Było o odwadze i wysoce niesprawiedliwej i niegodziwej karze jaką za niedokonanie aborcji poniósł były dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie prof. Bogdan Chazan. Wczoraj lekarz pochodzący z Kościeniewicz koło Białej Podlaskiej otrzymał nagrodę Towarzystwa Naukowego KUL.
- Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego zarząd przyznał przede wszystkim za działalność na stanowisku dyrektora szpitala, w którym nie dokonywano aborcji czyli zabijania dzieci w ciele matki - wskazywał podczas laudacji ks. prof. Józef Krukowski, wiceprezes Towarzystwa Naukowego KUL. - A w szczególności za jego odważną decyzję w sprawie niedokonana aborcji dziecka przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej opieki nad matką i jej chorym dzieckiem. Mimo nacisku wywieranego przez różne grupy.
Wiceprezes TN KUL podkreślał, że karę, którą poniósł profesor - został odwołany ze stanowiska - jest "wysoce niesprawiedliwa i niegodziwa”. Podkreślał też, że przyznana prof. Chazanowi nagroda jest wielowymiarowa.
- Jest to wyraz naszego szczególnego uznania za jego odwagę w obronie podstawowych wartości ludzkich w szczególności prawa do życia i wolności sumienia - wskazywał ks. prof. Krukowski. - Jednocześnie jest to postulat, aby krzywda, jaka go dotknęła została naprawiona. Zaś niesprawiedliwa ustawa o zawodach lekarza, która jest aksjologicznym bublem legislacyjnym rychło została znowelizowana. Tak aby każdy lekarz ginekolog i położnik mógł bezpiecznie kierować się klauzula sumienia a organy władzy nie mogły go za to karać.
Prof. Chazan otrzymał nagrodę w czwartek podczas publicznego zebrania TN KUL. W uroczystości uczestniczyli m.in. prof. Jan Oleszczuk, wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa. Jest wśród lekarzy, który podpisali tzw. deklarację wiary.