Szkolenia, płatne staże, doradztwo zawodowe – Wojewódzki Urząd Pracy podpisał pierwsze umowy na realizację projektów dla m.in. bezdomnych, niepełnosprawnych i młodzieży w wieku 15-18 lat. W pierwszym etapie będzie mogło z nich skorzystać nawet 600 osób.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Ten konkurs realizujemy w kilku etapach. Na pierwszy przeznaczyliśmy 17 mln zł. Na całość, po podpisaniu pozostałych umów, pójdzie 50 mln zł – mówi Małgorzata Sokół, dyrektor WUP w Lublinie. – W tym momencie mamy ok. 104 tysiące osób bezrobotnych z czego ok. 43 proc. to osoby długotrwale bezrobotne. To do nich kierujemy ten projekt.
Dyr. Sokół podkreśla, że w województwie lubelskim wskaźnik bezrobocia wyraźnie spada.
– W ostatnich miesiącach odnotowaliśmy spadek o ok. 20 proc. To dowód na to, że rynek się zmienia – mówi Sokół. – Jest bardzo dużo miejsc pracy, na które pracodawcy nie mogą znaleźć chętnych. Mamy więc nadzieję, że pomożemy bezrobotnym w przebranżowieniu, tak by mogli dopasować się do aktualnej sytuacji na rynku pracy – dodaje.
Umowy z WUP podpisały na razie Fundacja Sempre a Frente, Lubelska Szkoła Biznesu, Fundacja Inicjatyw Menadżerskich, Lubelski Ośrodek Samopomocy, Fundacja „Liderzy Sukcesu” i spółka Consultor. Każda z instytucji zajmie się ok. setką bezrobotnych, z czego ok. 40 proc. musi znaleźć zatrudnienie.
– Planujemy objąć projektem ok. 120 osób. Lada dzień ruszy nabór – mówi Monika Grodzka z Lubelskiego Ośrodka Samopomocy. – Oferujemy doradztwo indywidualne, szkolenia zawodowe np. dla pracowników ochrony, a także szkolenia ICT czyli z umiejętności cyfrowych dotyczących np. baz danych. Działamy głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych, które będą mogły pracować w domu.
– Nasza fundacja skupia się na pomocy młodzieży m.in. z ośrodków wychowawczych i zakładów poprawczych – mówi Jacek Lis z Fundacji Sempre a Frente. – To nie są łatwi uczestnicy, wielu z nich rezygnuje w trakcie szkolenia. Musimy więc przygotować ciekawą ofertę.
Chodzi m.in. o płatne trzymiesięczne staże, szkolenia czy wsparcie psychologa. – Nie chcemy im niczego narzucać, przygotowujemy plan pod ich indywidualne preferencje – dodaje Lis.