Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2020 r.
10:02

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz chce dopuścić budowę nowych domów mieszkalnych przy Nadbystrzyckiej koło Politechniki. W miejscu starej zabudowy mogłoby powstać niewysokie osiedle, a za nim nowy odcinek ul. Zana, która ma być w nieokreślonej przyszłości przedłużona do ul. Lubelskiego Lipca ’80, a nawet do ul. Wrotkowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urząd Miasta pokazał wczoraj projekt nowego planu zagospodarowania terenów „po uczelnianej stronie” Nadbystrzyckiej. Chodzi o obszar między skrzyżowaniem z ul. Zana a skrętem w ul. Wapienną przed akademikami. Obowiązujący plan zagospodarowania rezerwuje ten teren pod obiekty służące nauce i nic innego nie powinno tu być wznoszone.

Ratusz chce zmienić przeznaczenie ziemi tak, by można tu było budować domy jednorodzinne lub budynki z nieuciążliwymi usługami. Możliwe ma być też stawianie bloków, ale żaden nie mógłby mieć więcej niż sześć lokali mieszkalnych. Planiści chcą, by wysokość nowej zabudowy była ograniczona do dwóch pięter i nie przekraczała 11 metrów. Na każde mieszkanie musiałyby przypadać minimum dwa miejsca parkingowe.

Nowy plan zagospodarowania ma objąć też teren na dole ul. Wapiennej, gdzie po prawej stronie drogi (naprzeciw parkingu politechniki) straszą od lat ruiny budynku. Położone tu grunty miałyby zostać przeznaczone pod usługi publiczne i inne usługi nieuciążliwe. Planiści dopuszczają m.in. budowę sklepu, biurowca, gastronomii, centrum sportowego, czy akademika. Obszar pod usługi byłby oddzielony strefą zieleni od wspomnianych wcześniej terenów pod domy mieszkalne.

Pokazany wczoraj projekt nowego planu zagospodarowania jest już kolejną wersją takiego dokumentu. Co zmieniło się względem wcześniejszej, pokazywanej w zeszłym roku? Różnice dotyczą głównie strefy usługowej (tej na dole Wapiennej), która mogłaby być intensywniej zabudowana, niż zakładał projekt z 2019 r.

– Wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki budowlanej zwiększyła się z 40 na 50 proc. – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Wysokość zabudowy zmieniono z 16 na 20 m – dodaje Głazik. Sama strefa usługowa urosła też o 750 mkw. – W celu objęcia granicami nieprzekraczalnych linii zabudowy części budynków istniejących na tym terenie.

Na mapie wyznaczono też pas gruntu pod przedłużenie ul. Zana.

Miałaby ona biec w stronę planowanego nowego odcinka ul. Lubelskiego Lipca ’80, który został już zaprojektowany, ale na razie nie będzie budowany przez miasto z powodu braku pieniędzy. Ul. Zana miałaby się krzyżować z ul. Lubelskiego Lipca ’80 w miejscu dzisiejszej Włościańskiej. Dalej – jak wynika z innych miejskich dokumentów – przecinałaby ul. Krochmalną i linię kolejową, a następnie docierała do ul. Wrotkowskiej naprzeciw ul. Smoluchowskiego.

• Do 23 marca Urząd Miasta będzie zbierać uwagi do projektu zmian w planie zagospodarowania terenu.

Uwagi można składać w tradycyjnej formie, adresując list do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub elektronicznie (planowanie@lublin.eu, ePUAP: /UMLublin/SkrytkaESP), ale przy korespondencji cyfrowej wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis zaufany.

• Na 3 marca zaplanowane zostało otwarte dla wszystkich spotkanie z miejskimi planistami, którzy pracowali nad dokumentem. Dyskusja odbędzie się w siedzibie Wydziału Planowania (ul. Wieniawska 14, sala 1206, godz. 16).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty