Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2012 r.
18:13
Edytuj ten wpis

Szturm na studia w Lublinie. Uczelnie ogłaszają listy przyjętych

Zuza (z lewej) i Ania chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym. Walczą o indeks na najbardziej oble
Zuza (z lewej) i Ania chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym. Walczą o indeks na najbardziej oble

Kto się wybiera na Politechnikę Lubelską w poniedziałek będzie wiedział czy studiuje. Najwięcej konkurentów do indeksu jest na budownictwie. Najbardziej obleganą lubelską uczelnią państwową jest Uniwersytet Medyczny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Anna Puzio i Zuzanna Dołżycka, tegoroczne maturzystki chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Ania zdawała na kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny, a Zuza na analitykę medyczną.

- Większość absolwentow tej uczelni nie ma żadnych problemow ze znalezieniem pracy ani w Lublinie ani w innych miastach. To, oprócz oczywiście zainteresowań, było dla nas najważniejsze - przyznają dziewczyny. - Oficjalne wyniki dopiero 10 lipca, ale raczej się dostaniemy bo na maturze poszło nam dobrze.

– Chciałbym studiować zarządzanie albo zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Lubelskiej, zastanawiam się też nad administracją na KUL-u – mówi Bartłomiej Skulimowski z Białej Podlaskiej.

Ale teraz najpopularniejsze kierunki to ani nie administracja, ani zarządzanie, ani nawet filologie. W tym roku na UMCS najwięcej chętnych przypada na jedno miejsce na kierunku jazz i muzyka estradowa (9,5), a na KUL-u na pierwszym miejscu tego rankingu jest sinologia (6 os./miejsce).

Pierwsze miejsca na innych uczelniach już tak nie zaskakują. Na Uniwersytecie Przyrodniczym najpopularniejsza jest geodezja i kartografia (10,53 os./miejsce), a na Politechnice Lubelskiej – budownictwo (6,3 os./miejsce).

Ale nigdzie rywalizacja o indeks nie jest tak zacięta jak na Uniwersytecie Medycznym. O jedno miejsce na kierunku lekarsko dentystycznym walczy ok. 24 osób, a na lekarskim ponad 16. Takie kierunki jak kosmetologia, czy farmacja mają już o wiele mniejsze, choć nadal duże obłożenie (odpowiednio ponad 9 i ponad 8 os./miejsce).

– Z tego, co obserwuję, taki trend na kierunkach stricte medycznych, jednolitych magisterskich utrzymuje się od lat. Zmiany mogą się pojawiać przy rekrutacji na studia dwustopniowe, ale jeszcze nie są zauważalne – mówi Anna Gosik z zespołu ds. rekrutacji, oceny jakości kształcenia i absolwentów UM w Lublinie.

W ofercie uczelni są też takie kierunki, na których kandydatów może być mniej niż miejsc. – Najmniej chętnych jest na filologie wschodu. Nie jesteśmy również zadowoleni z rekrutacji na nasz jedyny zamawiany kierunek: fizykę techniczną, chociaż studenci mogą dostać do 1 tys. zł stypendium, będą mieli bezpłatne zajęcia wyrównawcze, atrakcyjne staże i praktyki – mówi Anna Guzowska, rzecznik prasowy UMCS.

Wszyscy kandydaci czekają teraz na wyniki rekrutacji. Pierwsze listy pojawią się już w tym tygodniu. Osoby, które się na nich znajdą, będą musiały zdecydować, czy decydują się na dany kierunek, czy zwalniają miejsce. Potem pojawią się kolejne listy, co da szanse tym kandydatom, którzy znaleźli się pod kreską.

Ale lipcowa rekrutacja nie jest ostatnią szansą. – Jeżeli komuś bardzo zależy na jakimś kierunku, ale się na niego nie dostanie, może napisać prośbę o przyjęcie przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Może się okazać, że ktoś w ostatniej chwili nie podejmie studiów i na takim kierunku zwolni się miejsce. Wtedy ta osoba, która napisała prośbę, będzie brana pod uwagę w pierwszej kolejności – tłumaczy Aneta Śliwińska z biura prasowego rzecznika UMCS.

Kolejną szansą, zwłaszcza dla osób, które będą poprawiały matury, jest także rekrutacja wrześniowa. UMCS prowadzi wtedy nabór przede wszystkim na studia zaoczne i drugiego stopnia, ale nie tylko. – Na prośbę dziekana możliwe jest przeprowadzenie dodatkowej rekrutacji na takie kierunki studiów stacjonarnych, na które nie został wyczerpany limit miejsc – informuje Śliwińska.

Również na UM druga tura rekrutacji może przypaść na wrzesień. – W tamtym roku prowadziliśmy dodatkowy nabór np. na zdrowie publiczne i ratownictwo medyczne – mówi Gosik.

Tegoroczna rekrutacja:

1. UMCS

Na studia stacjonarne można się było rejestrować do 5 lipca, do północy. Zgłosiło się ponad 19 tys. kandydatów, a miejsc jest 9465. Najpopularniejsze kierunki (stan na 6 lipca, godz. 8) to jazz i muzyka estradowa (9,5 osób na jedno miejsce), gospodarka przestrzenna (7,71), chemia ze specjalnością chemia kryminalistyczna (7,22), psychologia (7,19), filologia angielska (6,92), bezpieczeństwo wewnętrzne (6,26), turystyka i rekreacja (6), finanse i rachunkowość (5,45), biotechnologia (5,43), lingwistyka sto-sowana o profilu angielski z niemieckim (5,1), logopedia z audiologią (4,95), filologia iberyjska (4,86), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (4,82), grafika (4,5) oraz ekonomia (4,13). Pierwsze listy przyjętych osób będą wywieszone 11 lipca.

2. Katolicki Uniwersytet Lubelski

Na studiach I stopnia i na jednolitych magisterskich jest 4065 miejsc, ale do 6 lipca zgłosiło się ponad 7 tys. kandydatów. Ranking najpopularniejszych kierunków na KUL otwiera sinologia (6 osób na jedno miejsce). To nowość w ofercie uniwersytetu. Drugie miejsce należy do filologii angielskiej (ponad 5 chętnych na jedno miejsce), a dalej jest prawo (ponad 4 kandydatów na miejsce, przy czym tutaj zgłosiło się najwięcej, bo ok. 1100 osób). Następna w rankingu jest psychologia ze specjalizacją "wspierania jakości życia” (4 osoby na miejsce), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (ponad 3), edytorstwo (3), gospodarka przestrzenna (ok. 3). Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 13 lipca.

3. Politechnika Lubelska

Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia zakończyła się 4 lipca. Zgłosiło się ponad 6 tys. osób. Największe wzięcie miało budownictwo (6,3 kandydata na jedno miejsce), architektura i urbanistyka (średnio 5,4 kandydata, a rekrutacja już się zakończyła), inżynieria biomedyczna (5,5), mechatronika (4,9) oraz transport (4,7). W poniedziałek uczelnia ogłosi listy przyjętych.

4. Uniwersytet Przyrodniczy

Na studia stacjonarne na UP zgłosiło się ponad 8,3 tys. kandydatów (stan na 5 lipca), a miejsc na pierwszym roku jest 1980. Najpopularniejszym kierunkiem jest geodezja i kartografia oraz gospodarka przestrzenna (ponad 10 osób na jedno miejsce). Na trzecim miejscu jest weterynaria (średnio na jeden indeks przypada 9,74 chętnych), a na kolejne miejsca na liście zajmuje dietetyka (7,15), biotechnologia (6,87), turystyka i rekreacja (6,77), transport (6,6) oraz nowość w ofercie uczelni, czyli hipologia i jeździectwo (6,23). Listy przyjętych osób pojawią się 10 lipca.

5. Uniwersytet Medyczny

O jeden indeks na stacjonarnych studiach na kierunku lekarskim walczy ponad 16 osób, ale jeszcze więcej chętnych jest na kierunek lekarsko-dentystyczny (24 kandydatów na jedno miejsce). Ponad 9 osób przypada z kolei na jedno miejsce na analityce medycznej, elektroradiologii i kosmetologii, a ponad 8 osób na jeden indeks na farmacji. Ile będzie miejsc na studiach? – Limity określa Ministerstwo Zdrowia. Dokument nie został jeszcze ogłoszony, ale według projektu np. na kierunku lekarskim planowanych jest 230 miejsc, a na lekarsko-dentystycznym 70 – informuje Anna Gosik z UM w Lublinie. Pierwsza lista osób zakwalifikowanych na studia pojawi się 10 lipca.

Najpopularniejsze kierunki w ubiegłym roku, wg. liczby osób na miejsce:

1. UMCS

filologia iberyjska 10,28
jazz i muzyka estradowa 8,7
psychologia 7,97
dziennikarstwo i komunikacja społeczna 7,01
filologia angielska 6,85
finanse i rachunkowość 6,35

2. Uniwersytet Przyrodniczy

geodezja i kartografia 10
weterynaria 10
gospodarka przestrzenna 10
inżynieria środowiska 6

3. Politechnika Lubelska

budownictwo 5,5
inżynieria biomedyczna 4,8
architektura i urbanistyka 4,4
transport 4,2
mechatronika 3,8

4. Uniwersytet Medyczny

stomatologia 22,16
medycyna 16,33
analityka medyczna 12, 14
farmacja 11.02
kosmetologia 12, 03
dietetyka 9,27
fizjoterapia 8,67

5. KUL

prawo 6
filologia angielska 6
psychologia 5
gospodarka przestrzenna 5

Pozostałe informacje

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie
NASZ PATRONAT
6 kwietnia 2025, 11:00

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie

6 kwietnia po raz pierwszy w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędą się Targi Rzeczy Handmade. To fascynujące wydarzenie to okazja dla miłośników unikatowych produktów oraz twórców, którzy chcą zaprezentować swoje wyroby.

Starostwo Powiatowe w Puławach
polityka

Urzędnicy rozsyłali ulotki Trzaskowskiego. Co z zakazem agitacji?

Radni powiatu puławskiego na swoje skrzynki mailowe od biura obsługi rady otrzymali wyborcze materiały sfinansowane przez komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. To jedyny kandydat na prezydenta Polski w tych wyborach, który otrzymał od starostwa taki prezent.

Lublinianki pod koniec lutego ograły MKS URBIS Gniezno 27:21

Nadać sens wiktorii z Piotrkowa, czyli PGE MKS FunFloor gra w Gnieźnie

W poprzedniej kolejce PGE MKS FunFloor Lublin odrobił aż 9 bramek straty w stosunku do Piotrcovii Piotrków Trybunalski i zachował szanse na mistrzostwo Polski. Ten wyczyn będzie miał sens, jeżeli dzisiaj lubelski zespół pokona MKS URBIS Gniezno (godz. 20)

W ostatnie kolejce sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0

ChKS Chełm lepszy od MCKiS Jaworzno

W ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0. MVP meczu wybrany został przyjmujący ekipy z Chełma Tomasz Piotrowski

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych
galeria

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych

Nowy dodatek dla służb mundurowych ma poprawić warunki życia funkcjonariuszy, zwłaszcza tych stacjonujących z dala od swoich domów. Reforma obejmie funkcjonariuszy służb mundurowych. Każdy będzie mógł skorzystać z jednej z czterech form wsparcia.

Budowa drugiej nitki obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

Kock za rok ominiemy ekspresowo

8,5 kilometra obwodnicy Kocka za rok zmieni się w prawdziwą ekspresówkę. Już widać zarys drugiej nitki drogi i nowe mosty. Za 12-14 miesięcy prace będą zbliżać się ku końcowi.

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty