500 km. w tydzień na dwóch kółkach. Uczestnicy rajdu rowerowego Fundacji Pokonaj Raka, w większości byli pacjenci onkologiczni, już po raz czwarty podjęli sportowe wyzwanie. Przed nimi kolejny odcinek trasy Green Velo: tym razem z Lublina do Rzeszowa.
W tegorocznej grupie jedzie 10 osób. Wśród nich Cyber Marian, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów, a także Katarzyna Kozioł z biura Rzecznika Praw Pacjenta, która jako jedyna instytucja związana ze służbą zdrowia objęła patronat nad tym wydarzeniem.
W piątek rano przed wyjazdem z Lublina „onkotwardziele”, jak sami siebie nazywają, spotkali się z pacjentami Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i przekazali im zdjęcia z wypraw zorganizowanych przez Fundację „Pokonaj Raka” w ramach projektu „Szczyty życia”, w których uczestniczyli. – Biorę udział w rajdach od samego początku. Chcemy pokazać, że choroba to nie wyrok i że można z nią wygrać. Mamy nadzieję, że to będzie bodźcem dla osób, które nadal zmagają się z nowotworem – podkreślała Bogumiła Pstągowska, uczestniczka rajdu.
– Dla mnie to pierwsza wyprawa i na pewno będzie to dla mnie wyzwanie. Ok. 80-90 km dziennie to na pewno będzie dla mnie duży wysiłek, ale o to w tym właśnie chodzi: o pokonywanie siebie i swoich słabości – zaznaczył Wojciech Tomczak, uczestnik rajdu.
– Wsparcie, jakie dają uczestnicy rajdu rowerowego Fundacji Pokonaj Raka, byli pacjenci onkologiczni, może mieć ogromny, pozytywny wpływ na osoby, które z chorobą nadal się zmagają. Klasyczne leczenie onkologiczne to tylko jeden z aspektów. Chorzy muszą jeszcze widzieć, że ma ono sens, bo przynosi realne efekty – tłumaczy dr hab. n.med. Tomasz Kubiatowski, zastępca kierownika Oddziału Onkologii Klinicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Namacalnym dowodem są właśnie uczestnicy rajdu, którzy pokonali chorobę i podejmują duże wyzwanie sportowe. Są szczęśliwi i jak mniemam to właśnie jest siłą napędową ich obecnego działania.
Onko Tour 2019 organizuje Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj Raka”.