Składka na ubezpieczenie wypadkowe zależy od wielkości firmy i rodzaju prowadzonej działalności. Jest w całości finansowana przez pracodawców. Jej wysokość (stopa procentowa) ustalana jest na rok składkowy, obejmujący okres od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego.
W nowych zasadach powrócono do praktykowanego jeszcze przed wojną różnicowania stopy procentowej tej składki. Obecnie uznano, że utrzymanie jednakowej stopy procentowej dla wszystkich płatników jest nieuzasadnione. Przedsiębiorcy działają bowiem w wielu branżach, różniących się w istotnym stopniu szkodliwością pracy, liczbą zagrożeń zawodowych i wypadków przy pracy. Ponadto ich składka na ubezpieczenie wypadkowe powinna również zależeć od poziomu bezpieczeństwa pracy. System przewiduje bowiem możliwość obniżenia stopy procentowej składki dla pracodawców, którzy eliminują zagrożenia, a tym samym zmniejszają liczbę wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
W dwóch grupach i etapach
Małe i duże
Większe, zatrudniające powyżej 10 osób oraz podlegające wpisowi do rejestru regon, obowiązane są stosować stawkę ustaloną dla grupy, do której zostały przydzielone na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Natomiast od przyszłego roku składkowego, który rozpocznie się
1 kwietnia 2006 r., stopę procentową składki wypadkowej dla dużych płatników będzie ustalał corocznie ZUS. Będzie to iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności i wskaźnika korygującego. Jego wysokość zależy od liczby wypadków u danego pracodawcy i liczby osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia.
Ustal liczbę ubezpieczonych
Liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w ZUS co najmniej 1 dzień.
Ustalając liczbę ubezpieczonych nie uwzględnia się osób, które:
- podlegają ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu,
- cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński lub odbywały zasadniczą służbę wojskową,
- za które za dany miesiąc są rozliczane składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu ubezpieczeń społecznych.
Jak to liczyć
2. Zsumuj liczbę osób, które zgłaszałeś do ubezpieczenia wypadkowego
w 2004 r., np. 10 + 10 + 9 + 9 + 9 + 9 + 10 +10 +11 + 11+ 11 + 12 = 121.
3. Podziel uzyskaną liczbę przez liczbę miesięcy, w których w 2004 r. zgłaszałeś do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej jedną osobę, np. 121: 12 = 10,084.
4. Uzyskaną liczbę zaokrąglij do jedności.
jak ustalić grupę
ABC ubezpieczeń społecznych
Ubezpieczenia społeczne – tzn. emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne – dzielą się też na obowiązkowe i dobrowolne (np. dobrowolnymi są w pewnych przypadkach chorobowe).
Kto co płaci
Twój pracodawca zapłaci w całości składki na ubezpieczenie wypadkowe. Na spółkę po połowie płacicie składki emerytalne i rentowe. Ty sam płacisz składki za ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe.
Ile wynoszą składki
• emerytalne 19,52 proc. twoich zarobków,
◘• rentowe 13 proc.
• chorobowe 2,45 proc.
• wypadkowe 0,97–3,86 proc.
• zdrowotne 8,5 proc.