Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2015 r.
9:15

Jedzenie w szpitalu dziecięcym: Rozcieńczona zupa, zero warzyw. "Jadłospis opracowany przez dietetyka"

Szpital przekonuje, że te dania zostały przygotowane pod okiem dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia oraz WHO (Fot. Czytelnik)
Szpital przekonuje, że te dania zostały przygotowane pod okiem dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia oraz WHO (Fot. Czytelnik)

Za małe porcje, jedzenie „naładowane węglowodanami i polepszaczami”, brak warzyw i owoców. Tak według ojca 15-miesięcznego pacjenta miały wyglądać posiłki w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Szpital odpiera zarzuty i twierdzi, że jadłospis przygotowuje dietetyk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpital kliniczny powinien świecić przykładem, jeśli chodzi o żywienie, ale spotkało nas rozczarowanie – czytamy w liście do redakcji. – Pierwszego dnia na śniadanie nasz synek dostał trzy kromeczki chleba posmarowane margaryną, pół krążka pasztetu (papa zawierająca w 50 proc. mięso oddzielane mechanicznie i w pozostałej części skrobię) i mleczną zupę (mleko rozcieńczone wodą z dodatkiem chyba kaszki kukurydzianej) – opisuje szpitalne dania.

Jak relacjonuje zbulwersowany ojciec, do picia chłopiec dostał „coś przypominającego herbatę, oczywiście obficie posłodzoną”. – Na drugie śniadanie było coś w rodzaju drożdżówki, tzn. ciastko kształtu i wielkości palca wskazującego osoby dorosłej, bez żadnego nadzienia. Na obiad podano zupę zagęszczoną mąką, ziemniaki i gołąbka z sosem a’la pomidorowym – czytamy w liście. – Kolacja – trzy kromeczki bułki, trzy plasterki wędliny – wylicza ojciec chłopca i dodaje, że następnego dnia na obiad był rozgotowany makaron „z jakimś sosem barwy czerwonej, oczywiście zagęszczonym mąką, bez warzyw” (na zdjęciu z prawej).

– Przez cztery dni pobytu syn oprócz jednego jabłka nie dostał innych owoców, żadnego warzywa! – podkreśla autor listu. – Do obiadu nigdy nie było surówki, a nawet drobnego plasterka pomidora lub ogórka – dodaje.

O komentarz do listu i zdjęć szpitalnych dań, które przesłał nam ojciec chłopca, poprosiliśmy eksperta. – Takie menu ciężko nawet nazwać żywieniem, bo składników odżywczych w nim jak na lekarstwo – ocenia dietetyk Ewa Czekirda. – Zdrowa osoba, która żywiłaby się w ten sposób przez dłuższy czas, dość szybko rozchorowałaby się z powodu niedoborów pokarmowych – dodaje.

Jej zdaniem, lekarzom brakuje świadomości żywieniowej, dlatego kwestie prawidłowego odżywiania są w szpitalach zaniedbywane.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy odpiera zarzuty. – Jadłospis jest opracowywany przez dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia oraz WHO – zaznacza Agnieszka Osińska, rzeczniczka USD. – Składniki pokarmowe, z których przygotowuje się posiłki, są wysokiej jakości i pochodzą ze sprawdzonego źródła.

Jak tłumaczy rzeczniczka, diety są ustalane indywidualnie przez lekarza prowadzącego, a firma dostarczająca posiłki ma doświadczenie w zakresie żywienia dzieci chorych, „co jest potwierdzone posiadanymi certyfikatami jakości”. – Gdyby rodzic zgłosił swoje uwagi do lekarza prowadzącego lub pielęgniarki oddziałowej, reakcja na pewno by była. Jeśli nie byłoby przeciwwskazań medycznych, moglibyśmy zmodyfikować posiłki – zapewnia Osińska.

– To wszystko pokazuje fatalną sytuację żywieniową w polskich szpitalach, która ciągnie się od dawna – mówi Ewa Czekirda i podsumowuje: – Zdrowe żywienie może być smaczne i tanie, trzeba tylko chcieć.

Dyrekcja szpitala nie zgodziła się na podanie stawki żywieniowej. Jak tłumaczy rzeczniczka, jest ona „automatycznie” wyższa niż w innych szpitalach, bo USD serwuje pięć posiłków i korzysta z usług firmy zewnętrznej.

• Jak karmią w szpitalach – przyślij zdjęcie, napisz do nas: redakcja@dziennikwschodni.pl

Stawki żywieniowe w szpitalach *

Szpital przy al. Kraśnickiej Lublinie – 11,40 zł/osobę.
„Papieski” szpital w Zamościu – 18,30 zł/os.
SPSK4 w Lublinie – 6 zł/os (własna kuchnia)
Szpital wojskowy w Lublinie – 7 zł/os. (własna kuchnia). 

* dane za 2014 r.

Szpital przekonuje, że te dania zostały przygotowane pod okiem dietetyka na podstawie obowiązujących norm i wytycznych IInstytutu Żywności i Żywienia oraz WHO (Fot. Czytelnik)

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty