Przepełnione szpitale, brak lekarstw, środków medycznych i szczepionek dla dzieci. Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza rozpoczyna w Lublinie zbiórkę publiczną dla przesiedleńców na Ukrainie.
– Na Ukrainie mamy do czynienia z katastrofą humanitarną, największą po II wojnie światowej – podkreśla ks. Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, koordynator projektu „Razem z Ukrainą. Pomoc humanitarna”. – To nie tysiące, a miliony ludzi, którzy musieli porzucić swoje domostwa. Ich sytuacja jest bardzo ciężka.
– Z obwodów donieckiego i ługańskiego w ciągu doby ucieka ponad 700 osób. A z autonomicznej Republiki Krymu 6 osób – podaje Włodymyr Krywowicz reprezentujący fundację Wołyń 2014. – Przesiedlonych zostało ponad 880 tysięcy. To są oficjalne statystyki. Śmiało można je mnożyć razy dwa albo nawet trzy.
Przesiedleńcy dostają pomoc od państwa. Jest ona jednak znikoma. – Osoba pracująca dostaje ok. 40 dolarów miesięcznie, zaś niepracująca połowę tej kwoty – wylicza Krywowicz. – Maksymalnie na okres pół roku. Środki te idą na wynajem mieszkania. Na życie nie zostaje nic.
Problemem jest też rosnące bezrobocie, brakuje miejsc w szpitalach, leków i środków medycznych. – Przerwany kalendarz szczepień jest powodem wzrastania chorób wśród przesiedleńców – podkreśla Krywowicz. – Może to grozić wybuchem epidemii.
W akcję pomocy Ukraińcom włączają się środowiska biznesowe. – Te historie, które do mnie docierają, chwytają za serce – przyznaje Bogdan Łukasik, prezes lubelskiej firmy Modern-Expo, który od 20 lat prowadzi interesy na Ukrainie, członek Rady programu „Razem z Ukrainą”. – Jak chociażby ta o profesorze z uniwersytetu w Doniecku, który pracuje jako ochroniarz w supermarkecie, bo innej pracy nie mógł znaleźć.
W tym tygodniu z Lublina do Lwowa wyjedzie transport darów. Niedługo pojadą kolejne.
– Kiedyś to nam obce ręce pakowały paczki – mówi Agnieszka Gąsior-Mazur, prezes Lubelskiego Klubu Biznesu, członek Rady programu „Razem z Ukrainą”. – Dziś jest czas byśmy spłacili ten dług.
Pomóż sąsiadom
Od czerwca do listopada w Lublinie będą organizowane zbiórki publiczne podstawowych artykułów: żywności długoterminowej, chemii gospodarczej, śródków higieny osobistej i żywności dziecięcej. Dary można przynosić m.in. do Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, al. Warszawska 71, Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, ul. Przechodnia 4.
Dary można przynosić do:
* Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, al. Warszawska 71
* Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, ul. Przechodnia 4
* Modern-Expo S.A., ul. Zembrzycka 55
Jak też Biur Obsługi Mieszkańców Miasta w godzinach ich pracy – ul. Wieniawska, 14, ul. Filaretów 44, ul. Franciszka Kleeberga 12 a, ul. Szaserów 13-15.