W czerwcu i lipcu mieszkańcy wschodniej części Polski najczęściej zaciągali pożyczki online na wakacje i remonty. W sierpniu lista potrzeb zwiększyła się o wydatki na wyprawkę szkolną. Głównie pożyczały kobiety.
Rynek pożyczek pozabankowych od pięciu lat systematycznie rośnie, zachowując corocznie kilkuprocentową dynamikę wzrostu. Według szacunków Związku Firm Pożyczkowych, w tym roku jego wartość osiągnie poziom 5,1 mld zł. Wraz ze wzrostem mobilności i dostępu do internetu, roszerza się też grono osób, które wybierają szybkie i nieobarczone zbędnymi formalnościami pożyczki online. To główny czynnik, który pozwala mieszkańcom wschodniej części kraju skorzystać z zewnętrznego finansowania, ponieważ liczba firm pozabankowych ze stacjonarnymi placówkami w tym regionie jest stosunkowo niska. Aby skorzystać z pożyczki online, zwykle potrzebne są trzy rzeczy: dowód osobisty, telefon komórkowy oraz konto osobiste z dostępem do bankowości internetowej. Przyda się również brak negatywnych wpisów w biurach informacji gospodarczej, czyli KRD, ERIF lub BIG InfoMonitorze.
Na wschodzie Polski pożyczają głównie kobiety
Wśród pożyczkobiorców ze Wschodu dominują kobiety – ponad 52 proc. ogółu klientów sektora pozabankowego*. Między czerwcem a sierpniem, najczęściej z pożyczek online korzystały mieszkanki Lublina w wieku 25-34 lata. Stanowiły one ponad 23 proc. wszystkich pożyczających. Co piąty wnioskujący to mężczyzna z tego samego przedziału wiekowego. Również wśród osób między 18 a 24 r. ż. najliczniejszą grupą były panie, ale ich przewaga nad panami wynosiła nieco ponad 0,2 proc. – 15,01 do 14,8 proc. Najmniejsze zainteresowanie pożyczkami online przejawiali mężczyźni z grupy 55-64 lata, co może wynikać z tego, że preferują oni formy finansowania wypłacane w tradycyjny sposób, czyli do ręki w placówce stacjonarnej. Im też najdłużej zajmowało poszukiwanie pożyczki na miarę swoich potrzeb – 11:34 min. Średnio mieszkańcy Lublina poświęcali na to 4:02 minuty. Wbrew pozorom, pożyczki pozabankowe nie są zaciągane na spłatę rat kredytu bankowego. W okresie wakacyjnym najwięcej dodatkowych pieniędzy szło na wyjazd wakacyjny oraz remonty. W sierpniu Lublinianie i mieszkańcy województwa lubelskiego sięgali również po pożyczki online z powodu wysłania dziecka do szkoły lub na studia. Pieniądze szły też na opłacenie rachunków i zakup sprzętu elektronicznego.
* Dane z serwisu Pozyczkaportal.pl – chwilówki I pożyczki online za okres 1.06 – 31.08.2015