Tak dokładnej mapy Lublina jeszcze w Internecie nie było. Magistrat uruchomił właśnie adres geoportal.lublin.eu. Można tam obejrzeć miasto z lotu ptaka i np. sprawdzić jak daleko jest z domu do przedszkola. A mają tam też być informacje o… robotach drogowych.
Internetowa mapa składa się z kilku różnych warstw. Każdą można osobno włączać i wyłączać. – W sumie dysponujemy kilkudziesięcioma warstwami z różnych obszarów. Ponieważ nie wszystkie są objęte tajemnicą postanowiliśmy pokazać je w Internecie – wyjaśniał na konferencji prasowej Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Urzędzie Miasta. – Ewidencja budynków, która dotąd nie była w żaden sposób dostępna dla mieszkańców jest już dostępna, podobnie jak ewidencja działek z ich numerami.
A to jeszcze nie wszystko.
Na mapie można znaleźć każdą ulicę, a po zaznaczeniu odpowiedniego przycisku można sprawdzić, gdzie leży najbliższe przedszkole czy podstawówka. Ponadto jest dokładna mapa topograficzna pokazująca różnicę poziomów między poszczególnymi częściami miasta. Można też zmierzyć odległość między wybranymi punktami.
Miłośnicy historii Lublina mogą spędzić przed mapą długie godziny. Jedną z dostępnych warstw jest plan Lublina z 1928 roku. Bez problemu można sobie porównać jak przebiegały ulice przed II wojną światową, a jak biegną teraz.
Tu, gdzie teraz jest skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Lubomelską widać stawy. W całej okazałości można oglądać zburzoną przez Niemców dzielnicę żydowską. Internauci mogą także obejrzeć zdjęcia lotnicze miasta z 1942 r. wykonane przez hitlerowców.
Mapa ma być aktualizowana co dwa tygodnie lub częściej. Z czasem pojawiać się mają także kolejne jej warstwy. W najbliższym czasie powinny zostać na nią naniesione wszystkie plany zagospodarowania, dzięki czemu każdy będzie mógł sprawdzić, na jaki cel można wykorzystać wybraną nieruchomość. Ratusz chce też umieścić tu wykaz terenów dostępnych pod inwestycje oraz miejskich działek przeznaczonych na sprzedaż.
W planie jest również oznaczenie miejskich zabytków, a w przyszłości także ich opisów. Praktyczną informacją dla kierowców ma być też aktualny wykaz remontowanych ulic, na których występują utrudnienia w ruchu.