Sąd zrehabilitował ks. prof. dr hab. Antoniego Słomkowskiego, pierwszego powojennego rektora KUL, „drugiego Założyciela” uniwersytetu.
Za przeciwstawianie się komunistycznej władzy duchowny został pozbawiony funkcji rektora i w 1953 r. – w sfingowanym procesie –skazany na 3 lata więzienia pod pretekstem popełnienia przestępstwa dewizowego.
Sprawie rehabilitacji ks. prof. Słomkowskiego poświęcona będzie dzisiejsza warszawska konferencja zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
28 marca 2018 r. Sąd Okręgowy XII Wydział w Warszawie – na wniosek Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie – wydał postanowienie o stwierdzeniu nieważności orzeczeń sądowych z lat 50. ubiegłego wieku wobec ks. prof. dr hab. Antoniego Słomkowskiego. Wniosek IPN – który zawierał m.in. opinie historyków i wyniki kwerendy zasobów archiwalnych IPN – okazał się w opinii sądu w pełni zasadny.
Sąd uznał, że nie ma żadnych wątpliwości, iż skazanie księdza Antoniego Słomkowskiego, rektora KUL w Lublinie za „czyny dotyczące obrotu walutą zagraniczną było formą represji za jego działalność związaną z kierowaniem katolicką, niezależną od władz państwowych, placówką naukową” – czytamy w uzasadnieniu postanowienia.
Rektor KUL ks. Antoni Słomkowski – jak podkreślił sąd – został skazany po wojnie za to, że „kształcił studentów w sposób wolny od wpływów ideologii komunistycznej oraz za prowadzenie niezależnych badań naukowych, co było działaniem na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w rozumieniu ustawy z 23 lutego 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”.
– Wielką historię tworzą osobowości właśnie takie, jak ks. Słomkowski – szlachetne, hołdujące wartościom, służące dobru wspólnemu – podkreślił w wywiadzie dla KAI rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński.