Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 września 2017 r.
15:19

Przejażdżka po przedwojennej ulicy Świętoduskiej. Zobacz niezwykłą panoramę

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 8 A A

Około 1934 roku Stefan Kiełsznia zrobił ponad setkę zdjęć chodząc po lubelskich ulicach. Fotografował na Nowej, Kowalskiej, Lubartowskiej, Szerokiej i Świętoduskiej. 83 lata później Piotr Dąbkowski siedząc godzinami przy komputerze ułożył z fotografii ulic Świętoduskiej kawałek przedwojennego Lublina. Efekt jest niezwykły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pasjonuję się starą fotografią i Lublinem. Teraz każdy może aparatem w telefonie zrobić zdjęcie panoramiczne. Wtedy nie było takich możliwości. Dlatego zabrałem się za łączenie zdjęć Kiełszni. Jest to bardzo trudne ale możliwe – mówi pan Piotr.

– Ulica była fotografowana prawie dom po domu. Prawie. Dlatego praca przy ulicy Świętoduskiej trwała kilka tygodni – dodaje i tłumaczy na czym polega ten wielogodzinny proces. – Na przykład, żebym skleił Świętoduską od skrzyżowania z Krakowskim Przedmieściem do ul. Zielonej potrzebowałem pięciu zdjęć. Brakowało mi fasady z „2” więc musiałem wyciąć ją ze zdjęcia pokazującego dom od strony dzisiejszego deptaka i odwrócić, żeby się układ okien zgadzał. Tak, ta praca bardzo przypomina układanie puzzli. Bo wszystko się musi zgadzać. Napisy na szyldach, witryny, drzwi. Czasami się głowiłem nad chodnikiem. Fragment na jednym zdjęciu nie pasował do tego na drugim, bo Stefan Kiełsznia zrobił zdjęcie pod innym kątem. Śladem po „sklejkach” są duchy drzew, które rosły przy Świętoduskiej, bo sa miejsca gdzie widać gałęzie bez pni. No i stałem się wrogiem przechodniów, wozów i koni – żartuje Piotr Dąbkowski pokazując zdjęcia, których nie da się połączyć, bo nagle na fasadzie pojawia się końska głowa. Wóz uchwycony przed jedną kamienicą nie ma „ciągu dalszego” przed sąsiednią. Dlatego nie możemy zobaczyć całej Świętoduskiej.

Przejażdżka po przedwojennej ulicy Świętoduskiej - panorama

Na potrzeby tej publikacji połączyliśmy w krótki film dwie sekwencje zrekonstruowanych przez Piotra Dąbkowskiego zdjęć Stefana Kiełszni. Montaż: Tomasz Piekut-Jóźwicki

>>>

Przechodnie, to głównie kobiety w charakterystycznych kraciastych chustkach. Widać je jak noszą pokaźne kosze. Nic dziwnego, w czasach gdy Stefan Kiełsznia fotografował pochyłą ulicę biegnącą od Krakowskiego Przedmieścia aż do łagodnego skrętu w Nową (dziś Lubartowską) sąsiadowała ona z wielkim targowiskiem. Wszyscy, którzy na zdjęciach patrzą w stronę fotografa widzą za jego plecami dziesiątki straganów, tłum sprzedających i kupujących ludzi.

–  Na kilku zdjęciach, które oglądałem godzinami znalazłem chłopca, który towarzyszył Stefanowi Kiełszni. Widać go pozującego przed kilkoma sklepami. Odnalazłem go też siedzącego na krzesełku w składzie wapna. Pewnie to była firma ojca czy kogoś z rodziny – dodaje Dąbkowski, który grafiką komputerową zajmuje się amatorsko i żmudne, wielogodzinne wędrówki po starym Lublinie traktuje jak wypoczynek i ucieczkę od codziennych problemów.

Pan Piotr pochodzi z Wałbrzycha, wiele lat mieszkał w Niemczech, gdzie poznał lubliniankę. Teraz z żoną mieszka w Lublinie i dzieli życie zawodowe między Polską i Niemcami. Żartuje, że zachętą do przyjazdu do Lublina był album z fotografiami naszego miasta, który dostał w prezencie od żony. Rzeczywistość, zdaniem pana Piotra jest jeszcze lepsza niż ta albumowa.

Piotr Dąbkowski na ul. Świętoduskiej, stoi w miejscu jednego ze sfotografowanych przez Stefana Kiełsznię mężczyzn (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Zdjęcia: Stefan Kiełsznia / ze zbiorów Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN / Rekonstrukcja Piotr Dąbkowski.

Panoramę opublikujemy również w piątkowym, papierowym wydaniu Dziennika Wschodniego.

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty