Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2014 r.
11:30
Edytuj ten wpis

Rajstopy w wentylacji, grzyb na ścianach. "Ludzie lekceważą zagrożenia, chcą oszczędzać"

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
36 14 A A

Mieszkańcy nie dbają o kominy, narażając tym samym życie i zdrowie. Kiedyś największym problemem było ich zanieczyszczenie - mówią kominiarze. Teraz głównym problemem są… szczelne, plastikowe okna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przewody dymowe od pieców kaflowych, kominków, czy kuchenek węglowych powinny być sprawdzane przez kominiarza cztery razy w roku. Przewody spalinowe od urządzeń gazowych sprawdza się rzadziej, bo dwa razy w ciągu roku. Przewód wentylacyjny wystarczy skontrolować raz na rok.

Piotr Bracha, mistrz kominiarski, który pracuje w 18 lat nie spotkał jeszcze osoby, która by przepisowo korzystała z usług kominiarskich.

- Ludzie dzwonią po kominiarzy dopiero, jak przestaje im się palić w piecu - narzeka pan Piotr.

Zaniechanie przeglądów to nie jedyny problem. - Mieszkańcy nagminnie zamykają szczelnie okna i ustawiają kurki kaloryferów na zero, chcąc w ten sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu. Kiedyś faktycznie największym problemem były zanieczyszczone kominy, teraz jednak główną bolączką są plastikowe okna. Trudno ludziom wytłumaczyć, żeby je rozszczelniali, bo inaczej nie będzie odpowiedniej dla paleniska cyrkulacji powietrza - mówi rzemieślnik.

- Mieszkańcy nie są świadomi zagrożenia i na wszystkim chcą oszczędzać - mówi Aleksandra Pilipiec, prezes Spółdzielni Pracy Kominiarzy w Lublinie, która pracuje w niej 40 lat a od 32 jest jej prezesem.
Kratka używana w kratkę

- Izolowanie mieszkania nie tylko źle wpływa na działanie instalacji ciepłowniczej, może też poważnie zaszkodzić zdrowiu - mówi Pilipiec i wspomina jak była w mieszkaniu u jednej z klientek spółdzielni, niezadowolonej z usługi: czarny grzyb pokrywał jedną trzecią ściany, okna były szczelnie pozamykane a grzejniki wyłączone. Powiedziałam, że tak nie można żyć, że w mieszkaniu musi być jakiś przewiew i odpowiednia temperatura. Wtedy kobieta zapytała, czy zapłacę za ogrzewanie. To zgubne podejście, czad nie jest jedynym zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka. Grzyb, jak ten u naszej klientki, może wywołać różne choroby w tym raka.

Inną sytuację przywołuje Piotr Bracha. - Odwiedziliśmy kiedyś młodą matkę, trzymała dziecko na rękach, było całe zasmarkane. Zauważyłem zasłoniętą kratkę wentylacyjną i zwróciłem jej uwagę, żeby tak nie robiła. Odpowiedziała, że w mieszkaniu musi być ciepło, bo dziecko jest chore. Nie przyszło jej do głowy, że może dziecko się rozchorowało właśnie przez brak świeżego powietrza w mieszkaniu.

Kratki wentylacyjne zasłaniane są wszystkim: gazą, styropianem, szmatami. Kominiarze znaleźli za kratką nawet kawałki rajstop. Niektórzy po prostu zamurowują je podczas remontu.

- Jedni chcą oszczędzić na ogrzewaniu. Inni, głównie mieszkańcy starych bloków, w których są zsypy borykają się z karaluchami wchodzącymi przez komin do mieszkań. Rozumiem ich, ale wystarczy kupić odpowiednią kratkę z ochraniającą siatką - wyjaśnia kominiarz i uprzedza, że nic nie daje zasłanianie kratki wentylacyjnej od wewnętrznej strony. - Podczas kontroli i tak to odkryjemy. Wystarczy, że zmierzymy przepływ powietrza.

Kominiarza podczas kontroli nie da się oszukać, bo choć sam sposób pracy na przestrzeni lat niewiele się zmienił, pojawiły się nowoczesne urządzenia.

W 1996 r. wprowadzono obowiązkowe kontrole w blokach mieszkalnych, wiązała się z tym również konieczność zakupu nowego wyposażenia. Obok lin kominiarskich z ciężarkami, szczotek, przebijaków i grac pojawiły się cyfrowe kamery kominowe, anemometry, czyli mierniki przepływu powietrza, eksplozymetry wykrywające wycieki gazów palnych i toksycznych, wykrywacze tlenku węgla, czy analizatory spalin.

- Wystarczy, użyć anemometru i już wiadomo, że stolarka jest zbyt szczelna. Komin zaś bardzo łatwo sprawdzić kamerą - wyjaśnia prezes Pilipiec.

Proszkiem do komina

Za niedrożność przewodów kominowych nie zawsze odpowiada sadza. - Niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z zasypanym kominem; np. mieszkaniec bloku podczas remontu wrzucał gruz do komina, sąsiad sąsiadowi robi takie rzeczy, że szkoda słów. Raz nasi kominiarze trafili na komin zalany betonem, ledwo to rozbili.

- Pewien mężczyzna chciał usunąć sadzę proszkiem, który sypie się na palenisko, ale nasypał go tyle, że mu całkowicie zaczopowało komin. Ale najdziwniejsza z dziwnych - była rura kanalizacyjna PCV zamontowana do odprowadzania spalin w piecu - wspomina pan Piotr.

Pozostałe informacje

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty