Najpierw urzędnicy zamówili nowe kioski i kazali je ustawić przy przystankach. Teraz jeden z nich każą przebudować, a inny przenieść. I znów trzeba będzie za to zapłacić
– Wiaty wraz z kioskami zostały zamontowane w centrum w najbardziej reprezentacyjnych częściach miasta oraz w rejonie dworca PKS – informuje Justyna Góźdź z ZTM.
Ale niedługo po tym, jak kioski pojawiły się na przystankach (latem zeszłego roku), alarm podnieśli właściciele kiosków, które w tych miejscach stały już wcześniej. Obawiali się, że nowe punkty handlowe odbiorą im klientów. Miasto poszło im na rękę. Radni zgodzili się, by mogli bez przetargu i poza kolejnością wydzierżawić nowe kioski.
W taki sposób dzierżawców znalazło siedem kiosków. Ale z jednym z nich jest problem. Dokładnie z tym, znajdującym się obok ronda Honorowych Krwiodawców tuż przy kiosku z punktem Lotto. Kioskarka także w nowym miejscu chce prowadzić taki punkt, więc ZTM ogłosił właśnie przetarg na przebudowę nowego kiosku. Ma być powiększony o część na punkt Lotto posiadającą osobne wejście z ulicy.
Kioskarka pracująca obok przystanku Spadochroniarzy 01 z miejskiej propozycji nie skorzystała. Uznała, że nie chce się przenosić. Dlatego ZTM każe przenieść nowy kiosk, po to by nie odbierał klientów staremu. – Dla tej pani ta działalność to jedyne źródło dochodu – wyjaśnia Góźdź.
Wiadomo, że konstrukcja ma być przeniesiona albo na przystanek przy Lubartowskiej obok ul. Nowy Plac Targowy, albo na inny, przy Okopowej. Ostateczna decyzja zapadnie, gdy okaże się, w którym z tych miejsc montaż kiosku będzie możliwy pod względem technicznym. Przenosinami zajmie się ta sama firma, która będzie powiększać kiosk koło ronda, bo przeprowadzka została uwzględniona w tym samym przetargu.
Czy nie można było od razu ustawić odpowiednie kioski w odpowiednich miejscach? Pytamy o to ZTM. – Wcześniej nie mieliśmy takich wniosków od kioskarzy. Pojawiły się dopiero po ustawieniu kiosków – mówi Góźdź.
Na przebudowę i przeprowadzkę zgodził się już Urząd Marszałkowski, który przyznawał unijną dotację. – Czynności związane z przeniesieniem i rozbudową kiosków traktowane są jako rozszerzenie projektu, tym samym koszty z nimi związane zostaną współfinansowane ze środków unijnych – dodaje rzeczniczka ZTM.
Dwa kioski (przy Wodopojnej i al. Tysiąclecia) wydzierżawiono w drodze przetargu.