Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2014 r.
11:30
Edytuj ten wpis

Rajstopy w wentylacji, grzyb na ścianach. "Ludzie lekceważą zagrożenia, chcą oszczędzać"

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob

Mieszkańcy nie dbają o kominy, narażając tym samym życie i zdrowie. Kiedyś największym problemem było ich zanieczyszczenie - mówią kominiarze. Teraz głównym problemem są… szczelne, plastikowe okna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przewody dymowe od pieców kaflowych, kominków, czy kuchenek węglowych powinny być sprawdzane przez kominiarza cztery razy w roku. Przewody spalinowe od urządzeń gazowych sprawdza się rzadziej, bo dwa razy w ciągu roku. Przewód wentylacyjny wystarczy skontrolować raz na rok.

Piotr Bracha, mistrz kominiarski, który pracuje w 18 lat nie spotkał jeszcze osoby, która by przepisowo korzystała z usług kominiarskich.

- Ludzie dzwonią po kominiarzy dopiero, jak przestaje im się palić w piecu - narzeka pan Piotr.

Zaniechanie przeglądów to nie jedyny problem. - Mieszkańcy nagminnie zamykają szczelnie okna i ustawiają kurki kaloryferów na zero, chcąc w ten sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu. Kiedyś faktycznie największym problemem były zanieczyszczone kominy, teraz jednak główną bolączką są plastikowe okna. Trudno ludziom wytłumaczyć, żeby je rozszczelniali, bo inaczej nie będzie odpowiedniej dla paleniska cyrkulacji powietrza - mówi rzemieślnik.

- Mieszkańcy nie są świadomi zagrożenia i na wszystkim chcą oszczędzać - mówi Aleksandra Pilipiec, prezes Spółdzielni Pracy Kominiarzy w Lublinie, która pracuje w niej 40 lat a od 32 jest jej prezesem.
Kratka używana w kratkę

- Izolowanie mieszkania nie tylko źle wpływa na działanie instalacji ciepłowniczej, może też poważnie zaszkodzić zdrowiu - mówi Pilipiec i wspomina jak była w mieszkaniu u jednej z klientek spółdzielni, niezadowolonej z usługi: czarny grzyb pokrywał jedną trzecią ściany, okna były szczelnie pozamykane a grzejniki wyłączone. Powiedziałam, że tak nie można żyć, że w mieszkaniu musi być jakiś przewiew i odpowiednia temperatura. Wtedy kobieta zapytała, czy zapłacę za ogrzewanie. To zgubne podejście, czad nie jest jedynym zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka. Grzyb, jak ten u naszej klientki, może wywołać różne choroby w tym raka.

Inną sytuację przywołuje Piotr Bracha. - Odwiedziliśmy kiedyś młodą matkę, trzymała dziecko na rękach, było całe zasmarkane. Zauważyłem zasłoniętą kratkę wentylacyjną i zwróciłem jej uwagę, żeby tak nie robiła. Odpowiedziała, że w mieszkaniu musi być ciepło, bo dziecko jest chore. Nie przyszło jej do głowy, że może dziecko się rozchorowało właśnie przez brak świeżego powietrza w mieszkaniu.

Kratki wentylacyjne zasłaniane są wszystkim: gazą, styropianem, szmatami. Kominiarze znaleźli za kratką nawet kawałki rajstop. Niektórzy po prostu zamurowują je podczas remontu.

- Jedni chcą oszczędzić na ogrzewaniu. Inni, głównie mieszkańcy starych bloków, w których są zsypy borykają się z karaluchami wchodzącymi przez komin do mieszkań. Rozumiem ich, ale wystarczy kupić odpowiednią kratkę z ochraniającą siatką - wyjaśnia kominiarz i uprzedza, że nic nie daje zasłanianie kratki wentylacyjnej od wewnętrznej strony. - Podczas kontroli i tak to odkryjemy. Wystarczy, że zmierzymy przepływ powietrza.

Kominiarza podczas kontroli nie da się oszukać, bo choć sam sposób pracy na przestrzeni lat niewiele się zmienił, pojawiły się nowoczesne urządzenia.

W 1996 r. wprowadzono obowiązkowe kontrole w blokach mieszkalnych, wiązała się z tym również konieczność zakupu nowego wyposażenia. Obok lin kominiarskich z ciężarkami, szczotek, przebijaków i grac pojawiły się cyfrowe kamery kominowe, anemometry, czyli mierniki przepływu powietrza, eksplozymetry wykrywające wycieki gazów palnych i toksycznych, wykrywacze tlenku węgla, czy analizatory spalin.

- Wystarczy, użyć anemometru i już wiadomo, że stolarka jest zbyt szczelna. Komin zaś bardzo łatwo sprawdzić kamerą - wyjaśnia prezes Pilipiec.

Proszkiem do komina

Za niedrożność przewodów kominowych nie zawsze odpowiada sadza. - Niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z zasypanym kominem; np. mieszkaniec bloku podczas remontu wrzucał gruz do komina, sąsiad sąsiadowi robi takie rzeczy, że szkoda słów. Raz nasi kominiarze trafili na komin zalany betonem, ledwo to rozbili.

- Pewien mężczyzna chciał usunąć sadzę proszkiem, który sypie się na palenisko, ale nasypał go tyle, że mu całkowicie zaczopowało komin. Ale najdziwniejsza z dziwnych - była rura kanalizacyjna PCV zamontowana do odprowadzania spalin w piecu - wspomina pan Piotr.

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty