Wydział Politologii i Instytut Psychologii UMCS wyprowadzą się z pałaców przy placu Litewskim. Uczelnia chce się pozbyć zabytkowych nieruchomości w centrum miasta. Za pieniądze z ich sprzedaży zamierza wybudować nowe budynki
Wydział Politologii mieści się w XVI-wiecznym Pałacu Lubomirskich (zwanym także Poradziwiłłowskim) przy pl. Litewskim 3. Siedzibą Instytutu Psychologii jest stojący po sąsiedzku dawny budynek Rządu Gubernialnego, który powstał w latach 1860-62. Oba obiekty wymagają gruntownej renowacji, o której głośniej zaczęto mówić po rozpoczęciu przebudowy placu Litewskiego. Prace remontowe oznaczałyby spore wydatki, dlatego uczelnia zdecydowała się na sprzedaż zabytków.
– Baza dydaktyczna w obu budynkach nie jest przystosowana do potrzeb młodzieży. Wielu rzeczy nie możemy tam zrobić, bo obiekty są pod ochroną konserwatora zabytków. Dodatkowo, przy modernizacji placu Litewskiego straciliśmy miejsca parkingowe. Uważam, że sprzedaż będzie lepszym rozwiązaniem – mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.
Z zarobionych w ten sposób pieniędzy uczelnia chce wybudować nowe siedziby dla jednostek, które opuszczą plac Litewski. Przeniosą się one na należące do uniwersytetu tereny w rejonie ulic Głębokiej i Pagi.
– Najprościej i najtaniej będzie realizować te inwestycje równocześnie. Wszystko zależy od tego czy i jak szybko uda nam się sprzedać nieruchomości – mówi rektor Michałowski. – Wstępne zainteresowanie naszymi budynkami już jest. Rozmawialiśmy m.in. z podmiotami z branży hotelowej.
Działki zostały wycenione, ale uczelnia na razie nie ujawnia kwot, jakie planuje dostać za budynki. Najpierw zgodę na sprzedaż musi udzielić Senat UMCS, który zajmie się tym na najbliższym posiedzeniu.
– Jak tylko uzyskamy zgodę, będziemy ogłaszać postępowania przetargowe – mówi Grażyna Fiok, kanclerz uniwersytetu. Jak dodaje, operacja związana z przeniesieniem Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii do nowych siedzib potrwa co najmniej dwa lata.
UMCS nie jest jedyną uczelnią, która pozbywa się zabytkowych nieruchomości w centrum Lublina. Wiosną ubiegłego roku KUL sprzedał Pałac Potockich przy ul. Staszica polsko-włoskiej spółce Building Investment. Będą tu apartamenty, restauracja i centrum szkoleniowo-edukacyjne. Kwota transakcji nie została ujawniona, ale w grę wchodziło kilka milionów złotych.
Blisko 3 miliony za kamienicę przy ul. Okopowej 8 zaoferowała Politechnice Lubelskiej spółka Inglia. Ta sama uczelnia chętnie sprzedałaby zabytkową nieruchomość przy ul. Bernardyńskiej, która od kilku miesięcy stoi pusta. Problemem pozostaje jednak jej nieuregulowany status prawny – od kilkunastu lat trwa postępowanie sądowe wytoczone przez spadkobierców dawnych właścicieli.