Setki mieszkańców blokowiska na Węglinie Południowym stracą najkrótszą drogę na przystanek, bo prowadzi ona przez teren jednej ze wspólnot mieszkaniowych, która zaczęła ogradzać swój chodnik. – Nam pozostaną gumowce – skarżą się mieszkańcy sąsiedniej ulicy
Chodnik będący codzienną drogą mieszkańców Jantarowej na przystanek ciągnie się wzdłuż bloku z adresem Onyksowa 9, 9a. Nie jest to teren miejski, chodnik znajduje się na działce wspólnoty mieszkaniowej.
Wspólnota ma prawo ogrodzić swoją własność. Nie zabrania tego plan zagospodarowania terenu. – Nie posiada zapisów zakazujących grodzenia bloków czy osiedli – potwierdza Grzegorz Jedrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.
Plan zagospodarowania dla tej części miasta został uchwalony już 17 lat temu, kiedy Ratusz nie uznawał jeszcze płotów za problem dla swobodnego przemieszczania się ludzi. Do późniejszych planów, choć nie wszystkich, urbaniści z Urzędu Miasta wpisywali zakaz dzielenia osiedli płotami okalającymi tereny poszczególnych wspólnot. Tu zakazu nie ma.
Budowa płotu właśnie się zaczęła i nie była do tego konieczna zgoda Urzędu Miasta. – Nie jest wymagane pozwolenie na budowę ogrodzeń do 2,2 m wysokości. Wyjątkiem od tych przepisów są obszary ochrony konserwatorskiej – przyznaje Jędrek. Strefa ochrony konserwatorskiej to zabytkowe centrum, na Onyksowej pozwolenia nie trzeba.
– Wielu mieszkańców z ulicy Jantarowej będzie miało problem – pisze do nas Czytelniczka, która martwi się o to, którędy będzie chodzić na przystanek, gdy chodnik wzdłuż Onyksowej 9 zostanie zagrodzony. – Pozostanie nam chodzić w gumowych butach, by móc dojść do przystanku „os. Poręba” czy sklepów przy Onyksowej.
Alternatywą dla spacerów przez błoto jest okrężna droga przez Jantarową i Kryształową. Jak bardzo okrężną? Sprawdziliśmy to na przykładzie bloku przy Jantarowej 18, do którego najkrótsza droga z pętli trolejbusowej, biegnąca po prywatnym chodniku, ma 500 m długości. Droga przez błoto jest tylko nieznacznie dłuższa, natomiast alternatywna trasa po utwardzonym chodniku ma kilometr, czyli tyle ile od Bramy Krakowskiej do Ogrodu Saskiego.
Jakie rozwiązanie mają dla Jantarowej miejscy urzędnicy? – Do nowej edycji budżetu obywatelskiego został zgłoszony projekt „oświetlony trakt pieszo-rowerowy na Węglinie Południowym, wiodący od ul. Jana Pawła przez Kryształową, Berylową i Onyksową do Granitowej”, który zakłada budowę ciągu przez tereny miejskie – wyjaśnia Grzegorz Jędrek. – Projekt jest na etapie oceny.