Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2019 r.
11:07

Radna Suchanowska pisze list do prezydenta Żuka. "Ogromna degradacja zieleni"

26 300 A A

- Z przykrością obserwuję ogromną degradację zieleni oraz związaną z tym faktem wielką determinację społeczną dotyczącą konieczności jej ochrony - pisze radna Małgorzata Suchanowska z PiS w liście otwartym do prezydenta Krzysztofa Żuka. Według niej powołany Architekt Zieleni Lublina "przegrywa z biznesem deweloperskim"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Publikujemy pełną treść listu:


LIST OTWARTY
w sprawie zabezpieczenia przed bezpowrotną degradacją obszarów zieleni poprzez stworzenie spójnej ekologiczno-urbanistycznej wizji rozwoju Miasta Lublina

Pełniąc trzecią kadencję, mandat Radnej Rady Miasta Lublin, z przykrością obserwuję ogromną degradację zieleni oraz związaną z tym faktem wielką determinację społeczną dotyczącą konieczności jej ochrony. Przez lata Urząd Miasta Lublin nie przedstawił racjonalnego programu urbanistycznej wizji miasta i nie zadbał o wykonanie aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej miasta Lublina. Tego typu dokumenty posiadają inne gminy w Polsce, a wszystkie ustalenia zawarte w ich treści mają służyć mieszkańcom, zachowując komfort życia obecnych jak i przyszłych pokoleń poprzez zrównoważony rozwój, chroniąc przy tym rzeczywisty stan zieleni. Nasz samorząd powinien posiadać wytyczne potrzebne do utrzymania głównych, zrównoważonych, długookresowych celów rozwoju. W tym kontekście istotnym dokumentem jest Strategia Rozwoju Miasta. Obowiązywanie obecnej (2013 -2020) dobiega końca. Nowa Strategia obok rozwoju mocno powinna uwzględniać bezdyskusyjną konieczność ochrony istniejących zasobów przyrodniczych na terenie miasta. Ma ona spójnie równoważyć cele rozwoju wraz ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Lublin i zapewnić deklarowaną poprawę komfortu życia.

Niepokoi mnie, że nowo tworzone Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Lublina sporządzane jest od dziewięciu lat na podstawie nieaktualnej inwentaryzacji przyrodniczej z 1998 roku. Tworzenie Studium marginalizującego realny, aktualny stan przyrody w naszym mieście jest zaprzeczeniem prowadzenia odpowiedzialnej polityki przestrzennej. 

Wydział Planowania zdaje się nie uznawać, przy dokonanych dwóch wyłożeniach projektu nowego studium, zdecydowanego sprzeciwu mieszkańców podczas konsultacji społecznych i złożonych do procedury tysięcy uwag mieszkańców, wyrażających swoje prawa do godnego życia i ochrony prawa własności.

Propozycje urzędników zawarte w SUiZPML są nie do przyjęcia przez zaangażowaną społeczność chroniącą zieleń w Lublinie. Na pierwszym miejscu przedkładana jest intensywna urbanizacja. Jak najwyższy procent zabudowy, w tym terenów zielonych, pod inwestycje deweloperskie, co w konsekwencji może doprowadzić do nadmiernego zagęszczenia dzielnic - zabetonowania miasta w ogromnej skali, naruszy to naturalny system ekologiczny Lublina. Proponowane Studium nie jest też dostatecznie jasno przedstawiane opinii publicznej. Europejskie normy architektoniczne zalecają równowagę w tworzeniu aglomeracji miejskiej. Urbaniści stosując je, powinni przy 50% zieleni istniejącej, uwzględniać 50 % zabudowy.

W wyłożonym Studium, las w Dąbrowie (poza miastem) oraz wszystkie ogródki przydomowe w dzielnicach jednorodzinnych ujęto jako zieleń, lecz nawet tak określony status "zieleni" nie spełnia norm. Nie sposób pogodzić się z tym, że mieszkaniec Lublina i przyroda przegrywa z uprzedmiotowieniem i chęcią zysku deweloperów, nazywanym szumnie rozwojem. Wymyślana, udziwniana, lecz zdaje się w naszym odczuciu niezrozumiała, nieprawdziwa i fałszywa wizja rozwoju aglomeracji miasta Lublina, przesłania ład przestrzenny wykazując kierunek zdążający do betonowania otoczenia. Urzędnicy nie przewidują negatywnych skutków wynikających z niej dla przyrody i wielu tysięcy ludzi; należy dodać tutaj także problemy z budową dróg, tworzeniem się coraz bardziej uciążliwych korków i brakiem miejsc parkingowych w centralnych skupiskach. Dlatego uważam, że należy chronić, stworzoną przez pokolenia architekturę. Nie można zagęszczać, udziwniać, psuć i niszczyć tego co już jest zrealizowane zgodnie z planem miejscowym. Nie należy zmieniać planów dzielnic mieszkaniowych, naruszać komfortu życia mieszkańców.

Obecne działania planistyczne są również prowadzone w skrajnej sprzeczności z programem ochrony powietrza dla aglomeracji lubelskiej. Alarmujący stan przekraczający roczną normę jakości powietrza oraz wstrzymanie planu adaptacji Lublina do zmian klimatu, który został zdjęty z sesji w dniu 31 stycznia 2019 r., może wygenerować nieodwracalne skutki ekologiczne. Zdrowie mieszkańców jest wartością nadrzędną, a utrzymanie go w takich warunkach wymaga ogromnych nakładów finansowych. 

Praca Wydziałów Urzędu Miasta Lublin nie jest spójna. Z chwilą powołania upragnionego dla Lublina Architekta Zieleni, nic się nie zmieniło. Wiemy, że negocjuje i stara się chronić zieleń, ale w konsekwencji przegrywa, szczególnie z biznesem deweloperskim oraz z powodu braku wprowadzenia niezbędnych projektów rewitalizacji. Taki stan rzeczy przyczynia się do "czyszczenia" miasta z drzew i krzewów. Zatrważającym przykładem jest wniosek Rady Dzielnicy Kalinowszczyzna, która kosztem drzew przedkłada byt samochodów - budowę parkingów, mimo że mogłyby one powstać pomiędzy drzewami. Mieszkańcy z wielkim bólem serca obserwowali tę rzeź. 

W tym miejscu warto wskazać, przykład stosowania podwójnych standardów przez Urząd Miasta Lublin w odniesieniu do posiłkowania się, przywołaną na początku listu, Inwentaryzacją Przyrodniczą Miasta Lublina z 1998 r. Dokument ten mimo upływu ponad 20 lat, na potrzeby prac nad Studium dla Urzędu Miasta jest nadal aktualny, jednak ten sam dokument pozbawiony został waloru aktualności i ważności w odniesieniu np. do Parku Ludowego, przez lata sukcesywnie uszczuplanego z istniejącego drzewostanu. Na stronie 81 wspomnianej Inwentaryzacji pojawia się wskazanie, iż koncepcja wydzielenia gruntów pod Targi Wschodnie i planowane wówczas przedłużenie ulicy Muzycznej nie może prowadzić do dalszego uszczuplania biologicznie czynnej powierzchni Parku. Podsumowaniem tego zagadnienia jest niniejszy fragment: "W ogólnej koncepcji kształtowania struktury przyrodniczej miasta musi być on [Park Ludowy - przypis własny] uznany za jeden z najważniejszych "węzłów ekologicznych" towarzyszących rzece Bystrzycy jako głównej przyrodniczej osi Lublina".

Biorąc powyższe pod uwagę, zwracam się do Pana Prezydenta o realizację obietnicy wyborczej dotyczącej zielonego Lublina, szczególnie na płaszczyźnie projektu Studium z uwzględnieniem woli blisko 70% mieszkańców, którzy oddając głos w sprawie zachowania zielonych Górek Czechowskich jasno stwierdzili, że oczekują od lokalnych władz ich ochrony oraz w oparciu o transparentne działania Wydziału Planowania, Wydziału Ochrony Środowiska i Wydziału Architektury i Budownictwa w kontekście szeroko rozumianej ochrony środowiska.

Ponadto, proszę Pana Prezydenta o niezwłoczne przedstawienie społeczeństwu (publikację w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin) kluczowych dokumentów przy prowadzeniu prac nad Studium, czyli:

1. Inwentaryzacja Przyrodnicza Miasta Lublina - wrzesień 1998 r.;

2. Ekofizjografia podstawowa do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Lublin, Piotr Sempliński, Anna Giezek, Hanna Bieniaszkiewicz - Lublin 2009;

3. Aneks do ekofizjografii podstawowej do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Lublin, Cuch J. - Lublin 2015;
4. Ekofizjografia problemowa dla terenu Górek Czechowskich w Lublinie, Czopek J.M. - Lublin 2011

5. Inwentaryzacja fauny i flory (wraz z grzybami i porostami) w rejonie Górek Czechowskich z uwzględnieniem najbliższego sąsiedztwa, dr hab. Danuta Urban, dr Hanna Wójciak, dr Krzysztof Pałka - Lublin 2011;

6. Parę tysięcy uwag mieszkańców złożonych po drugim wyłożeniu.

Proszę Pana Prezydenta o podjęcie pilnych działań w celu przeprowadzenia przez niezależnych ekspertów rzetelnej, aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej miasta Lublina.

Zwracam się także do Pana z apelem, by nadzorując prace Wydziałów Planowania, Architektury i Budownictwa oraz Wydziału Ochrony Środowiska, miał Pan na uwadze, że ochrona środowiska w mieście to, tak naprawdę komfort życia mieszkańców rozumiany jako: prawo do oddychania czystym powietrzem; prawo do bezpiecznego środowiska w miejscu zamieszkania (w którym hałas i smog, także smog elektromagnetyczny, nie stanowią formy naruszenia miru domowego); prawo do powszechnego sportu i rekreacji na łonie natury oraz prawo do zachowania odpowiedniej jakości zdrowia i tym samym prawo do długiego życia.
Te wymienione prawa, są zawsze aktualne i powinny być respektowane zarówno w odniesieniu do obecnych mieszkańców jak i przyszłych pokoleń.

Wynik referendum dotyczącego zabudowy Górek Czechowskich niech będzie dla Pana Prezydenta drogowskazem. Naukę z tego wydarzenia niech biorą urzędnicy Wydziałów Planowania, Architektury i Budownictwa oraz Ochrony Środowiska, którzy są na służbie i powinni sumiennie dążyć do poprawy komfortu życia mieszkańców Lublina.

Z wyrazami szacunku

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowy burmistrz, nowe porządki. Radzyń Podlaski uchyli Samorządową Kartę Praw Rodzin, przyjętą jeszcze za czasów, gdy w mieście rządził PiS. Niedawno samorząd stracił przez ten dokument szansę na 7 mln zł unijnej dotacji

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

W niedzielę o godz. 13 na lubelskiej Arenie w finale Orlen Pucharu Polski piłkarek nożnych powalczą GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł.

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty