Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.
Ranking wskazuje 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych. Są one oceniane m.in. pod względem prestiżu, losów absolwentów na rynku pracy, efektywności naukowej i innowacyjności. W zestawieniu znalazło się dziesięć spośród dziewiętnastu kierunków Politechniki Lubelskiej, dwa Uniwersytetu Przyrodniczego i tylko jeden Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Najwyżej, na siódmej pozycji, znalazł się kierunek transport Politechniki Lubelskiej, na ósme miejsce trafiła architektura na tej samej uczelni.
– Pozytywnie zaskoczył nas awans o pięć miejsc inżynierii środowiska, z piętnastego na dziesiąte. W sumie nasze kierunki plasują się w środkowej części rankingu, co potwierdza naszą stabilną pozycję na rynku edukacyjnym – komentuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL. – Z punktu widzenia kandydatów na studia wydaje się, że największe znaczenie ma wskaźnik przygotowany w oparciu o ogólnopolskie badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów”. Odsetek naszych absolwentów, którzy nie mieli problemu ze znalezieniem pracy jest bardzo wysoki, wynosi ponad 80 proc.
Spośród kierunków oferowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie inżynieria środowiska została sklasyfikowana na 14. miejscu, czyli o dwie pozycje wyżej niż przed rokiem. Z kolei zarządzanie i inżynieria produkcji zanotowała spadek o siedem lokat, na 29. miejsce. W zestawieniu na ostatniej, ósmej pozycji zadebiutowała fizyka techniczna na UMCS.
W tegorocznym rankingu najlepiej wypadły: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska.