W całym województwie zanotowano już 12 przypadków świńskiej grypy, w tym 11 w Lublinie. Sanepid uspokaja: Nie ma powodów do paniki, wirus AH1N1 jest jak grypa sezonowa.
Na świńską grypę zachorowało dziecko uczęszczające do Przedszkola nr 19 w Lublinie. – O tym, że dziecko ma skierowanie do szpitala, poinformowała mnie na początku tygodnia mama dziecka – mówi Dorota Karczmarczuk, dyrektor Przedszkola nr 19 w Lublinie. – Natychmiast powiadomiliśmy o tym sanepid.
Rodzice nie chcą ryzykować
O chorobie zostali poinformowani też rodzice innych dzieci z tego przedszkola.
– Nie mam w zwyczaju ukrywania przed rodzicami takich informacji, więc wysłałam do nich e-maile. Kontaktowałam się z nimi także telefonicznie – przyznaje Karczmarczuk.
Po upublicznieniu informacji o potwierdzonym przypadku świńskiej grypy u jednego z przedszkolaków frekwencja na zajęciach znacznie spadła. – Dzieci jest zdecydowanie mniej, o połowę – przyznaje Karczmarczuk.
Dyrektorka przedszkola przekonuje zarazem, że paniki z tego powodu wśród rodziców nie ma. – Zanim powiadomiłam rodziców radziłam się pediatry. Wskazówki, które usłyszałam od lekarza przekazałam rodzicom. Dzieci trzeba uważnie obserwować, reagować gdy np. utrzymuje się wysoka gorączka – tłumaczy. – Myślę, że wielu rodziców nie przyprowadza dzieci do przedszkola, bo nie chcą ryzykować. Są mamy w ciąży czy młodsze rodzeństwo w domu.
Do przedszkola nie przychodzą nie tylko dzieci, ale też pracownicy, którzy mają jakiekolwiek oznaki choroby – np. kaszel czy katar.
12 przypadków w Lubelskiem
– W województwie lubelskim mamy potwierdzonych 12 przypadków świńskiej grypy – podaje Bożena Kess, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
11 z 12 to zachorowania zanotowane w Lublinie. Sanepid uspokaja.
– Jakakolwiek panika z powodu tzw. świńskiej grupy jest nieuzasadniona – podkreśla Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Kompilkacje i zgony po tej grypie występują rzadko. Nie można mylić świńskiej grypy z tzw. ptasią, która wykazuje się wysoką śmiertelnością.
Świńska grypa jest traktowana jak grypa sezonowa. – Po epidemii, która była w Polsce 5 lat temu ten wirus powszechnie występuje w środowisku – dodaje Nikiel.
Epidemiolodzy przypominają, że najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia. Przeciwko grypie można szczepić dzieci już od 6 miesiąca życia.
Jak przeciwdziałać?
• Jeśli dziecko ma katar, kaszel, gorączkuje należy bezwzględnie udać się do lekarza.
• należy dbać o higienę, często myć ręce
• Jeśli dziecko rozchorowało się w przedszkolu, to do czasu przyjazdu rodziców należy odizolować je od innych dzieci.
• Zabawki, którymi bawiło się chore dziecko, należy dokładnie umyć
• O grypie czytaj też na str. 7