W 11 lokalizacjach Urzędu Miasta Lublin zamontowano znaczniki Totupoint. Nowoczesny system nawigacyjno-informacyjny ułatwi orientację przestrzenną osobom niewidomym i słabowidzącym.
W Lublinie wdrożono kolejne rozwiązanie wspierające mieszkańców z niepełnosprawnościami. W 11 budynkach Urzędu Miasta zamontowano znaczniki dźwiękowe Totupoint. Urządzenia te, obsługiwane przez bezpłatną aplikację mobilną, pomagają osobom niewidomym w orientacji przestrzennej oraz zapewniają im bezpieczeństwo podczas przemieszczania się.
– Znaczniki Totupoint ułatwią mieszkankom i mieszkańcom z niepełnosprawnością wzroku poruszanie się po przestrzeniach, w których zlokalizowany jest Urząd Miasta Lublin – powiedziała Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych. – Montaż urządzeń to kolejne działanie miasta zwiększające dostęp do świadczonych usług dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Jak działa system Totupoint?
Znaczniki Totupoint emitują dźwięk, który pozwala osobie niewidomej zlokalizować konkretne obiekty w przestrzeni, np. wejście do budynku. Obsługa systemu wymaga zainstalowania aplikacji mobilnej i włączenia Bluetooth. Gdy użytkownik znajdzie się w pobliżu znacznika, aplikacja automatycznie wysyła polecenie, aby urządzenie wygenerowało komunikat dźwiękowy, np. „Wejście do budynku”.
Dodatkowo aplikacja wyświetla i odczytuje opis przestrzeni, wskazując bariery architektoniczne i tworząc mentalny plan budynku. Osoby planujące wizytę w urzędzie mogą wcześniej zapoznać się z opisem danej lokalizacji na stronie internetowej systemu Totupoint.
Totupointy zamontowano w Ratuszu, Trybunale Koronnym, wszystkich Biurach Obsługi Mieszkańców (przy ul. Szaserów 13-15, Filaretów 44, Nowym Świecie 38, Wieniawskiej 14 i Kleeberga 12a), a także w budynkach przy ul. Spokojnej 2, Zana 38, Peowiaków 13 oraz Magnoliowej 2. Łącznie zainstalowano 18 znaczników.
System Totupoint to kolejny krok w kierunku zwiększania dostępności przestrzeni publicznej w Lublinie. W ramach działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami miasto zakupiło także pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących oraz oddało do użytku komfortkę – specjalne pomieszczenie do czynności higienicznych dla osób z ograniczoną mobilnością.