, a decyzja w sprawie zbierania statystyk będzie należała do szpitala – mówi dr Gogacz.

Do czego ma służyć gromadzenie takich danych? – Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie są oczekiwania ze strony pacjentek – tłumaczy dr Gogacz.

Władza przekracza uprawnienia

– Nie widzę tu dobrych intencji i rzekomej chęci pomocy kobietom, ale kolejną próbę kontroli i narzucania światopoglądu przez władzę, co jest przekroczeniem jej uprawnień – komentuje Kamila Ferenc, prawniczka i koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Dodaje, że dostęp do informacji o wsparciu psychologicznym czy duchowym powinien być na tyle powszechny, by nie było potrzeba do tego żadnych ankiet.

– Projekt narusza też prawo pacjenta do poszanowania godności i intymności oraz tajemnicy lekarskiej. Lekarz może zbierać niektóre informacje o pacjencie na potrzeby leczenia, ale nie ma prawa wynosić danych wrażliwych na zewnątrz. W tym przypadku dostęp do takich danych będzie bardzo łatwy – zauważa Ferenc.

– Sama idea jest słuszna, bo oferuje psychologiczne wsparcie kobiecie. Duże wątpliwości budzi jednak fakt ewidencjonowania danych na temat kobiet, które skorzystały np. z pomocy księdza. Komu i do czego mają służyć takie statystyki? – pyta z kolei Dorota Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. – Dane dotyczące spraw związanych z religią są danymi wrażliwymi, więc nie wyobrażam sobie, żeby personel medyczny miał mieć do nich dostęp.

Zdaniem Kamili Ferenc, potrzebna będzie akcja edukacyjna, żeby pacjentki miały świadomość, że mogą odmówić wypełnienia ankiety.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty