Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 stycznia 2019 r.
6:45

Pozwała Skarb Państwa za smog i wygrała. Są kolejni chętni. "Ruszyła prawdziwa lawina"

(fot. Maciej Kaczanowski)

Za nieskuteczną walkę z zanieczyszczeniem powietrza jako pierwsi pozwali Skarb Państwa znani aktorzy i pisarze. Grażyna Wolszczak sprawę w sądzie już wygrała. Jerzy Stuhr i Mariusz Szczygieł na wyroki jeszcze czekają. Tymczasem już ponad tysiąc osób chce się dopisać do pozwu zbiorowego przeciwko państwu polskiemu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aktorka Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa za to, że nieskutecznie walczy z zanieczyszczeniem powietrza. W czwartek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście przyznał jej rację. Choć kwota odszkodowania jest symboliczna (5 tys. zł na konto fundacji onkologicznej Unicorn z Krakowa), to w polskim prawie jest to wyrok precedensowy.

– Sama jestem zaskoczona tym wyrokiem. Na pewno trzeba jeszcze poczekać na wyrok drugiej instancji – komentuje Dominika Deputat, adwokat z Lublina. – Już teraz jednak może to spowodować, że inni też zaczną składać pozwy. Skoro sąd uznał legitymację jednej osoby, to powinien uznać także innych – dodaje.

Potwierdza to Radosław Górski, warszawski radca prawny, który reprezentował aktorkę. Górski przygotowuje też pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Dołączyć może każdy. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej pozywamsmog.eu i... zapłacić 200 zł netto na poczet kosztów kancelarii prawnej.

– Po czwartkowym wyroku ruszyła prawdziwa lawina. Zapytania w tej sprawie wysłało do nas już ponad tysiąc osób – mówi Radosław Górski. – Już teraz wiemy, że ten pozew na pewno ruszy. A w sprawie smogu w sądzie reprezentuję jeszcze siedem znanych osób, miedzy innymi Jerzego Stuhra – dodaje.

W walce ze smogiem miały pomóc tzw. uchwały antysmogowe, które określają, czym można ogrzewać dom i jakich pieców do tego używać. Takie restrykcje obowiązują już w dziewięciu województwach w Polsce.

– Na Dolnym Śląsku uchwała weszła w życie 1 lipca 2018 r. Zmiany następują bardzo powoli. To prawo słabo się przyjmuje. Większość nie chce zauważać, że jest zobowiązanie do poprawy jakości powietrza – komentuje Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – Na razie więcej zależy od pogody. Stworzyliśmy razem z Urzędem Miasta Wrocławski Indeks Jakości Powietrza, którzy alarmował ostatnio, że jakość powietrza była krytyczna – dodaje.

Województwo lubelskie również pracuje nad uchwałą antysmogową. Przepisy miałyby wejść w życie w maju. – Mamy już wstępny projekt uchwały stworzony przez zespół, który został powołany w lipcu. To ponad 20 osób z różnych środowisk: naukowcy, ludzie zajmujący się ochroną środowiska i osoby z Urzędu Marszałkowskiego – mówi Bożena Lisowska, radna sejmiku województwa lubelskiego (PO). – Wczoraj przedłożyłam ten projekt w formie interpelacji do zarządu województwa, żeby naniósł on swoje poprawki i jak najszybciej skierował go pod konsultacje.

Członkiem tego zespołu jest również Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – W 2017 r. zorganizowaliśmy kampanię skierowaną do mieszkańców Lublina. Wysłaliśmy pakiety z materiałami do kilkunastu tysięcy osób. Pisaliśmy też petycje do marszałka, przygotowywaliśmy spoty radiowe, plakaty i ulotki. Rośnie grono osób, które dostrzegają związek między jakością powietrza a tym, czym palimy w piecu – tłumaczy Gorczyca.

Zgodnie z danymi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie z czujnika umieszczonego przy ul. Obywatelskiej w Lublinie w miniony weekend przekroczone były normy trzech substancji: pyłów zawieszonych PM10 (87.1 µg/m3 przy normie dobowej 50 µg/m3) i PM2.5 (85 µg/m3 przy średniej rocznej normie 20 µg/m3) oraz dwutlenku azotu (54.15 µg/m3 przy średniej rocznej normie 40 µg/m3).

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty