Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2015 r.
21:00
Edytuj ten wpis

Tak wybierali zwycięzcę, że złamali przy tym prawo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
39 31 A A

Stare autobusy nieprędko będą zastąpione nowymi przegubowcami. Miasto ratuje się tymczasową umową, bo wciąż nie zakończyło przetargu ogłoszonego 9 miesięcy temu. W jego sprawie zapadły już dwa wyroki, a najnowszy stwierdza, że miasto wybierało firmę, która powinna być zdyskwalifikowana i każe ją odrzucić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Fabrycznie nowe, wyposażone w klimatyzację, automat biletowy i inne udogodnienia, jak np. elektroniczne wyświetlacze z trasą i głosowe komunikaty o przystankach - takie przegubowce miały jeździć po Lublinie na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Jeszcze w grudniu 2013 roku ZTM ogłosił przetarg poszukując w ten sposób firmy, której powierzy ośmioletni kontrakt na kursy takimi autobusami. Niestety, przetarg skończył się klapą, bo stanęły do niego tylko dwie firmy, a tańsza była dla ZTM za droga o 9 milionów.

Nowe zamówienie

Miasto uznało, że aby zmieścić się w przeznaczonej na ten cel kwocie lepiej zmniejszyć liczbę zamawianych autobusów, niż obniżać wymagania co do ich wyposażenia. W nowym ogłoszeniu mowa była o 16 przegubowcach. Urzędnicy zakładali, że wyjadą na ulice 15 lutego, a po to, by zwycięski przewoźnik zdążył kupić tabor przetarg ogłoszono ze znacznym wyprzedzeniem, w kwietniu 2014 r. Mimo to do dziś nie wiadomo, kto będzie wozić pasażerów.

Nie wiadomo, choć ZTM już dwa razy wskazywał zwycięzcę. Za każdym razem była to lubelska spółka BP Tour. I za każdym razem wybór ten unieważniała Krajowa Izba Odwoławcza.

Izba zajmowała się sprawą po odwołaniach składanych przez konsorcjum firm Meteor i Irex-1. To właśnie oferta tego konsorcjum była druga pod względem najniższej ceny, a tylko cena liczyła się w tym przetargu przy ocenie ofert. Konsorcjum chciało 71,8 miliona zł, a BP Tour był o milion tańszy.

Źle oceniali

Najnowszy wyrok w tej sprawie jest miażdżący dla Zarządu Transportu Miejskiego. Miał on wybrać ofertę najtańszą, ale tylko spośród tych spełniających wszystkie wymogi, które sam wcześniej ogłosił. Spółka BP Tour jednego z wymogów nie wypełniała, a konkretnie tego, który mówił o wymaganym doświadczeniu przewoźnika.

O zlecenie walczyć mogły tylko te firmy, które wyjeździły z pasażerami co najmniej 3,5 miliona wozokilometrów w ciągu ostatnich trzech lat. Spółka BP Tour oświadczyła, że ten warunek spełnia. Ale wyrok Krajowej Izby Odwoławczej zdecydowanie stwierdza, że go nie spełniała, bo "uzbierała” kilometry nie z trzech lat, ale z dziesięciu. "Wykazane zostało ponad wszelką wątpliwość, że nie wykonał on [wykonawca] co najmniej 3 500 000 wzkm na trasie Dęblin-Warszawa w okresie od 30 maja 2011 roku do 30 maja 2014 roku.

W wyroku czytamy, że urzędnicy powinni od razu zdyskwalifikować tę firmę za podanie nieprawdziwych informacji, czego nie zrobili.

Zamiast tego komisja wzywała spółkę do uzupełnienia wykazu usług. To drugi wytknięty przez KIO błąd Zarządu Transportu Miejskiego. Izba stwierdza, że doszło do naruszenia ustawy.

Znów do powtórki

- Z uwagi na fakt, że postępowanie w dalszym ciągu jest w toku, nie możemy szerzej komentować sprawy - stwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. ZTM musi teraz ponownie zbadać oferty i wskazać zwycięzcę. Nakazywał to już pierwszy wyrok (ZTM ponownie wybrał po nim BP Tour), nakazuje też drugi, ale ten mówi już wprost, że oferta tej spółki nie może być brana pod uwagę.

- Obecnie jesteśmy na etapie realizacji orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej - informuje Góźdź i dodaje, że "jest prawdopodobne”, że wynik poznamy w pierwszej połowie stycznia.

Później doliczyć trzeba jeszcze czas niezbędny na uprawomocnienie się rozstrzygnięcia przetargowego i podpisanie umowy z przewoźnikiem. Dopiero wtedy zwycięska firma będzie mieć podstawy do tego, by zamawiać u dostawcy nowe autobusy. Na taką dostawę też trzeba będzie poczekać, a później pojazdy i ich wyposażenie musi zaakceptować ZTM. W sumie może to potrwać nawet kilka miesięcy.
Czymś trzeba jeździć

Ponieważ przetarg nie jest jeszcze rozstrzygnięty, ZTM musi w inny sposób zapewniać ciągłość kursów po mieście. Urzędnicy zawarli tymczasową umowę z firmą Meteor. Kontrakt będzie obowiązywać do końca kwietnia. Na podstawie tej umowy kursy mają być wykonywane wysłużonymi już autobusami, które niewiele mają wspólnego ze standardem tych, które właśnie powinny już docierać do Lublina.

Więcej pracy spadło też na Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które jako tzw. operator wewnętrzny obsługuje zdecydowaną większość kursów na liniach autobusowych. Ale i MPK ma problem, bo potrzebuje do tego więcej pojazdów. Dlatego już od kilku miesięcy korzysta z usług podwykonawców wożących pasażerów autobusami, których wiek i estetyka pozostawia wiele do życzenia.

- To tymczasowe rozwiązanie - zapewniał nas jesienią Tomasz Fulara, prezes MPK. - Gdy sprawa się wyjaśni i nie będzie potrzebne zabezpieczanie obsługi takimi pojazdami, nie będziemy już tego robić - tłumaczył nam w listopadzie.

- Od listopada zeszłego roku sytuacja się nie zmieniła - przyznaje Weronika Opasiak, rzecznik MPK. - Jeśli nie będzie takiej potrzeby, umowy nie będą zawierane. Obecnie mamy podpisane umowy z czterema podwykonawcami, którzy realizują pojedyncze rozkłady, m.in. na liniach nr: 1, 2, 3, 7, 9, 13, 23, 28, czy 34.

Zgodnie z przepisami usługi świadczone przez podwykonawców nie mogą przekroczyć 10 proc. pracy przewozowej MPK Lublin.

Jak pojadą

Nowe przegubowce, których dotyczy przetarg, mają obsługiwać w dni powszednie linie 9, 10, 17, 18 i 55 (w wakacje: 8, 17, 18, 37 i 40), w soboty linię 10, a w niedzielę 28 (w wakacyjne weekendy linie 8, 25 i 37).

Pozostałe informacje

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty