Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 sierpnia 2020 r.
13:41

Prymas Wyszyński, proboszcz Majdanka i Dmowski. Obrodziło nowymi pomnikami w Lublinie [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
18 2 A A

Dwa są już gotowe i czekają na odsłonięcie, trzeci jest w budowie, czwarty jest projektowany. Pierwsza uroczystość czeka nas już w sobotę na Bronowicach, gdzie stanął pomnik prymasa Wyszyńskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwanego „prymasem tysiąclecia” stanął na skwerze przy Drodze Męczenników Majdanka, niemal naprzeciw kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego. Odlana z brązu postać ma 205 cm wysokości i stoi na 90-centymetrowym cokole.

Prymas tysiąclecia

Na taki pomnik zgodziła się w czerwcu Rada Miasta, w lipcu społeczny komitet budowy tego pomnika złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Uroczyste odsłonięcie jest zaplanowane na sobotę i będzie poprzedzone mszą w kościele pw. Świętego Krzyża przy Pogodnej.

Będzie to już trzeci w Lublinie pomnik prymasa: jeden stoi przed kurią przy ulicy jego imienia, drugi na dziedzińcu KUL i przedstawia dwie postacie: Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego.

Wdzięczność Węgrów

Na odsłonięcie czeka już pomnik „Solidarności Polsko-Węgierskiej ‘56” stojący przed stacją krwiodawstwa przy ul. Żołnierzy Niepodległej. Miejsce jest nieprzypadkowe, bo oddając krew Polacy okazywali w 1956 r. solidarność z Węgrami, których powstanie stłumiła armia Związku Radzieckiego.

Dramatyczne wydarzenia zaczęły się w Budapeszcie od demonstracji studentów, którzy żądali demokratycznych przemian. Dołączyło do nich wielu mieszkańców, którzy poszli pod siedzibę radia. Tam otworzono do nich ogień, jednak powstańcy opanowali rozgłośnię, a następnego dnia demonstracje wybuchły w wielu innych miastach. Powstanie stłumiła armia ZSRR, w zamieszkach zginęło 2,5 tys. osób. Poruszeni tym Polacy organizowali zbiórki, by wysłać na Węgry pomoc medyczną, wielu oddawało też krew. Pomnik ufundowała ambasada Węgier. Termin odsłonięcia nie jest jeszcze ustalony.

Proboszcz Majdanka

Przy Drodze Męczenników Majdanka powstaje pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, zwanego „proboszczem Majdanka”, bo pełnił tu posługę kapłańską dla współwięźniów.

Przed wojną Kowcz był proboszczem greckokatolickiej parafii w Przemyślanach koło Lwowa, których ludność stanowili w połowie Żydzi. Za okupacji duchowny chrzcił Żydów wbrew zarządzeniom Niemców, za został aresztowany. Odmówił złożenia deklaracji, że zaprzestanie tej działalności, więc trafił do obozu Majdanek. W wysyłanych stąd listach prosił rodzinę, by nie próbowała go uwolnić, bo czuł się tu potrzebny i pełnił posługę wszystkim, bez względy na wiarę i wyznanie. Zmarł w obozowym szpitalu, cztery miesiące przed wyzwoleniem Majdanka. 19 lat temu papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym Kościoła katolickiego.

Budowa może się skończyć już niedługo. – Myślę, że w połowie września – szacuje ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej i jeden z inicjatorów budowy pomnika. Z powodu epidemii nie ustalono terminu uroczystości.

Pomnik Dmowskiego

Rzeźba ma stanąć na placu przed pedetem . Jesienią zeszłego roku wstępnie zgodziła się na to Rada Miasta, która za namową prezydenta Lublina podjęła uchwałę „w sprawie zamiaru” wzniesienia pomnika. Prezydent złożył projekt uchwały na prośbę społecznego komitetu budowy pomnika.

– Zaproponowana jest dwumetrowej wysokości postać na kamiennym podwyższeniu – mówi Marian Król, przewodniczący komitetu, który powinien niebawem ogłosić konkurs na projekt pomnika. – Trudno powiedzieć, kiedy może się zacząć budowa. Mieliśmy ambicję, żeby pomnik był gotowy w styczniu, ale może ze względu na epidemię trzeba będzie czekać do 11 listopada kolejnego roku – dodaje Król. Budowę miałby opłacić Instytut Pamięci Narodowej.

Roman Dmowski (1864-1939) był politykiem, szefem polskiej dyplomacji, jednym z twórców II Rzeczypospolitej, współtwórcą ruchu narodowego. Jego postać budzi kontrowersje m.in. z uwagi na nacjonalistyczne poglądy, sprzeciw wobec asymilacji Żydów i przyznania praw wyborczych kobietom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty