Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2019 r.
13:33

Tradycja. Nowoczesność. Ekologia - Koło Gospodyń Miejskich

Pierwsze spotkanie Koła Gospodyń Miejskich, a na nim Warsztaty z szycia woreczków wielorazowych. „Bądźcie eko” – mówi inicjatorka wydarzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koło Gospodyń Miejskich, bo:

- Po pierwsze - jesteśmy w mieście, po drugie obserwujemy zanik umiejętności rękodzielniczych i nie tylko. My wielu rzeczy nie znamy, nie pamiętamy, choć nasze mamy i babcie uważały je za oczywiste. Zmienił się świat. Nie musimy pewnych rzeczy umieć. Ale jest ta duża ciekawość i potrzeba, żeby sobie to przypomnieć – mówi Prezes Fundacji Szpilka i inicjatorka spotkań Dorota Ozimek. Zwraca też uwagę na to, jak ważna jest wymiana myśli i energii, która zachodzi podczas takich inicjatyw: - Potrzebujemy spotkań w postaci „darcia pierza". Kiedyś kobiety spotykały się, robiły rzeczy praktyczne, a przy okazji był to moment na wymianę informacji. Takie rozmowy bywały też terapeutyczne - dodaje.

Łączą tradycję z nowoczesnością

- Nie chcemy, by było to archaiczne, że wyszywamy sobie np. kołnierzyki, jak nasze babcie, a praktyczne. Dostosowujemy się do potrzeb, jakie mamy teraz. Dzisiaj szyjemy woreczki, które zastąpią nam opakowania foliowe - przyjemne z pożytecznym – informuje Ozimek.

Są ekologiczne

Kobiety wykonują wielorazowe woreczki z różnych materiałów, między innymi ze starych firanek czy ścinek z ubrań. W ten sposób nie tylko rozwijają lub odnajdują swoje pasje, relaksują się, ale też sprzyjają środowisku – ograniczają użycie plastikowych opakowań.

Fundacja działa również w sferze edukacji ekologicznej. Na ścianie kamienicy, przy ul. 3-go maja 22, w której znajduje się instytucja, wisi kalendarz, inspirowany  znanymi obrazami. Modelki mają na sobie, zamiast pięknych strojów - odpady. Widzimy "Dziewczynę z perłą", z workiem foliowym i kawałkami tkanin na głowie. Kalendarz to tylko przykład, jak ze śmieci można zrobić sztukę. 

„Idźcie z woreczkami w świat. Używajcie ich codziennie. Bądźcie eko” – po zakończonych warsztatach wybrzmiewa komunikat z ust organizatorki.

Szycie - zabawa i pasja

- Jestem antytalentem - śmieje się Daria. I dzieli się wrażeniami: - Tego typu zorganizowane zabawy to odprężenie - działają na mnie lepiej niż jakieś zumby. Totalnie się tu odmóżdżam. Dobrze się bawię. Jest super towarzystwo.

Opowiada, że jakiś czas temu znalazła na Allegro ekologiczne woreczki. Chciała je kupić. Kosztowały 20 zł. Plus koszty przesyłki. - Teraz mogę je uszyć sama. To jest ekologiczne, a w dodatku modne - dodaje.

Ania już jako dziecko rozpoczęła swoją przygodę z maszyną do szycia: - Szyję też w domu, dla siebie. Moja babcia szyła różne rzeczy. Już kiedy byłam dzieckiem, próbowałam ogarnąć ten wielki pedał i koło. Nie należało do najłatwiejszych, żeby to wszystko wtedy  skoordynować. Teraz mam maszynę i szyję dla siebie jakieś małe rzeczy. Do woreczków bardzo długo się zbierałam. Warsztaty zmotywowały mnie. Bardzo mi się podobają.

- Dla mnie te warsztaty to powrót do pasji. Kiedyś trochę szyłam, później przestałam. Bardzo ważny jest też aspekt ekologiczny. Uważam, że jako ludzkość dużo już zepsuliśmy i powinniśmy się ogarnąć. Niektórzy dalej nie wierzą w zmiany klimatyczne. Nie myślą, jak w przyszłości będą żyli ich dzieci – opowiada z jedna z „gospodyń”, podczas wyszywania swojego woreczka.

Jestem bardziej eko

Też zrobiłam swój własny woreczek. Z firanki. Jestem dumna z mojego małego „dzieła”. Zabieram go ze sobą do sklepu.  Kiedy wkładam pomarańcze czy jabłka, inne kobiety robiące zakupy, przypatrują mi się. Pewnie mi zazdroszczą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Gospodarze na prowadzeniu. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty