Rozmowa z Elżbietą Budzińską z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.
W tym okresie tradycyjnie zmniejsza się ilość osób zgłaszających się do oddania krwi. W tym roku, od lipca, szczególnie. Stąd nasz apel o to, aby krwiodawcy pamiętali, że w wakacje nie mniejsza się ilość zabiegów operacyjnych. Zwiększa się natomiast ilość wypadków w rolnictwie i wypadków komunikacyjnych.
Znaczna część naszych dawców to studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Lublin jest specyficznym miastem i w tym okresie wielu spośród nich wyjeżdża, ale część osób jednak zostaje i zwracamy się właśnie do nich.
• Jakich grup krwi najbardziej brakuje?
W tej chwili A i 0. Zapasy drastycznie się zmniejszają, a krwi nie da się wyprodukować. Jedynym jej źródłem jest zdrowy człowiek.
• Kto może oddawać krew?
Dawcami mogą być pełnoletnie osoby, które ważą minimum 50 kg i nie chorują na przewlekłe choroby. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny.
• Jakie są korzyści dla dawcy?
Otrzymuje bezpłatnie tzw. krewkartę, czyli jedyny uznawany w szpitalach dokument, informujący o grupie krwi. Przechodzi bezpłatnie badania serologiczne i wirusologiczne. Dawcy otrzymują też osiem czekolad i drobne gadżety RCKiK. Najważniejsza jest jednak ogromna satysfakcja, bo można komuś uratować życie. Łatwo jest dać kilka złotych komuś, kto wyciąga rękę, czy oddać ubrania potrzebującym, ale trudniej jest oddać własną krew. Dlatego krwiodawcy to bohaterowie dnia codziennego. Warto też pamiętać, że krew może być kiedyś potrzebna nam samym i naszym najbliższym.
RCKiK w Lublinie zaprasza do swojej siedziby przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8. Dawcy mogą się rejestrować w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 7.30 do 14.00, a we wtorki od godz. 8.00 do 18.00. RCKiK zaprasza też do swoich dziesięciu oddziałów, m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu i w Puławach. Prawie codziennie organizuje też akcje terenowe, a w Lublinie specjalny ambulans w każdy poniedziałek od godz. 15 do 19 czeka pod bramą krakowską.
Dokładne terminy i lokalizacje miejsc zbiórki krwi oraz szczegółowe informacje o tym, kto może oddać krew, są dostępne na stronie www.rckik.lublin.pl.