Lubelska Szkoła Podstawowa Paderewski rozpoczęła starania o autoryzację w międzynarodowym programie nauczania IB PYP. W Polsce posiada ją zaledwie siedem szkół. W oparciu o nowe standardy świat poznawać będą uczniowie klas I – IV.
IB PYP (Primary Years Programme) to międzynarodowy program nauczania przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat, który działa w 109 krajach i ponad 1400 szkół na całym świecie. W Polsce autoryzację organizacji IB posiada zaledwie siedem szkół, z czego tylko jedna jest placówką publiczną.
– Być może tak mało szkół stara się o włączenie do programu, bo wymaga on od nauczycieli większego zaangażowania i poświęcenia większej ilości czasu – uważa Katarzyna Olejnik, dyrektor.
Na czym polega program? Dzieci skupiają się wokół problemu i przez 5-6 tygodni angażują się w jego rozwiązanie. Nauczyciel ma przy tym jedynie rolę doradczą i kierunkuje ich działaniami. Uczniowie sami muszą zastanowić się jak będą działać, pracować i – co najtrudniejsze - oceniać siebie.
– Dostają prawo głosu na każdym etapie od planowania, przez realizację do ewaluacji – tłumaczy Olejnik. – W tym przypadku tak istotny nie jest efekt ich prac co samo dochodzenie do niego. Bardzo ważna jest też samodzielnie przeprowadzona ocena: co się udało, co można było zrobić inaczej i w jaki sposób, czego się podczas rozwiązywania problemu dowiedzieli o temacie swojej pracy, ale i o sobie, jako o człowieku pracującym w grupie.
– Program PYP i realizacja jego zadań ma poszerzyć zdolności u dzieci, które są zachęcane do bycia zaangażowanymi i empatycznymi ludźmi, potrafiącymi zrozumieć rzeczywistość wokół siebie. Jego główne założenia koncentrują się na potrzebach społecznych i emocjonalnych dziecka. Celem jest rozwój kreatywnych, wrażliwych, odpowiedzialnych, dobrze wykształconych i krytycznie myślących młodych ludzi. Takich, którzy w przyszłości będą tworzyć lepszy świat, pełen międzykulturowego zrozumienia i szacunku – mówi Katarzyna Kijek-Kubejko, koordynatorka programu PYP.
Lubelska Szkoła Podstawowa Paderewski zyskała już miano kandydata programu PYP, a w ciągu dwóch lat ma szansę dołączyć do szkół działających w oparciu o program. Jeśli to nastąpi wzrośnie jednak czesne.
– Szacujemy, że opłata za udział w programie, jakie narzuca nam jego organizator wyniesie kilkaset złotych rocznie dla jednego ucznia – ocenia dyrektor i dodaje, że w tej chwili czesne wynosi 750 zł miesięcznie.