W niedzielę 19 maja na IX Targach Ogrodniczych Agnieszka Filiks przyrządzi trzy dania z kwiatów. Spróbujecie sałatki z majowymi bzami, płatków róż w cieście curry i kalinowych kwiatów z serem kozim. A na deser sery z miodem akacjowym
Które najlepiej smakują?
Z kwiatami w kuchni od lat eksperymentuje Jean Bos, królewski kucharz z Brukseli, gość specjalny IX Targów Ogrodniczych Eden i Szkoły Nalewek. Radzi, żeby pozyskiwać je z terenów wolnych od pestycydów. Które kwiaty poleca?
Bardzo efektowne są niebieskie kwiatki ogórecznika, które w dodatku mają smak ogórka. Nagietek lekarski to wielobarwny kwiat z pieprzowym smakiem. Czasami nazywany jest „szafranem biednego człowieka”. Kwiaty goździka z naturalnym aromatem doskonale podbiją smak deserów. Kwiaty rumianku mają delikatny posmak jabłka. Lewendowe kwiaty szczypioru mają smak cebuli. Stokrotka kusi nutą mięty. Młode kwiaty mniszka, popularnie zwane mleczem, mają kuszą smakiem miodu i są bardzo odżywcze. Kwiaty mieczyka mają posmak sałaty. Hibiskus – cytryny. Bez ma jeszcze więcej aromatu cytryny, nasturcja ma pieprzny smak, jej liście również są jadalne, a pąki można marynować jak kapary. Dobrym dodatkiem do mięs są bratki.
– Do najbardziej smakowitych odmian róż należą róża francuska (Rosa gallica), róża pomarszczona (Rosa rugosa) (dwa gatunki dzikiej róży) i róża damasceńska. Róże mają delikatny owocowy smak – wyjaśnia Jean Bos na swoje stronie: www.jeanbos.com.pl, gdzie znajdziecie także ciekawe przepisy mistrza.
Różany ogród
Pokaz Agnieszki Filiks rozpocznie się w niedzielę, 19 maja, o 15. 30 na scenie IX Targów Ogrodniczych Eden przy ul. Dworcowej 11. W przygotowanych potrawach zostaną wykorzystane kwiaty, nalewki oraz sery Bursztyn i Szafir.
– Zacznę pokaz od sałatki „Bezowy raj majowy”. To sałatka z kwiatem majowego bzu ze słodką cukrową bezą, serem Bursztyn oraz Szafir w słodkiej oprawie ananasa i kukurydzy z chrupiącym akcentem orzecha nerkowca. Dodam do tego miodowy sos z limonką i pomarańczą, smak cytrusów wzbogaci smak – mówi Agnieszka Filiks.
Drugim daniem będzie potrawa „Różany ogród”. To płatki róż maczane w cieście winnym z cary, podane w duecie z serem feta na delikatnym jak płatki róż sosie z suszonych pomidorów.
– Zakończę pokaz sałatką „Kalinka, kalinka”. Podam kalinowe kwiaty w duecie z serem kozim na sosie z nalewki aroniowej – dodaje Filiks.
Nalewki w kuchni
Nalewki są także cenną przyprawą w kuchni. – Chociaż tak je lubię, że czasem szkoda mi nalewki do potraw – śmieje się Jean Bos. Maestro pojawi się w Szkole Nalewek Tradycyjnych o 17.30. Opowie o tym, jak karmił króla Belgii, jak ocenia polską kuchnię, co ceni w naszej regionalnej kuchni. I o zastosowaniu nalewek w kuchni. – Najczęściej używam ich do flambirowania mięsa. Należy obsmażyć mięso na silnym ogniu, podlać nalewką i podpalić – mówi Jean Bos.
Do flambirowania najbardziej nadaje się mocna śliwowowica. – Używamy jej do flambirowania szczególnie szlachetnych mięs, co nadaje im wytworny aromat. Nalewka może także posłużyć do marynowania mięsa – dodaje Eliza Kunc z restauracji „U Elizy” w Piaskach.
Nie można także zapominać o owocach z nalewek. Pigwa pasuje do kurczaka, dereń do dziczyzny. – Z owoców nalewkowych robię także sosy do mięs na zimno oraz konfitury – mówi Danuta Pietrusik z Kodnia.