Dziś rusza rekrutacja na staże organizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Doświadczenie, a może nawet stałą pracę, będzie można zdobyć w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN” czy Teatrze im. H. Ch. Andersena.
– Staramy się dostosować nasz tryb pracy do oczekiwań stażysty – mówi Łukasz Kowalski z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN”. – Mogą zajmować się fotografią, historią mówioną, redagowaniem tekstów.
– Pokażemy teatr od kuchni. Zapoznamy ze sposobem zarządzania taką instytucją – tłumaczy Joanna Wojciechowska z Teatru Andersena.
– Ten program daje duże możliwości. Młodzi ludzie mogą się sprawdzić, pracować w zespole nad konkretnym wydarzeniem – dodaje Piotr Majewski z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
Po zakończeniu stażu, najlepsi mogą liczyć na stałą pracę. – W 2009 roku przyjęliśmy dwie stażystki, które przygotowywały wystawę "Puls fotografii” – mówi Piotr Majewski. – Jedna z nich pracowała w naszej w Galerii "Lipowa 13”, a w międzyczasie kończyła studia z historii sztuki.
W ten sposób pracę znalazła też Agnieszka Jarmuł z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN”. – Staż był dla mnie sposobem na zapełnienie czasu pomiędzy zajęciami. Wtedy nie myślałam jeszcze o stałej pracy – opowiada Agnieszka Jarmuł.
Po ostatniej, letniej edycji, stażyści programu NCK wypełnili ankietę. Ponad połowa z nich jest aktywna zawodowo, a 20 proc. przyznało, że bez udziału w stażu nie znalazłoby obecnej pracy. Przepytano też instytucje kulturalne. Ponad 70 proc. z nich potwierdziło, że właśnie wśród stażystów znajdują swoich przyszłych pracowników.
Ile osób załapie się na staże? To zależy od tego, ile instytucji zgłosi się do jesienno-zimowej edycji. – Każda z nich jest gotowa przyjąć kilku stażystów. Zwykle są to spore ilości, nawet 200 osób – mówi Bogumiła Wiesiołek z Narodowego Centrum Kultury.
Rekrutacja po trwa do 2 października. Staże rozpoczną się trzy tygodnie później i powinny zakończyć się w marcu. Więcej informacji na na stronie www.kursnakulture.pl.