Za kilkanaście dni Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach będzie obchodził jubileusz 60-lecia działalności.
Komputer w kuchni
Uroczystości jubileuszowe połączone z III zjazdem absolwentów zaplanowano na sobotę, 13 października. Puławska szkoła kształci obecnie w 42 oddziałach 1246 uczniów w zawodach gastronomicznych, handlowych i ekonomicznych. Młodzież pochodzi głównie z powiatu puławskiego. Ponad 200 uczniów jest mieszkańcami sąsiednich powiatów zwoleńskiego, kozienickiego i opolskiego.
Duże znaczenie dla jakości kształcenia w ZSZ nr 1 miał wdrażany w latach 1994–98 zmodernizowany program kształcenia zawodowego „Phare Move”. Od dwóch lat do planu nauczania Technikum Gastronomicznego wprowadzany jest przedmiot „komputer w branży gastronomicznej”. Innowacja ta cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży.
– Przygotowanie ucznia do wymagań trudnego rynku pracy to dziś największe dla nas wyzwanie. Oprócz dotychczasowych, tradycyjnych kierunków nauczania planujemy, by już w następnym roku młodzież mogła zdobywać wiedzę w liceum o profilu akademickim i społeczno- usługowym, w tym w klasach ekonomiczno-handlowej, handlowej, promocji i marketingu i klasie turystyczno-gastronomiczno-hotelarskiej – powiedziała Dziennikowi Wanda Latkowska Kwiatek, dyr. ZSZ nr 1.
Gimnazjum kupieckie
Szkoła największy sukces odniosła w roku szkolnym 1999/2000 w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Pierwsze miejsce w Polsce zdobył Paweł Wójtowicz, obecnie student pierwszego roku ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim. W tym roku szkolnym do zawodów centralnych zakwalifikowała się Justyna Szymanek. Kadrę stanowi 75 nauczycieli oraz 19 pracowników administracji
i obsługi.
Szkoła powstała w bardzo niekorzystnych dla edukacji czasach, w 1941 roku. Założyła ją Anna Renet-Jursz. Pierwotnie nosiła nazwę prywatnej Szkoły Handlowej. Mimo zakazu okupanta realizowano w niej program gimnazjum i dodatkowo przedmioty zawodowe. Dzięki wysokiemu poziomowi nauczania, już jako koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie, placówka w 1946 otrzymała prawa szkoły państwowej. Z powodu jednak braku odpowiednich warunków lokalowych, w 1955 r. szkołę zlikwidowano. Reaktywowano ją dwa lata później jako Technikum Gospodarcze. W 1962 r. uczniowie rozpoczęli już naukę w nowej szkole przy ul. Polnej. W 1989 r. obiekt został rozbudowany z inicjatywy dyr. Czesława Chruścickiego i do dziś z powodzeniem służy blisko 1250 uczniom.