Do WKU mogą się zgłaszać ochotnicy na żołnierzy tworzonych właśnie w naszym regionie Wojsk Obrony Terytorialnej. W tej chwili w trakcie szkolenia jest 140 żołnierzy
Docelowo w 2. Lubelskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Kazimierza Dekutowskiego ps. „Zapora” będzie służyć do 4 tys. żołnierzy. – Proces formowania brygady zakończy się do 2020 roku – mówi mjr Dariusz Drączkowski, oficer prasowy 2 Brygady.
Teraz formuje się 23. Batalion Obrony Terytorialnej Lublinie. – 140 żołnierzy jest w trakcie szkolenia podstawowego, a kolejnych 140 przechodzi szkolenie wyrównawcze. Ci ostatni to byli żołnierze rezerwy – dodaje mjr Drączkowski.
W ramach szkolenia podstawowego i wyrównawczego „terytorialsi” uczą się m.in. zasad taktyki, przetrwania na polu walki, zasad ratownictwa medycznego i bezpiecznego posługiwania się bronią. Odbędą się też ćwiczenia ze strzelania amunicją bojową. Następne 16-dniowe szkolenia zaplanowano na sierpień i wrzesień.
23 Batalion stacjonuje w jednostce przy ul. Kruczkowskiego, przy batalionie dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Do końca tego roku zakończy się rekrutacja kadry zawodowej batalionów w Zamościu, Chełmie i Dęblinie. W przyszłym roku ruszy nabór szeregowych do tych batalionów. W 2019 powstanie batalion w Białej Podlaskiej. Proces formowania 2. LB OT zakończy się w 2020 roku.
Jak informuje Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lublinie, wciąż można przyłączyć się do szeregów WOT. Są jeszcze wolne miejsca dla żołnierzy w 23. Batalionie. Wnioski można składać w siedzibie WKU.
Następne szkolenie podstawowe dla chętnych do służby w tej formacji, którzy nie byli w wojsku, będzie zorganizowane w dniach od 31 lipca do 15 sierpnia. Dla żołnierzy rezerwy szkolenie uzupełniające zaplanowano na 15 i 16 lipca.
Przypomnijmy, że służba szeregowego WOT będzie trwała od 12 miesięcy do 6 lat, czyli dwa pełne okresy szkoleniowe. Żołd szeregowego żołnierza WOT wyniesie na 500 złotych miesięcznie – 300 zł za gotowość do służby i 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia miesiącu.