Znamy zarys całorocznego programu lokalnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podobnie jak 700-lecia naszego miasta ma być przygotowany wspólnie z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami
Wczoraj - bo 7 listopada 1918 roku w Lublinie utworzono pierwszy niepodległy rząd, a nasze miasto przez kilka dni pełniło funkcję stolicy kraju - władze zaprezentowały, co będzie się działo w Lublinie w 100-lecie tych wydarzeń. Program świętowania organizowanego pod hasłem „Inspiruje nas wolność” ma bazować na trzech zasadniczych obszarach.
• Pierwszym z nim będą całoroczne programy, w tym jubileusz 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz cykl działań edukacyjnych Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
• Drugim obszarem będą kluczowe wydarzenia promujące rocznicę: wielki plenerowy Koncert Wolności – opowieść o wydarzeniach Lubelskiego Lipca, wystawa prezentująca 100 lat przemysłu Lublina, Festiwal Smaków 20-lecia międzywojennego i premierowe widowisko teatralno-muzyczne, realizowane w 100-lecie powstania Tymczasowego Rządu w Lublinie.
• Trzecim nurtem będą projekty oddolne zaproponowane przez organizacje, instytucje i mieszkańców, realizowane za pośrednictwem systemu grantów indywidualnych – dla mieszkańców oraz organizacji i instytucji. Projekty już można zgłaszać na adres wolnosc2018@lublin.eu.
– Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości i jej świętowania. W sposób szczególny chcemy zwracać uwagę na zjawiska, które rozpoczęły się w naszym mieście, a następnie miały wpływ na ruchy niepodległościowe w całej Polsce.
Dlatego mówimy nie tylko o 100-leciu odzyskania niepodległości, które symbolicznie rozpoczęło się w Lublinie pracami Tymczasowego Rządu, ale także późniejszych wydarzeniach, które początkowały procesy wolnościowe w Polsce, jak powstanie KUL-u i działalność środowisk z nim związanych, prasa podziemna, czy Lubelski Lipiec ‚80. Stąd hasło przyszłorocznych obchodów: Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność – mówił we wtorek w czasie prezentacji projektu prezydent Krzysztof Żuk.
W ramach obchodów planowana jest w Muzeum Lubelskim wystawa „Drogi do niepodległości”, która opowiadać będzie o trudnej drodze wybijania się narodu polskiego na wolność w ciągu ponad 120 lat zaborów. Począwszy od insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, poprzez okres napoleoński i XIX-wieczne powstania narodowe 1831 i 1863 oraz ostatni etap drogi do niepodległości, jakim był okres wielkiej wojny światowej 1914-1918. Będzie eksponowana broń, wyposażenie i umundurowanie żołnierzy oraz odznaki wojskowe oraz fotografie, dokumenty, ulotki, plakaty, prasa.
Czeka nas też plenerowy Koncert Wolności, który będzie muzyczną opowieścią o wydarzeniach Lubelskiego Lipca. Na repertuar złożą się specjalnie napisane i skomponowane utwory, mówiące o wydarzeniach 1980 roku oraz „songi wolności” – pieśni autorstwa najwybitniejszych polskich i światowych bardów, które towarzyszyły ruchom wolnościowym w Polsce na przestrzeni lat. Plenerowe ma też być widowisko teatralno-muzyczne odnoszące się do 100 lat wolności w Polsce, a w szczególności w Lublinie.
Kamienice staną się scenografią multimedialnego spektaklu odnoszącego do 100 lat wolności w naszym mieście.