Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2022 r.
15:24

Szkoły z Lubelskiego wspierają ukraińską młodzież. "Nie wiemy, czy uczniowie z Ukrainy wrócą"

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. Liceum Śródziemnomorskie im. św. Dominika Guzmana w Lublinie)

„Jesteśmy z Wami”, „Chcielibyśmy, żebyście wiedzieli o naszym wsparciu i pomocy” – między innymi takie właśnie słowa wsparcia płyną z lubelskich szkół do pochodzących z Ukrainy uczniów i nauczycieli

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Drodzy Uczniowie i Nauczyciele z Ukrainy - jesteśmy z Wami! – taki post opublikowano w czwartek rano na Facebooku Liceum Śródziemnomorskiego im. św. Dominika Guzmana w Lublinie.

– Mamy ok. 20 uczniów z Ukrainy i 22 uczniów z Białorusi, których większość trafiła do nas po ostatnich protestach związanych z tamtejszymi wyborami – mówi Uliana Hirniak, nauczycielka języka polskiego, która urodziła się i wychowała na Ukrainie. – Ponieważ w naszym liceum uczy się ok. 160 osób, to obcokrajowcy są naprawdę dużą grupą.

W szkole przy ul. Kowalskiej, oprócz realizacji programu ogólnokształcącego, młodzież zza granicy bierze też udział w dodatkowych zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez Hirniak. Kobieta nie jest jedyną nauczycielką związaną z Ukrainą. Stamtąd pochodzą także nauczyciele języka hiszpańskiego i angielskiego.

– Z wszystkimi jesteśmy w tej chwili całym sercem. Myślę, że na stałe w Polsce mieszkają 3-4 rodziny naszych uczniów i tylko oni są teraz bezpieczni. Pozostali mają rodziców za naszą wschodnią granicą, a gdy przyjeżdżają się do nas uczyć, to szkoła jest ich opiekunem prawnym – relacjonuje Uliana Hirniak.

Gdy zaczęło się zdalne nauczanie, młodzież pojechała do swoich domów.

– Nie wiem, czy będą mogli wrócić. Czekam na kontakt od nich – przyznaje polonistka. – Wiem, że niektórzy pojechali do domów, bo chcieli przydłużyć ważność dokumentów. Tam urzędy są zamknięte, więc nie mogą tego zrobić.

Chcemy, żebyście wiedzieli

– W tych trudnych dniach chcielibyśmy, żeby nasi uczniowie z Ukrainy wiedzieli o naszym wsparciu i pomocy. Polacy dobrze wiedzą, czym jest wolność i suwerenność i jak bardzo trzeba ją cenić – czytamy na oficjalnej stronie facebookowej VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Lublinie.

W „Siódemce” uczy się 11 uczniów z Ukrainy i jeden Białorusin.

– Najczęściej nasi uczniowie mają tutaj całe rodziny i dobrą bazę lokalową – podkreśla Małgorzata Markowska, dyrektor szkoły. – Bardzo cenimy sobie uczniów zza granicy. To bardzo mądre, dobrze się uczące i serdeczne dzieci. Niestety, nawet jeśli będzie taka potrzeba, nie będziemy mogli przyjąć więcej uczniów z Ukrainy. W budynku naszej szkoły zaczyna się remont i będziemy się uczyć przy ul. Krochmalnej. Jest tam zbyt mało miejsca, by zwiększyć ilość uczniów. Szkoda, bo gdybyśmy zostali na Krochmalnej, moglibyśmy stworzyć naprawdę wiele klas.

Jest wiele możliwości

– Już dziś w szkołach w Polsce uczymy dziesiątki tysięcy młodych Ukraińców. Co więcej, niektóre szkoły ponadpodstawowe funkcjonują w dużej części dlatego, że uczy się tam również młodzież ukraińska i nie ma najmniejszych przeszkód, żebyśmy przyjmowali dzieci i młodzież ukraińską do polskich szkół, gdyby była taka konieczność – mówił tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Minister Czarnek przyznał, że analizował już sytuację z Teresą Misiuk, Lubelską Kurator Oświaty.

– W województwie lubelskim, czyli w tym województwie, które jest najbliżej Ukrainy rzeczywiście jest wiele możliwości, żeby zapewnić opiekę i edukację dzieciom i młodzieży z Ukrainy – przyznał. - Co do studentów: wystosowujemy pismo do rektorów uczelni polskich, zwłaszcza prowadzących kierunki medyczne. W pierwszej kolejności przyjmiemy na polskie uczelnie polskich studentów studiujących na Ukrainie.

Modlimy się za nich

Uczniowie z Ukrainy uczą się w 577 szkołach w województwie lubelskim. Do niektórych placówek uczęszcza zaledwie jeden lub kilku uczniów. Największa liczba uczniów z Ukrainy uczy się w szkołach, w których można zdobyć zawód.

– U nas najpopularniejsze są kierunki medyczne: masażysta, opiekun medyczny, asystentka stomatologiczna, a także BHP, kosmetyczka i administracja – wylicza Magdalena Kowalczyk, rezydent szkół „Cosinus”. W Zaocznej Policealnej Szkole „Cosinus” w Lublinie uczy się 143 Ukraińców.

W Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chełmie uczy się 120 obywateli Ukrainy.

– Teraz są ferie. Większość naszych uczniów jest w tej chwili na Ukrainie, mieli wracać dopiero w niedzielę – przyznaje Ryszarda Walczuk, dyrektor chełmskiego oddziału ZDZ. – Nie wiem, jak to będzie wyglądało. Niektórzy pochodzą z Kijowa i miast na zachodzie Ukrainy, ale niektórzy są też ze wschodu. Nie wiemy, co będzie. Modlimy się za nich.

Internat już czeka

Walczuk dodaje, że kierowana przez nią szkoła – jeśli będzie taka potrzeba – od września będzie mogła przyjąć więcej uczniów z Ukrainy. Podobne zapewnienie pada z Technikum nr 1 w Świdniku. Dziś uczy się w nim 76 obywateli Ukrainy.

– Uczą się u nas zarówno uczniowie, których rodzice pracują w Polsce, a młodsze rodzeństwo uczy się w szkołach podstawowych, jak i osoby, które wszystkich bliskich mają za naszą wschodnią granicą – przyznaje Anna Goral, dyrektor Technikum nr 1. – Jesteśmy przez wychowawców z nimi w stałym kontakcie. Wiemy, że ze względu na sytuację, będą chcieli wrócić do nas nie od poniedziałku, tylko możliwie jak najszybciej. Dlatego uruchamiamy internat i czekamy na nich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Gospodarze na prowadzeniu. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty