Od dziś rusza ogólnopolski system darmowej pomocy prawnej. W województwie lubelskim będzie działać 87 punktów, w których bezpłatne porady będą udzielane od poniedziałku do piątku, przez co najmniej cztery godziny dziennie.
Szczegóły programu określa ustawa z sierpnia ubiegłego roku. Nieodpłatna pomoc prawna będzie obejmować: sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu, poinformowanie o stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach, wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego oraz pomoc w sporządzeniu pisma (z wyłączeniem pisma procesowego). System bezpłatnych porad nie obejmie spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.
– Uprawnionymi do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej są osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci i ofiary represji, weterani, osoby które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat, a także osoby dotknięte skutkami klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych – wylicza Magdalena Przytuła z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Liczbę punktów, w których udzielana jest bezpłatna pomoc prawna dla każdego powiatu oblicza się dzieląc liczbę jego mieszkańców przez 25 tys., przy czym takich miejsc nie może być mniej niż 2 i więcej niż 35. W powiatach i miastach na prawach powiatu w naszym regionie będzie działać od 2 do 14 takich punktów. Ich lista ma być dostępna na stronie darmowapomocprawna.ms.gov.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej poszczególnych powiatów.