Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2022 r.
17:58

Premierze, mamy tu problem! Numerki w kolejce po PESEL w Lublinie skończyły się już w południe

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Punkt przy ul. Zemborzyckiej aktualnie jest najbardziej przygotowany pod kątem dostępów do rządowych systemów. Ale jest w sporej odległości od centrum
Punkt przy ul. Zemborzyckiej aktualnie jest najbardziej przygotowany pod kątem dostępów do rządowych systemów. Ale jest w sporej odległości od centrum (fot. Dominik Smaga)

Już w południe zabrakło dzisiaj numerków w kolejce dla uchodźców starających się o PESEL w Urzędzie Miasta przy Wieniawskiej. Ten sam problem pojawił się też w specjalnym punkcie przy Zemborzyckiej. Wszystko przez niedobór czytników linii papilarnych, które powinien zapewnić rząd. Ratusz prosił o 30, nie dostał żadnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przyjechałyśmy dwadzieścia minut temu – mówi pani Elżbieta, którą w środę około 8 rano spotkaliśmy w kolejce do punktu obsługi przy ul. Zemborzyckiej. Czekała tutaj wraz z mamą, Julią. Panie przyjechały do nas z Berdiańska, pięknie położonego nad morzem ukraińskiego miasta, kilkadziesiąt kilometrów od przeżywającego piekło Mariupola. – Jaki mamy plan? Dostać numer PESEL i pójść do pracy.

Niespodziewany koniec kolejki

Punkt przy Zemborzyckiej był jednym z sześciu miejsc wyznaczonych przez Urząd Miasta Lublin do obsługi uchodźców z Ukrainy starających się o numer PESEL, czyli wpisanie do polskiego systemu ewidencji ludności.

Najbardziej obleganym z tych punktów było Biuro Obsługi Mieszkańców przy Wieniawskiej, gdzie elektroniczny system pilnuje, by nie wpuścić do kolejki więcej osób, niż można w danym dniu obsłużyć. Dlatego ten, kto dostaje numerek ma też gwarancję, że danego dnia dostanie się do okienka.

Miejsc w kolejce zabrakło już w południe. – Konieczne było zakończenie wydawania numerków, by móc obsłużyć wszystkich zarejestrowanych – przyznaje Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta. Pozostałe osoby odsyłano do innych punktów, w tym na Zemborzycką. Ale także tam okazało się w południe, że kolejne osoby nie mają na co czekać, bo uda się obsłużyć tylko tych, którzy przyszli wcześniej.

Będą skanery, nie będzie problemu

Problemu nie było w pozostałych punktach Urzędu Miasta: przy Szaserów 13/15, Filaretów 44 i Kleeberga 12a. – Tam obsługa odbywała się stosunkowo szybko – stwierdza Wojewódzki.

Przepustowość urzędu jest ograniczona przez niedobór urządzeń, które powinien dostarczyć rząd. – Czyli za małą liczbę skanerów linii papilarnych – tłumaczy sekretarz miasta. Skanery są potrzebne do pobierania odcisków palców od osób, które wnioskują o PESEL.

– Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 30 takich skanerów, nie otrzymaliśmy jeszcze ani jednego. Wykorzystujemy zatem sprzęt, który dotychczas służył do obsługi procesu wydawania dowodów osobistych, a który byliśmy w stanie przesunąć z innych stanowisk – dodaje Wojewódzki. Podobne problemy zgłaszają też inne miasta.

Namiot, fotograf, pomoc

Lubelski Ratusz zapewnia, że zrobił co mógł, by jak najlepiej się przygotować do natłoku interesantów. Specjalnie dla nich uruchomił punkt przy Zemborzyckiej.

– Mamy tutaj pięć stanowisk do wyrabiania numeru PESEL, dwa stanowiska Miejskiego Urzędu Pracy i cztery stanowiska Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – pokazuje nam Monika Artymiak, dyrektor Biura Obsługi Mieszkańców.

– Najpierw jest procedura nadania numeru PESEL, potem dana rodzina przechodzi do kolejnego stanowiska, gdzie są pobierane linie papilarne i nadawany jest profil zaufany – dodaje Artymiak. Liczy na dodatkowe czytniki linii papilarnych. – Jak już będziemy mieli sprzęt, to będzie jedno stanowisko wykonywało cały ten proces.

Przy Zemborzyckiej miasto zorganizowało nawet fotografa, który robi odpowiednie zdjęcie uchodźcom, nie biorąc od nich pieniędzy. Za zdjęcia płaci miasto, 29 zł brutto od osoby. Ratusz planuje zorganizować takie wsparcie również w pozostałych punktach obsługi osób uciekających przed wojną z Ukrainy.

Myślą o szkole przy Lwowskiej

W przypadku biura przy Zemborzyckiej problemem jest jego duża odległość od centrum miasta. Ratusz szykuje się do otwarcia drugiego punktu, położonego zdecydowanie bliżej centrum, bo w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy Lwowskiej. Dlaczego nie zaczął od niego?

– Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy zostało uruchomione w siedzibie MOPR przy Zemborzyckiej 88, ponieważ chcieliśmy stworzyć miejsce kompleksowej obsługi dla obywateli tego kraju. Sala obsługi była przygotowana do realizacji zadań dla uchodźców, wyposażona w meble i komputery, wykorzystywane wcześniej do obsługi świadczeń rodzinnych. Przystosowanie komputerów do Systemów Rejestrów Państwowych mogło nastąpić i nastąpiło bardzo szybko – wyjaśnia Wojewódzki. Dodaje, że do załatwiania spraw z zakresu opieki społecznej konieczny jest też dostęp do rządowego systemu Emp@tia.

– Punkt przy ul. Zemborzyckiej aktualnie jest najbardziej przygotowany pod kątem dostępów do rządowych systemów, w tym systemu Emp@tia, w związku z tym Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy w pierwszej kolejności uruchomiono właśnie w tym miejscu – tłumaczy sekretarz miasta. – Uruchomienie planowanego punktu przy ul. Lwowskiej wymaga dłuższego czasu na dostosowanie go do kompleksowej obsługi, zgodnie z niezbędnymi wymaganiami, w tym przygotowanie infrastruktury sieciowej i wyposażenie od podstaw pomieszczeń w urządzenia komputerowe i peryferyjne oraz wyposażenie biurowe.

Według szacunków władz miasta, w Lublinie może przebywać obecnie nawet 30 tys. uchodźców z Ukrainy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty