Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2012 r.
18:13
Edytuj ten wpis

Szturm na studia w Lublinie. Uczelnie ogłaszają listy przyjętych

Zuza (z lewej) i Ania chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym. Walczą o indeks na najbardziej oble
Zuza (z lewej) i Ania chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym. Walczą o indeks na najbardziej oble

Kto się wybiera na Politechnikę Lubelską w poniedziałek będzie wiedział czy studiuje. Najwięcej konkurentów do indeksu jest na budownictwie. Najbardziej obleganą lubelską uczelnią państwową jest Uniwersytet Medyczny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Anna Puzio i Zuzanna Dołżycka, tegoroczne maturzystki chcą studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Ania zdawała na kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny, a Zuza na analitykę medyczną.

- Większość absolwentow tej uczelni nie ma żadnych problemow ze znalezieniem pracy ani w Lublinie ani w innych miastach. To, oprócz oczywiście zainteresowań, było dla nas najważniejsze - przyznają dziewczyny. - Oficjalne wyniki dopiero 10 lipca, ale raczej się dostaniemy bo na maturze poszło nam dobrze.

– Chciałbym studiować zarządzanie albo zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Lubelskiej, zastanawiam się też nad administracją na KUL-u – mówi Bartłomiej Skulimowski z Białej Podlaskiej.

Ale teraz najpopularniejsze kierunki to ani nie administracja, ani zarządzanie, ani nawet filologie. W tym roku na UMCS najwięcej chętnych przypada na jedno miejsce na kierunku jazz i muzyka estradowa (9,5), a na KUL-u na pierwszym miejscu tego rankingu jest sinologia (6 os./miejsce).

Pierwsze miejsca na innych uczelniach już tak nie zaskakują. Na Uniwersytecie Przyrodniczym najpopularniejsza jest geodezja i kartografia (10,53 os./miejsce), a na Politechnice Lubelskiej – budownictwo (6,3 os./miejsce).

Ale nigdzie rywalizacja o indeks nie jest tak zacięta jak na Uniwersytecie Medycznym. O jedno miejsce na kierunku lekarsko dentystycznym walczy ok. 24 osób, a na lekarskim ponad 16. Takie kierunki jak kosmetologia, czy farmacja mają już o wiele mniejsze, choć nadal duże obłożenie (odpowiednio ponad 9 i ponad 8 os./miejsce).

– Z tego, co obserwuję, taki trend na kierunkach stricte medycznych, jednolitych magisterskich utrzymuje się od lat. Zmiany mogą się pojawiać przy rekrutacji na studia dwustopniowe, ale jeszcze nie są zauważalne – mówi Anna Gosik z zespołu ds. rekrutacji, oceny jakości kształcenia i absolwentów UM w Lublinie.

W ofercie uczelni są też takie kierunki, na których kandydatów może być mniej niż miejsc. – Najmniej chętnych jest na filologie wschodu. Nie jesteśmy również zadowoleni z rekrutacji na nasz jedyny zamawiany kierunek: fizykę techniczną, chociaż studenci mogą dostać do 1 tys. zł stypendium, będą mieli bezpłatne zajęcia wyrównawcze, atrakcyjne staże i praktyki – mówi Anna Guzowska, rzecznik prasowy UMCS.

Wszyscy kandydaci czekają teraz na wyniki rekrutacji. Pierwsze listy pojawią się już w tym tygodniu. Osoby, które się na nich znajdą, będą musiały zdecydować, czy decydują się na dany kierunek, czy zwalniają miejsce. Potem pojawią się kolejne listy, co da szanse tym kandydatom, którzy znaleźli się pod kreską.

Ale lipcowa rekrutacja nie jest ostatnią szansą. – Jeżeli komuś bardzo zależy na jakimś kierunku, ale się na niego nie dostanie, może napisać prośbę o przyjęcie przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Może się okazać, że ktoś w ostatniej chwili nie podejmie studiów i na takim kierunku zwolni się miejsce. Wtedy ta osoba, która napisała prośbę, będzie brana pod uwagę w pierwszej kolejności – tłumaczy Aneta Śliwińska z biura prasowego rzecznika UMCS.

Kolejną szansą, zwłaszcza dla osób, które będą poprawiały matury, jest także rekrutacja wrześniowa. UMCS prowadzi wtedy nabór przede wszystkim na studia zaoczne i drugiego stopnia, ale nie tylko. – Na prośbę dziekana możliwe jest przeprowadzenie dodatkowej rekrutacji na takie kierunki studiów stacjonarnych, na które nie został wyczerpany limit miejsc – informuje Śliwińska.

Również na UM druga tura rekrutacji może przypaść na wrzesień. – W tamtym roku prowadziliśmy dodatkowy nabór np. na zdrowie publiczne i ratownictwo medyczne – mówi Gosik.

Tegoroczna rekrutacja:

1. UMCS

Na studia stacjonarne można się było rejestrować do 5 lipca, do północy. Zgłosiło się ponad 19 tys. kandydatów, a miejsc jest 9465. Najpopularniejsze kierunki (stan na 6 lipca, godz. 8) to jazz i muzyka estradowa (9,5 osób na jedno miejsce), gospodarka przestrzenna (7,71), chemia ze specjalnością chemia kryminalistyczna (7,22), psychologia (7,19), filologia angielska (6,92), bezpieczeństwo wewnętrzne (6,26), turystyka i rekreacja (6), finanse i rachunkowość (5,45), biotechnologia (5,43), lingwistyka sto-sowana o profilu angielski z niemieckim (5,1), logopedia z audiologią (4,95), filologia iberyjska (4,86), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (4,82), grafika (4,5) oraz ekonomia (4,13). Pierwsze listy przyjętych osób będą wywieszone 11 lipca.

2. Katolicki Uniwersytet Lubelski

Na studiach I stopnia i na jednolitych magisterskich jest 4065 miejsc, ale do 6 lipca zgłosiło się ponad 7 tys. kandydatów. Ranking najpopularniejszych kierunków na KUL otwiera sinologia (6 osób na jedno miejsce). To nowość w ofercie uniwersytetu. Drugie miejsce należy do filologii angielskiej (ponad 5 chętnych na jedno miejsce), a dalej jest prawo (ponad 4 kandydatów na miejsce, przy czym tutaj zgłosiło się najwięcej, bo ok. 1100 osób). Następna w rankingu jest psychologia ze specjalizacją "wspierania jakości życia” (4 osoby na miejsce), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (ponad 3), edytorstwo (3), gospodarka przestrzenna (ok. 3). Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 13 lipca.

3. Politechnika Lubelska

Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia zakończyła się 4 lipca. Zgłosiło się ponad 6 tys. osób. Największe wzięcie miało budownictwo (6,3 kandydata na jedno miejsce), architektura i urbanistyka (średnio 5,4 kandydata, a rekrutacja już się zakończyła), inżynieria biomedyczna (5,5), mechatronika (4,9) oraz transport (4,7). W poniedziałek uczelnia ogłosi listy przyjętych.

4. Uniwersytet Przyrodniczy

Na studia stacjonarne na UP zgłosiło się ponad 8,3 tys. kandydatów (stan na 5 lipca), a miejsc na pierwszym roku jest 1980. Najpopularniejszym kierunkiem jest geodezja i kartografia oraz gospodarka przestrzenna (ponad 10 osób na jedno miejsce). Na trzecim miejscu jest weterynaria (średnio na jeden indeks przypada 9,74 chętnych), a na kolejne miejsca na liście zajmuje dietetyka (7,15), biotechnologia (6,87), turystyka i rekreacja (6,77), transport (6,6) oraz nowość w ofercie uczelni, czyli hipologia i jeździectwo (6,23). Listy przyjętych osób pojawią się 10 lipca.

5. Uniwersytet Medyczny

O jeden indeks na stacjonarnych studiach na kierunku lekarskim walczy ponad 16 osób, ale jeszcze więcej chętnych jest na kierunek lekarsko-dentystyczny (24 kandydatów na jedno miejsce). Ponad 9 osób przypada z kolei na jedno miejsce na analityce medycznej, elektroradiologii i kosmetologii, a ponad 8 osób na jeden indeks na farmacji. Ile będzie miejsc na studiach? – Limity określa Ministerstwo Zdrowia. Dokument nie został jeszcze ogłoszony, ale według projektu np. na kierunku lekarskim planowanych jest 230 miejsc, a na lekarsko-dentystycznym 70 – informuje Anna Gosik z UM w Lublinie. Pierwsza lista osób zakwalifikowanych na studia pojawi się 10 lipca.

Najpopularniejsze kierunki w ubiegłym roku, wg. liczby osób na miejsce:

1. UMCS

filologia iberyjska 10,28
jazz i muzyka estradowa 8,7
psychologia 7,97
dziennikarstwo i komunikacja społeczna 7,01
filologia angielska 6,85
finanse i rachunkowość 6,35

2. Uniwersytet Przyrodniczy

geodezja i kartografia 10
weterynaria 10
gospodarka przestrzenna 10
inżynieria środowiska 6

3. Politechnika Lubelska

budownictwo 5,5
inżynieria biomedyczna 4,8
architektura i urbanistyka 4,4
transport 4,2
mechatronika 3,8

4. Uniwersytet Medyczny

stomatologia 22,16
medycyna 16,33
analityka medyczna 12, 14
farmacja 11.02
kosmetologia 12, 03
dietetyka 9,27
fizjoterapia 8,67

5. KUL

prawo 6
filologia angielska 6
psychologia 5
gospodarka przestrzenna 5

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty