![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Lipiec 2015. Otwarcie ul. Żmigród dla pieszych – jedno z wydarzeń organizowanych przez Dom Słów Fot. Wojciech Nieśpiałowski<br />](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2016/2016-01/014beb4ef36ffa20bcf7c7be6ac343e9.jpg)
Festiwale, spotkania, warsztaty i setki turystów. Ośrodek Brama Grodzka –Teatr NN podsumowuje ubiegły rok i zdradza plany na dwa najbliższe lata.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
W związku z obchodami 700-lecia Lublina ośrodek chce zorganizować m.in. Zjazd Lublinerów 2017. – Wiąże się to z projektem Lublin. 43 tysiące, który ma przywołać pamięć o społeczności żydowskiej mieszkającej przed wojną w Lublinie – mówi Grzegorz Jędrek z Ośrodka. – Przez wieki Żydzi współtworzyli historię i kulturę Lublina. Siedemsetna rocznica lokacji to okazja, by przypomnieć o wspólnym dziedzictwie i spotkać się na nowo.
Projekt ma być realizowany dwutorowo. – Jedno z wydarzeń odbędzie się w marcu i będzie związane z rocznicą likwidacji getta, drugie zorganizujemy w wakacje. Zapraszamy wszystkich, którzy czują się związani z Lublinem – zaznacza Jędrek. – Drugi projekt to Wirtualna Lokacja, w ramach którego chcemy zwiększyć ilość materiałów dotyczących Lublina dostępnych w sieci i przetwarzać te istniejące. Już w tym momencie w naszym leksykonie i bibliotece wirtualnej można znaleźć mnóstwo informacji związanych z miastem.
Ośrodek Brama Grodzka –Teatr NN w liczbach
* Wystawę „Pamięć miejsca” odwiedziły w ubiegłym roku 3873 osoby. Ponad 46 proc. odwiedzających stanowili obcokrajowcy.
* Lubelską Trasę Podziemną odwiedziło w ubiegłym roku 25 tysięcy osób. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.
* We wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Dom Słów wzięły udział 11 394 osoby.
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN to także m.in. festiwale (np. Miasto Poezji, Śladami Singera), Izba Drukarstwa, wydawnictwa, ikonografia, Laboratorium Nowe Media, program „Historia Mówiona”.