Kolejnych osiem osób może się pochwalić tytułem „Przewodnik Inspiracji” przyznawanym przez Urząd Miasta, który w ten sposób stara się wskazać osoby godne polecenia turystom chcącym skorzystać z usług przewodnika.
Po co to wszystko? Obecnie zawód przewodnika jest w pełni wolny, a skutkiem ubocznym jest fakt, że za oprowadzanie wycieczek może się zabrać nawet osoba mająca marną wiedzę o mieście, bo nie trzeba zdawać żadnych egzaminów. Dlatego władze Lublina postanowiły promować tych, za których usługi są w stanie ręczyć.
Tak powstał tytuł „Przewodnik Inspiracji”, który w 2018 r. przyznano 23 osobom, a teraz do tego grona dołączyły kolejne: Marek Duda, Sławomir Juraszewski, Mariusz Kapitan, Magdalena Kowalska-Cichy, Marta Łukasik, Agnieszka Malinowska-Mikołajczyk, Łukasz Miazek i Agata Witkowska.
– To doświadczeni przewodnicy miejscy i pasjonaci dziejów miasta, którzy w swojej pracy kierują się pasją i ogromną wiedzą o Lublinie – zachwala Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki w Urzędzie Miasta Lublin.
Nowi „Przewodnicy Inspiracji” zostali wybrani w konkursie. – Oprócz wykazania wiedzy na temat Lublina, musieli zaprezentować autorską trasę spaceru konkursowego – wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. – Ocenie podlegało twórcze podejście w projektowaniu tematyki i przebiegu trasy, sposób prezentacji i umiejętność wchodzenia w interakcję z uczestnikami spaceru.
Pełną listę 31 polecanych przez miasto przewodników wraz z opisem proponowanych przez nich spacerów, cennikiem i numerami telefonów można znaleźć na stronie internetowej przewodnik.lublin.eu. W ofercie jest nie tylko standardowe zwiedzanie Starego Miasta. Są także spacery mogące zaciekawić nie tylko turystów, ale również rdzennych lublinian. To chociażby spacer szlakiem międzywojennego półświatka, spacer po Bronowicach, wyprawa tropem lubelskich fortyfikacji, oglądanie detali architektonicznych, albo historia lubelskiego browarnictwa.