Jedno z dzieci z Przedszkola nr 43 w Lublinie jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Drugie na szczęście czuje się dobrze.
Dziecko z potwierdzonym zachorowaniem na sepsę jest w stanie ciężkim, stabilnym. Drugie czuje się dobrze.
Sanepid uspokaja, że przedszkole sprawnie zareagowało w tej sprawie. – Dyrektor wzmocniła reżim sanitarny, pościel została uprana, ręczniki wielokrotnego użytku wycofane, zabawki umyte i uprane. Na spotkaniu z rodzicami, pracownicy PSSE informowali o drogach szerzenia się tej choroby i o sposobach zapobiegania – tłumaczy dyr. Nikiel.
– Wszystkie dzieci, które miały kontakt z chorymi oraz ich opiekunowie, zostali skierowani do lekarza rodzinnego. Profilaktycznie podano im leki – kontynuuje dyr. Nikiel.
Sanepid ustala też, ilu osobom z otoczenia chorych dzieci można zaproponować szczepionkę przeciwko meningokokom. – To szczepienie jest ujęte w kalendarzu jako dodatkowe. Trzeba za nie zapłacić. W związku z zaistniałą sytuacją, inspekcja sanitarna stara się o zapewnienie darmowych szczepień osobom, które były w kontakcie z chorymi – mówi dyr. Nikiel.
Szczepienie jest oczywiście dobrowolne. Może jednak uchronić przed zachorowaniami. Sanepid przypomina też, że zachorowaniom sprzyja m.in. przebywanie w zatłoczonych i zamkniętych pomieszczeniach, wcześniejsze infekcje dróg oddechowych, czynne i bierne palenie papierosów.
Bardziej podatne na zakażenie są też osoby, których organizm jest osłabiony inną infekcją, wysiłkiem, stresem, czy długotrwałym odchudzaniem. Żeby ochronić się przed zachorowaniem, trzeba unikać np. picia i jedzenia z tego samego naczynia. Choroba przenosi się droga kropelkową.